Lietuvoje

2019.06.01 14:53

Moksleivių emocijos po lietuvių kalbos egzamino: gavo temų, kurių visai nesitikėjo, kai kurios pralinksmino

atnaujinta 15:07

Praėjus lietuvių kalbos ir literatūros brandos valstybiniam ir mokykliniam egzaminui, Vilniaus moksleiviai pasidalijo savo pirmais įspūdžiais. Dalis jų tikina, kad rašinio temos juos gerokai nustebino, kai kurie džiaugiasi tuo, kad cituojant juos gelbėjo galimybė pasinaudoti kompiuteriu.

Kaip ir anksčiau, mokiniai rašė rašinį, pasirinkę vieną iš keturių siūlomų temų: dviejų samprotaujamųjų ir dviejų literatūrinių. Prie kiekvienos temos pateikti du autoriai, tačiau jie – tik rekomenduojami. Šiųmetinės samprotavimo temos: pirmoji – apie tai, ar klaidos padeda tobulėti, antroji – „Ar kvaileliai būtinai turi būti kvaili?“. Literatūrinės temos: pirmoji – apie tai, koks yra motinos paveikslas literatūroje, antroji – apie kelionių prasmę literatūroje.

Pateikiame keletą LRT.lt kalbintų moksleivių įspūdžių iškart po egzamino. Moksleiviai sostinėje:

Deimantė: „Neblogai, nebijojau visai, temos buvo ne tokios, kokių tikėjausi, bet lengvos. Aš pasirinkau rašyti „Motinos paveikslo literatūroje“ tema. Rėmiausi vienu kūriniu iš rekomenduotų, kitas buvo iš programos. Vieną kartą naudojausi kompiuteriu, bet ieškojau tik informacijos, kur rašoma apie motiną, taip pat vieną iš knygų buvau pamiršusi visai, jeigu ne kompiuteris, nežinau, ar išlaikyčiau egzaminą.“

Gvidas: „Galiu pasakyti, kad buvo nesunkus egzaminas, pasirinkau literatūrinę temą „Kelionės prasmė literatūroje“. Viena iš samprotavimo temų – „Ar kvaileliai būtinai turi būti kvaili?“ – mane labai pralinksmino. Tikiuosi, kad ir rezultatai bus geri, bet, kada tikiesi gerų rezultatų, gali būti ir atvirkščiai. Manau, kad išlaikysiu. Tikiuosi iš egzamino apie 60 procentų. Manau, kad lietuvių egzaminas kaip privalomas yra nereikalingas. Mokytojai egzaminui man ruoštis tikrai nepadėjo.“

Paula: „Egzaminas buvo sunkokas, nes buvo sunkūs autoriai, pasirinkau J. Tumą-Vaižgantą. Mano tema  buvo „Ar kvaileliai būtinai turi būti kvaili?“. Nemanau, kad bus aukšti rezultatai. Išsigelbėjimas buvo kompiuteris, nemažai citatų išrašiau pasinaudojusi juo. Labai jaudinausi, nes gavau temas, kurių visai nesitikėjau, maniau, kad bus temos apie tėvynę, emigraciją arba žmogaus brandos kelią. Tarp mokinių vyravo temos apie „tėvų ir vaikų santykius”. 

LRT RADIJO Alytuje kalbintų moksleivių įspūdžiai:

Gabija: „Rinkausi temą, kaip klaidos padeda tobulėti, nes turėjau daug ką pasakyti šia tema. Rėmiausi V. Mykolaičio-Putino kūriniu „Altorių šešėly“ ir J. Biliūno apsakymu „Vagis“. Tikiuosi didelio balo.“

Tadas: „Rinkausi keliones, tiesiog rinkausi literatūrinį rašinį ir maniau, kad kitom temom gerai neparašysiu. Sekėsi vidutiniškai, kai pradėjau, tai galvojau, kad turėsiu daugiau minčių. Rėmiausi Antano Škėmos „Balta drobule“ ir Balio Sruogos „Dievų mišku“ bei paminėjau Dalios Drinkevičiūtės „Lietuviai prie Laptevų jūros“.

Saulė: „Vieną kartą naudojausi kompiuteriu, nes užmiršau vieno kūrinio veikėjo vardą, tai tik dėl to pasinaudojau, o žodyno neprireikė. Labai patogu, nes visi autoriai, visi kūriniai sudėti į vieną vietą. Tikėjausi sunkesnių temų, galbūt būtų kažkas susiję su Tėvyne arba gamta. Džiaugiuosi, kad gavom lengvą temą, tikiuosi aukštų rezultatų.“

Laikydami lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą abiturientai autorius galėjo pasirinkti iš visų šio dalyko programoje privalomų autorių. Per egzaminą galėjo naudotis privalomų programinių autorių kūriniais, pateiktais elektroniniu formatu.

Kiekvienai 14 kandidatų grupei buvo skiriami ne mažiau kaip du kompiuteriai. Kompiuteryje buvo galima rasti autorių kūrinių. Pradėti naudotis kompiuteriu kandidatas galėjo praėjus valandai nuo egzamino pradžios.

Kiekvienas kandidatas, kol iki egzamino pabaigos liks pusantros valandos, galėjo prieiti prie kompiuterio vieną kartą ne ilgiau kaip 20 minučių. Kaip ir anksčiau, per egzaminą buvo galima naudotis Dabartinės lietuvių kalbos žodynu ir dvikalbiais žodynais.

Kaip skelbia Nacionalinis egzaminų centras (NEC), šiemet šį egzaminą laikė 29 tūkst. abiturientų: valstybinį egzaminą – 18,4 tūkst., mokyklinį – 10,6 tūkstančio. Pernai lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą laikė kiek daugiau nei 30 tūkst. mokinių.

Dalis lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminų šiemet bus vertinami nuotoliniu būdu.

Pagrindinė brandos egzaminų sesija vyks iki birželio 20 dienos.

Šiemet prašymus laikyti brandos egzaminus iš viso yra pateikę 30 tūkst. kandidatų.