Lietuvoje

2019.06.01 08:28

Abiturientai laikė lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą: paaiškėjo, kokiomis temomis reikėjo rašyti

atnaujinta 12:32

Abiturientai šeštadienį laiko privalomą lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą.

Kaip ir anksčiau, mokiniai rašė rašinį, pasirinkę vieną iš keturių siūlomų temų: dviejų samprotaujamųjų ir dviejų literatūrinių. Prie kiekvienos temos pateikti du autoriai, tačiau jie – tik rekomenduojami. Šiųmetinės samprotavimo temos: pirmoji – apie tai, ar klaidos padeda tobulėti, antroji – „Ar kvaileliai iš tikrųjų yra kvailiai?“. Literatūrinės temos: pirmoji – apie tai, koks yra moters paveikslas literatūroje, antroji – apie kelionių prasmę literatūoje.

Kaip skelbia Nacionalinis egzaminų centras (NEC), šiemet šį egzaminą laiko 29 tūkst. abiturientų: valstybinį egzaminą – 18,4 tūkst., mokyklinį – 10,6 tūkstančio.  

Pernai lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą laikė kiek daugiau nei 30 tūkst. mokinių.

Šiemet reikalavimas remtis bent vienu privalomu autoriumi liko, bet mokiniai jį galėjo rinktis ne tik iš tų, kurie nurodyti prie temos, bet iš visų bendrojoje programoje nurodytų privalomų autorių, kurie bus pateikti ir užduoties sąsiuvinyje.

Kaip ir pernai, per lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą mokiniai galėjo 20 minučių naudotis suskaitmenintais privalomų programos autorių kūriniais kompiuteryje, atjungtame nuo interneto tinklo.

„Planavimas, susidėliojimas, kaip organizuoti savo darbą, nes svarbiausia – parašyti rašinį, o ne išnaudoti visas suteikiamas priemones“, – BNS sakė laikinai NEC vadovaujanti Asta Ranonytė.

Ji primena, kad kaip ir pernai šis ir kiti egzaminai rašomi juodai rašančiu tušinuku – taip palengvinamas vertintojų darbas, kadangi darbai yra skaitmeninami. 

Dalis lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminų šiemet bus vertinami nuotoliniu būdu.

„Pirmą kartą bus bandoma egzaminą vertinti elektroninėje erdvėje, bet mažesnę egzaminų dalį.  Mes dabar stebime, kaip vyksta anglų kalbos egzamino vertinimas, kol kas manome, kad šis pokytis turi daugiau privalumų nei trūkumų“, – teigė A. Ranonytė.

Šiemet vertinimo balų bus ne 50, bet 100, taip siekiant aiškesnio įvertinimo.

Pagrindinė brandos egzaminų sesija vyks iki birželio 20 dienos.

Šiemet prašymus laikyti brandos egzaminus iš viso yra pateikę 30 tūkst. kandidatų.