Lietuvoje

2019.05.31 11:08

Pranckietis teigia žinantis, kodėl jį nori pašalinti: Karbauskis bijo prarasti partijos lyderio vietą

Karbauskis: galimi pirmalaikiai Seimo rinkimai
Gytis Pankūnas, LRT.lt, LRT RADIJAS, ELTA2019.05.31 11:08

Seimo pirmininkas, „valstietis“ Viktoras Pranckietis tikina savo noru nesitrauksiantis iš parlamento vadovo pareigų. Politikas įsitikinęs, kad „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis užsiminė apie jo šalinimą iš partijos, nes pats bijo prarasti partijos pirmininko poziciją.

Ketvirtadienį „valstiečiai“, „socialdarbiečiai“ ir „tvarkiečiai“ pasirašė memorandumą dėl valdančiosios koalicijos subūrimo, kuriame numatoma, kad Seimo pirmininko pozicija atiteks „socialdarbiečiams“. Tokį sprendimą Seimo pirmininkas V. Pranckietis smerkia.

„Vertinu labai keistai, nes tai nėra derybų objektas, tai yra asmeninė R. Karbauskio nuomonė. Visiems tai yra suprantama. Jis nenori pats savęs pasitikrinti partijoje, tai atranda kažkokį židinį intrigų kažkur kitur ir imasi tokios veiksmo. Veiksmas yra žemas, autoritariškas. Jis bando sakyti, kad jis paskyrė mane. Seime pirmininkai neskiriami, jie renkami Seimo, slaptu balsavimu. Aš buvau išrinktas pagal statutą, pagal visas normas. Yra atšaukimo procedūra ir atšaukimo procedūra gali būti įgyvendinta, bet reikia, kad Seimas už tai kalbėtų, ne R. Karbauskis. R. Karbauskis yra tik vienas iš Seimo narių“, – penktadienį Seime žurnalistams kalbėjo V. Pranckietis.

Parlamento vadovas teigė labai nesistebintis R. Karbauskio pareiškimais, kad jis gali būti šalinamas iš partijos, jei nepasitrauks iš parlamento vadovo pareigų.

„Ne pirmas toks atvejis būtų, kada jis asmeniniu susidorojimo būdu mėtydavo žmonės ir iš partijos. Bet aš manau, kad partija ilgai nelauks ir nekęs tokio autoritarinio vadovavimo“, – aiškino V. Pranckietis.

Jo manymu, „socialdarbiečių“ lyderį Gediminą Kirkilą pareikalauti Seimo pirmininko pozicijos privertė pats R. Karbauskis.

„Priimkite tai paprastai. Tai yra vieno žmogaus pakeitimo noras, tai yra manęs“, – teigė V. Pranckietis.

V. Pranckietis, paklaustas, kodėl jis gali būtų nepatogus R. Karbauskiui, teigė manantis, kad „valstiečių“ lyderis bijo prarasti partijos pirmininko poziciją.

„Bijo prarasti partijos lyderio vietą“, – teigė V. Pranckietis.

Jis pats teigė, kad sulaukęs partijoje pasiūlymo kandidatuoti į pirmininkus, tokią galimybę apsvarstytų.

„Aš kiek kartų sakiau, kad nepretenduoju (į partijos pirmininkus – LRT.lt), bet, jeigu partijoje žmonės sakytų, kad man reikėtų eiti, tai aš kurį laiką rinkčiausi. Bet norėčiau, kad jauni žmonės ateitų vadovauti partijai“, – kalbėjo V. Pranckietis.

„Aš nežinau, ką jis kalba dabar, tegul jis kalba, ką nori. Yra atšaukimo procedūra, jie turi tą procedūrą įgyvendinti“, – penktadienį  žurnalistams  sakė V. Pranckietis.

Politiko manymu, slaptas balsavimas dėl jo likimo Seimo pirmininko pozicijoje parodytų paties R. Karbauskio populiarumą.

„Manau, kad slaptas balsavimas parodytų R. Karbauskio „populiarumą“ Seime. Būtų balsuojama ne dėl manęs, dėl jo“, – tvirtino V. Pranckietis.

Seimo pirmininkas  tvirtino, kad neketina atsistatydinti nei kitą antradienį, nei trečiadienį, nei  ketvirtadienį, nei kitą kokią nors dieną. „Aš antradienį būsiu Kijeve“, – pridūrė jis.

Kaip jau skelbta, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas R. Karbauskis teigia, kad Seimo pirmininkas V. Pranckietis pagal koalicinę sutartį turi atsistatydinti kitame Seimo posėdyje. Jeigu ne, R. Karbauskis teigia, neišvengiamai V. Pranckiečiui bus paskelbtas nepasitikėjimas.

