Lietuvoje

2019.05.31 07:55

Karbauskis nustatė terminus Pranckiečiui: jei nepaklus, bus šalinamas iš LVŽS partijos

atnaujinta 10.20

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, jog Saulius Skvernelis liks premjeru, jei išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda palaikys naujos valdančiosios koalicijos memorandumą.

„Šiandien bus premjero susitikimas su išrinktuoju prezidentu ir po šito susitikimo jeigu išrinktasis prezidentas priims tą memorandumą ir palaikys jį, Saulius Skvernelis liks premjeru“, – LRT RADIJUI penktadienio rytą sakė R. Karbauskis.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Socialdemokratų darbo bei „Tvarkos ir teisingumo“ lyderiai ketvirtadienį pasirašė memorandumą dėl valdančiosios koalicijos.

Jame nurodyta, kad premjeru lieka S. Skvernelis, o Seimo pirmininko postas tenka Socialdemokratų darbo partijai.

„Reikia prisiimti atsakomybę, ją toliau nešti. Geresnio varianto negu Saulius Skvernelis mes neturime“, – sakė R. Karbauskis.

LVŽS pirmininką stebina apskritai Seimo vadovo noras nesitraukti. Pasak jo, V. Pranckietis kursto mažą politinę krizę, kuri jam kainuos ir pašalinimą iš partijos.
„Jeigu jis vykdytų koalicinę sutartį, jis atsistatydinti turi artimiausiame Seimo posėdyje. Tame pačiame posėdyje turėtų būti išrinktas asmuo, kurį deleguos Socialdemokratų darbo partija. Jei jis to nedarys, tuomet bus balsuojama dėl jo atstatydinimo. Tai neišvengiama“, – Eltai sakė R. Karbauskis.

Pasak jo, jei Seimo pirmininkas nekeis savo pozicijos, jis nebebus LVŽS partijos nariu.

„Pirmiausia, jeigu V. Pranckietis nepasitrauks, tai tokio elgesio tikrai negalės toleruoti nei partija, nei koalicija ar frakcija. Tikrai kils klausimas, ar jis gali būti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos partijoje. Jis užbrauks bet kokį ryšį su valdančiąja koalicija. Aš nematau kitos išeities. Jis tokiu elgesiu bando padaryti, kad nebūtų koalicijos (...), stumia visą Seimą į tokią situaciją, kuri gali baigtis išankstiniais rinkimais. Aš nesuprantu, kaip jis nesupranta, kad tai ne asmeniniai klausimai, o objektyvi politinė realybė“, – teigia R. Karbauskis.

LVŽS lyderis teigia, kad V. Pranckietis elgiasi neracionaliai ir juokingai, laikydamasis įsikibęs Seimo pirmininko kėdės be jokių svaresnių paaiškinimų. Pasak R. Karbauskio, toks jo elgesys kursto mažą politinę krizę.

„LVŽS neturi priekaištų asmenybei, bet, pasikeitus situacijai, mes tiesiog nebegalime turėti savo LVŽS atstovo pirmininko poste. Tokia yra realybė. Aš neturiu nieko asmeniško prieš V. Pranckietį, bet taip jau atsitiko, kad mes nebeturime tiek daug parlamentarų savo frakcijoje, o mūsų partneriai yra mums svarbūs, todėl mes turime duoti šią poziciją. O dabar jis ignoruoja politinę realybę, kuria tam tikrą mažą politinę krizę, bet jis ją kuria. Seimas turi gaišti laiką ir balsuoti dėl jo pašalinimo iš šios pozicijos“, – teigia R. Karbauskis.

Paklaustas, ar surinks 71 Seimo nario balsą pasitikėjimui pareikšti, R. Karbauskis sako, kad taip. Bet vis dėlto, jei nepavyktų, R. Karbauskis teigia, kad Seimo pirmininkas atstovaus pats sau.

„Koalicija tikrai surinks parašus ir paskelbs nepasitikėjimą ir bandys atšaukti Seimo pirmininką. Todėl Seimo pirmininkas, kad ir labai norėdamas, neišsilaikys tame poste, nes toks yra koalicinis susitarimas. Tam reikia 71 Seimo nario balso. Kuomet sakome, kad mes neturėsime 71 balso, mes turėsime šiuos balsus be jokių problemų. Tiesiog gali būti, kad tokiame balsavime kažkas nebalsuos, taip gali atsitikti. Bet teoriškai Seimo pirmininkas atstovaus pats sau. Jis neatstovaus valdančiosios koalicijos, opozicijos, jis atstovaus sau pačiam ir kėdei, kurioje jis sėdi. Tai juokinga, nes žmogus tiesiog įsikibo į savo kėdę ir nenori tos kėdės paleisti. Aš tokio atvejo neatsimenu, kad yra buvę. Politikai yra laikini. Jie yra tol, kol turi rinkėjo, partijos ir koalicijos pasitikėjimą“, – teigia R. Karbauskis.

Pasak R. Karbauskio, Seimo vadovas į postą prieš dvejus metus atėjo pagal lygiai tokią pačią koalicinę sutartį. Todėl, pasak R. Karbauskio, sutarčiai pasikeitus, jis privalo trauktis.

„Pasikeistus politiniam susitarimui ir kuomet politikas nepaklūsta tokiam sprendimui, tai tikriausiai čia būtų toks pirmas man žinomas atvejis. Jis pats Seimo pirmininku tapo dėl tokios pačios politinės sutarties įsigaliojimo. Tik ji buvo pasirašyta prieš dvejus su puse metų, ir ten buvo parašyta, kad šis postas priklauso LVŽS. Dabar yra kita sutartis, juk pasikeitė ir proporcijos frakcijų sudėties, todėl dabar susitarime parašyta, kad šis postas priklauso Socialdemokratų darbo partijos atstovams“, – teigia jis.

Ketvirtadienį „tvarkiečiams“, „socialdarbiečiams“ ir „valstiečiams“ pasirašius memorandumą dėl koalicijos plėtimo, Seimo pirmininko postas jame buvo numatytas Lietuvos socialdemokratų darbo partijai.

Pats V. Pranckietis ketvirtadienį sakė neketinąs atsistatydinti, nes jo pareigybė yra statutinė, tad iš pareigų jis galėtų būti pašalintas tik Seimui pareiškus nepasitikėjimą juo slaptu balsavimu.

G. Nausėda pareigas pradės eiti po inauguracijos liepos 12-ąją. Pagal Konstituciją, išrinkus prezidentą Vyriausybė turi grąžinti įgaliojimus naujajam šalies vadovui.