Lietuvoje

2019.06.01 21:40

Vaikus su Dauno sindromu auginantys tėvai susiduria su pagalbos trūkumu: svarbiausia – pirmasis dėmesys

Tėvai, auginantys vaikus su Dauno sindromu, sako pasigendantys pagalbos, kaip susidoroti su netikėtai užklupusia žinia, kad vaikas gimė neįgalus.

Pasak tėvų, labiausiai trūksta psichologinių konsultacijų. Jiems padėti žmonių su Dauno sindromu asociacija kuria palaikymo krepšelius - juose tėvai galės rasti ir informacijos, kur kreiptis pagalbos ir kaip elgtis susilaukus tokio kūdikio.

Vos gimusiam Majui diagnozuotas dauno sindromas. Nors dėl ligos tėvų džiaugsmas nesumenko, berniuko mama tikina, kad sužinojus apie sūnaus būklę – ištiko šokas. Pasak jos, tėvams, auginantiems neįgalius vaikus, vis dar trūksta pagalbos.

„Tokią akimirką, kuomet turėtum džiaugtis, o tau tiesiog ta žinia nukrenta kaip iš giedro dangaus ir tau aptemsta viskas, tuo momentu atrodo labai blogai, baisu, tas momentas yra labai svarbus, kaip gydytojai, medikui informuoti“, – sako Majaus mama Indrė.

„Kūdikio lizdelius“ naujagimių tėvams dovanoja Krizinio nėštumo centras. Panašų projektą pradėjo ir „Žmonių su Dauno sindromu asociacija“ – jie ketina tėvams, susilaukusiems dauno sindromu sergančio vaiko, dovanoti palaikymo krepšelius.

„Pagrindinis kraitelės elementas – tai yra informacija, brošiūra, kurią irgi nebuvo taip lengva paruošti ir surinkti tą medžiagą naujiems tėvams, kur reikėtų kreiptis, padrąsinimas iš jau seniau susilaukusių vaikelių su dauno sindromu“, – sako Žmonių su Dauno sindromu asociacijos vadovė.

Krepšeliuose – žaislai naujagimiui ir būtiniausios priemonės pasirūpinti kūdikiu pirmosiomis dienomis.

Krizinio nėštumo centro vadovė pabrėžia, kad nėščiosios kartais jaučia spaudimą darytis abortą, o patiems medikams trūksta žinių, kaip tinkamai pranešti žinią, kad vaikas serga. Palaikymo krepšelis būtų skirtas ne tik tėvams, bet ir medikams. Ketinama gydymo skyriuose personalui organizuoti medicinos personalo mokymus.

„Kai būna tai planuotas ir lauktas vaikelis ir tėvai sužino, kad gali turėti kažkokį apsigimimą, būna labai didelis šokas ir labai reikia tuomet psichologinės pagalbos pirmiausia, nes susitaikyti su ta žinia, kuriai buvai nepasiruošęs. Dažnai gydytojai sako, na siūlo dvi alternatyvas, ką darysite, ar ne, ar gimdysite ir rizikuosite auginti nesveiką vaiką, ar pasidarysite abortą ir kartais netgi jie patiria labai didelį spaudimą, kuo greičiau padaryti abortą“, – situaciją apibūdina Krizinio nėštumo centro vadovė.

Autizmo asociacijos atstovai sako, kad dažnai tėvams, auginantiems neįgalius vaikus labiausiai trūksta psichologinės pagalbos.

Asociacijos atstovų teigimu, šeimos, auginančios neįgalius vaikus dažniau skiriasi, susiduriama su psichologinėmis problemomis. Skaičiuojama, kad vaikų, turinčių dauno sindromą kasmet gimsta apie 40.

Panorama. Iškilmingai paminėtas Lietuvos šaulių sąjungos šimtmetis