LVŽS pirmininką stebina apskritai Seimo vadovo noras nesitraukti. Pasak jo, V. Pranckietis kursto mažą politinę krizę, kuri jam kainuos ir pašalinimą iš partijos.

„Jeigu jis vykdytų koalicinę sutartį, jis atsistatydinti turėtų artimiausiame Seimo posėdyje. Tame pačiame posėdyje turėtų būti išrinktas asmuo, kurį deleguos Socialdemokratų darbo partija. Jei jis to nedarys, tuomet bus balsuojama dėl jo atstatydinimo. Tai neišvengiama", – Eltai sakė R. Karbauskis.

Pasak jo, jei Seimo pirmininkas nekeis savo pozicijos, jis nebebus LVŽS partijos nariu.

V. Pranckietis: kai pakvies išrinktasis prezidentas, tada ir nuvažiuosiu

Seimo pirmininkas sako, kad, jei būtų pakviestas, susitiktų su išrinktuoju prezidentu Gitanu Nausėda.

„Kai pakvies išrinktasis prezidentas, tada ir nuvažiuosiu“, – penktadienį, atsakydamas į žurnalistų klausimus, sakė V. Pranckietis.

Seimo vadovo teigimu, kol kas tokio susitikimo nėra numatyta.

V. Pranckietis, komentuodamas „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio siūlymą jam atsistatydinti, sakė tikįs, kad išrinktasis prezidentas G. Nausėda susilaikys nuo veiksmų, susijusių su vidinėmis kovomis Seime.

„Manau, kad prezidentas susilaikys nuo tokių visokių veiksmų, kas liečia vidines kovas, batalijas Seime“, – sakė V. Pranckietis.

Kaip jau skelbta, premjeras Saulius Skvernelis penktadienį susitiks su išrinktuoju prezidentu Gitanu Nausėda aptarti Vyriausybės ateitį.

Seimo pirmininko postas – kitų partijų pageidavimas

Valstiečių ir žaliųjų frakcijos Seime seniūno pavaduotojo Jono Jaručio teigimu, susitarimas dėl Seimo pirmininko pozicijos perleidimo yra naujai formuojamos koalicijos partijų užgaida. Kaip teigia pašnekovas, atsiradus kitoms politinėms aplinkybėms, partija, delegavusi savo atstovą į Seimo pirmininko poziciją, turi teisę jį atšaukti.

„Socialdemokratų darbo bei Tvarkos ir teisingumo partijos išreiškė pageidavimą turėti Seimo pirmininko poziciją. Paprastai valdančiosios daugumos frakcijai priklauso premjero, o antra pagal dydį partija turi Seimo pirmininko postą. [...] Šiam pageidavimui mes neprieštaraujame“, – LRT RADIJUI sako J. Jarutis.

Pasak J. Jaručio, koalicinis susitarimas turėtų įvykti kitą savaitę. „Mes laukiame atsakymo iš Lenkų rinkimo akcijos. Derybinė grupė kitą savaitę turėtų suderinti programines nuostatas su kitų partijų derybinėmis grupėmis ir tada, manau, būtų galima pasirašyti koalicinę sutartį“, – komentuoja J. Jarutis.

Kaip teigia Kauno technologijos universiteto (KTU) docentas Ainius Lašas, situacija nėra paprasta, todėl prognozuoti, kaip viskas baigsis, yra sudėtinga.

„Tiek V. Pranckietis jaučia, kad R. Karbauskis nebeturi tokios paramos iš partijos ir jo autoritetas yra šiek tiek sumenkęs, tiek naujasis prezidentas tikrai labai aktyviai dalyvaus Vyriausybės formavime ir čia kyla rimtų problemų, turint omenyje, kad artėja Seimo rinkimai ir pritraukti reikiamus kandidatus bus labai sunku“, – LRT RADIJUI teigia A. Lašas.

Paklaustas, ar parlamentarams pavyks taikiai išspręsti Seimo pirmininko pozicijos klausimą, A. Lašas atsako, kad tai bus asmeninis klausimas. Jeigu V. Pranckietis nepasitrauks savo noru, pašnekovas kitų būdų išstumti jį iš Seimo pirmininko pozicijos nemato.

„Opozicija tikrai nenorės spręsti pozicijos problemų. [...] Vienintelis klausimas, ar pavyks prisitraukti Lenkų rinkimų akciją, kuri taip pat laikosi atokiau. Pagal dabartinius skaičiavimus, valdantieji turi 68 balsus, ko neužtenka, kad dabartinis Seimo pirmininkas pasitrauktų, o ir tie 68 „drebantys“. Mano manymu, sprendimas priklausys nuo pačio V. Pranckiečio. Jeigu jis išsilaikys ir nesitrauks, tai greičiausiai mes matysime išankstinius rinkimus“, – sako A. Lašas.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.