Lietuvoje

2019.06.02 20:04

Aušrinė Armonaitė: neabejoju, kad kitąmet Laisvės partija pateks į Seimą

Ingridos Šimonytės vardas buvo minimas ir kalbant apie naują – Laisvės partiją, kurios kūrėjai buvo Seimo narė Aušrinė Armonaitė ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Kai kurie politikai tikino, kad Ingrida Šimonytė galėtų ateityje tapti šios partijos lydere.

Tačiau Laisvės partija oficialiai įkurta šeštadienį ir jos vadove išrinkta Aušrinė Armonaitė, kurią „Savaitėje“ kalbina Nemira Pumprickaitė.

– Kaip jums tokie pasvarstymai dėl Ingridos Šimonytės, kurią rinkimuose ir jūs pati, ir Remigijus Šimašius rėmė?

– Na, iš tiesų mes, kaip piliečiai, kaip žmonės, pasirinkome tuo metu kandidatės į prezidentus Ingridos Šimonytės kandidatūrą ir ją tikrai palaikėme. Dabar jau yra, be abejo, kitas etapas. Mūsų Laisvės partija, kuri yra įsteigta šeštadienį po steigiamojo suvažiavimo, neturėjo bendros pozicijos, pas mus buvo bendražygių, kurie rėmė ir Gitano Nausėdos kandidatūrą.

– Jūs esate kalbėjusi su Ingrida apie kokią nors galimybę bendradarbiauti, būti su jūsų partija ar dar kaip nors?

– Tai būtent atsakant į jūsų tą esminį klausimą – ne, iš tiesų nekalbėjome, man tik teko girdėti pasvarstant keletą žmonių žiniasklaidoje apie tai. Sunku pasakyti, ar tai daugiau tik kalbos, ar kažkokie juokai.

– Bet jeigu galvotume apie tai, kad partijai visada reikia kažkokių žinomų veidų, kurie padeda greičiau surasti vietą po saule ir tada, jeigu tie žinomi veidai yra ne sporto, ne kokie nors scenos žmonės, o politikos, tai tarsi partijai turėtų būti į naudą.

– Na, taip, aš esu pastebėjusi, jog partijos yra linkusios vilioti kartais vienos kitų narius ar ieškoti kažkokių jau labai patyrusių politikų, tačiau aš noriu pasakyti, kad kartais galbūt nėra būtina vaikytis tų žinomų veidų. Nauji lyderiai gali užaugti, tam reikia laiko ir mūsų partijoje, Laisvės partijoje apie 90 proc., jeigu ne daugiau, steigėjų yra visiškai nauji, niekada nebuvę politikoje. Tai tam reikės laiko, bet aš tikiu, kad ateis nauji žmonės į politiką.

– O jūs pati, pavyzdžiui, jaučiatės įtakinga, veikli, galinti partiją iškelti taip, kad kitąmet ji peržengtų 5 procentus ir taptų parlamentine partija?

– Aš net neabejoju, kad mes peržengsime 5 procentus, aš manau, kad mes surinksime daug daugiau, nes štai mes matome, kad per tokį, neilgą laiką mums pavyko sutelkti ne tik žmones įsteigti partijai, bet ir fiziškai štai suvažiavime dalyvavo 1000 žmonių. Tai yra labai labai dideli skaičiai bet kokiai partijai, kuri jau galbūt ir ilgus metus veikia politikoje. Aišku, bus daug iššūkių, mūsų laukia struktūros formavimas, žmonių tolesnis telkimas, idėjų gryninimas, prisistatymas visuomenei, daugybė darbų, bet viskas yra įmanoma, kai tu turi tikslą ir kai nuoširdžiai atstovauja toms idėjoms, kuriomis tu tiki.

– Bet vis dėlto turbūt Lietuvoje nieko nenustebinsi, jeigu pasakysi, kad yra keturi liberalai ir penkios partijos liberalų, jų iš tiesų yra daug ir yra daug liberalios pakraipos partijų. Ar jūs matote kokių nors galimybių vienytis su tais liberalais, kurie šiuo metu egzistuoja. Aš turiu galvoje A. Zuoko liberalus E. Gentvilo vadovaujamus liberalus?

– Apie vienijimąsi, čia yra tikrai labai sunku kalbėti. Man atrodo, visos trys partijos, kurias jūs išvardijote, yra labai skirtingos, nepaisant to, kad deklaruoja liberalias idėjas. Aš niekam nelinkiu blogo, nei vienai iš tų kitų partijų, aš manau, kad žmonės, kurie balsuoja, kurie liberaliai mąsto, kuriems yra svarbi asmens laisvė, kuriems svarbios žmogaus teisės, švietimas, aš manau, kad tie žmonės atsirinks ir viskas yra rinkėjų rankose.

– Jūs turite įtikinti tokius kaip aš, tai yra potencialus jūsų rinkėjus, kuo jūs esate geresni už tuos, kurie jau yra ir ką jūs tada siūlote?

– Visų pirma, mes norime tą liberalią idėją vis dėlto iškelti kaip prioritetą partijai, nes aš iš savo asmeninės patirties ir Seime, ir partinėje veikloje matau, kad labai dažnai politinė partija tampa pati sau tikslu, t.y. ne ji, net ne tos idėjos, dėl kurių ji turėtų būti politikoje, bet postai, kažkokia įtaka.

Na, kad ir balsavimai dėl biudžeto, liberalai su valstiečiais subalsuoja. Argi tai yra normalu? Tai mes vis dėlto norime liberalią darbotvarkę laikyti prioritetu, kaip tik jau pristatėme įžanginę programą ir ketiname ją plėsti ir gilinti.

Antras dalykas, mes vis dėlto norime sukurti partijos struktūrą, kuri būtų kitokia, ir galima galbūt sakyti nauja partijos versija, kuri labiau įtrauktų kiekvieną narį, kad sprendimai būtų priiminėjami ne kažkokioje uždaroje struktūroje su ribotu skaičiumi žmonių, bet šiandien elektroninės priemonės mums leidžia labai daug klausimų užduoti nariams.

O kaip jūs manote, kokia mūsų pozicija turėtų būti? Tai juos įtraukti, kitas dalykas – kai kuriais klausimais mes įtrauksime ne tik savo narius, bet ir simpatikus. Nes ką vis dėlto esu pastebėjusi, kad liberaliai mąstantys žmonės jie kažkaip, jeigu atsiklausi platesnio rato, tai tie sprendimai būna net ir liberalesni, ir ta pozicija tokia idėjiškesnė.

– O jeigu tuos programinius dalykus jūs akcentuotumėte?

– Na, tai mes kalbame apie švietimą, apie tai, kad mes vis dėlto turėtume atkreipti dėmesį į ugdymo turinį, ne tik vadyba, ne tik kiek mokytojai turi uždirbti ar kiek turi būti mokyklų. Tai yra svarbūs dalykai, bet dabar mes nebekalbame, o ko mes mokome toje mokykloje, kaip mes ugdome tą žmogų, ar tikrai pakanka tų kompetencijų 21 amžiuje, ar vaikas gerai jaučiasi mokykloje, nes švietimas yra ne tik apie datų ir skaičių, ir formulių įsisavinimą, bet ir apie gebėjimą bendradarbiauti, ir būti savimi. Tai švietimas.

Kalbant apie kitas temas – iš tiesų ekonomika – iki šiol liberalios partijos labai mėgdavo kalbėti apie įvairius mokesčių tarifus, kad juos reikia mažinti - bet ekonominė tema šiais laikais yra kur kas, sakyčiau, įdomesnė, todėl, kad mes čia galime kalbėti ir apie skaitmeninius sprendimus, skaitmeninę ekonomiką. Mes galime kalbėti apie tai, kas jau šiek tiek Lietuvoje vyksta, bet, deja, kai kurie politikai savo pasisakymais stabdo, aš turiu omeny būtent finansinių technologijų įmones startuolius, kurie auga Lietuvoje, o Lietuva yra viena pirmųjų Europos Sąjungoje pagal gimstančių verslų skaičių, bet viena pirmųjų pagal mirštančių verslų skaičių.

Vadinasi, mums reikia kažkaip išsiaiškinti to priežastis, ir, aš manau, kad tų priežasčių yra keletas, matyt, biurokratija, stabilumas, galimai korupcija, dalykai, kurių jokie reitingai, tokie kaip „Doing Business“, nematuoja. Na, ir trečias dalykas, kuris tikrai yra labai labai svarbus, tai yra žmogaus teisės. Ir aš nežinau Lietuvoje politinės jėgos, negirdėjau nei vienos, kuris sakytų, „mums žmogaus teisės yra prioritetas“, o mums žmogaus teisės iš tiesų yra prioritetas.

– Kai 2008 tais metais P. Auštrevičius, E. Masiulis ir G. Steponavičius tikino, kad A. Zuokas taip susikompromitavęs, kad drauge jie niekaip negali dirbti ir tada jie sukūrė Liberalų sąjūdį. Viskas atrodė labai panašiai, kaip ir jūsų atveju, jūs irgi negalėjote dirbti su Liberalų Sąjūdžiu, išsivedė dalį žmonių, visą Vilniaus skyrių, pavyzdžiui. Ir tada viltys buvo didelės ir ateitis spalvota, dabar kažkas panašaus, bet asmenybės laisvė virto prekyba valdžia, valdžios siekis konvertavosi į neteisėtus eurus. Ir kaip jūs nuo šito ketinate apsisaugoti?

– Žinote, čia visada yra ta dalis, kur nesi apsaugotas, negali apsisaugoti, nebent gali atsakyti už savo veiksmus. Tarkim, dabartiniame etape aš labai didžiuojuosi, kad, steigimo lėšas, kurias mes naudojame partijos steigimui, būtent sutelkia steigėjai labai mažomis aukomis ir jų buvo gausu ir štai euras prie euro susirinko steigimui reikalingą sumą.

Aš manau, kad pirmuosius bent jau veiklos metus, o gal ir ilgiau, bet gali būti, kad pirmuosius mes apskritai būsime tiktai narių išlaikoma partija, nes mes negausim valstybės dotacijos, 1 prcoc. GPM, mes būsime tik narių išlaikoma partija ir taip, tai galbūt finansiškai atrodo sunkiau, bet tu labai gerai žinai, kas už tavęs stovi, o už tavęs stovi tavo bendražygiai ir žmonės, tai man atrodo – ar mes galime dar tikėtis geriau?

– Sėkmės Jums.

Visą pokalbį su A. Armonaite žiūrėkite LRT laidoje „Savaitė“ nuo 16:06 min.

Savaitė. Laisvės partija: garantuojame – kitais metais būsime Seime