Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.30 14:47

„Valstiečiai“, „tvarkiečiai“ ir „socialdarbiečiai“ sukirto rankomis: formuos koaliciją

Tomaševskis prie derybų jungtis neskuba; atnaujinta 16.43
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.05.30 14:47

„Valstiečių“, „tvarkiečių“ ir „socialdarbiečių“ lyderiai ketvirtadienį pranešė sutarę formuoti valdančiąją koaliciją. Prie koalicijos turėtų prisidėti ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS).

Po dalykinių pietų, kuriuose dalyvavo premjeras Saulius Skvernelis, „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis, partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis Remigijus Žemaitaitis, „socialdarbiečių“ vadovas Gediminas Kirkilas, ministras pirmininkas pranešė, kad nutarta pasirašyti memorandumą, kuriuo nusprendžiama formuoti valdančiąją koaliciją.

„Džiaugiuosi, kad baigėsi mūsų susitikimas pasirašytu memorandumu dėl koalicijos sudarymo ir bendrų principų nustatymo. Memorandumo tekstas nėra viešinamas“, – žurnalistams Vyriausybėje po susitikimo sakė premjeras S. Skvernelis.

Premjeras Saulius Skvernelis: bus ir koalicija, ir personaliniai pokyčiai Vyriausybėje

Jis teigė, kad politikų pietuose negalėjo dalyvauti LLRA-KŠS lyderis Valdemaras Tomaševskis, tad su juo premjeras teigė susitiksiantis penktadienį. Jis tvirtino, kad LLRA-KŠS palikta galimybė prisijungti prie formuojamos naujos valdančiosios koalicijos. Anot jo, memorandumo dėl koalicijos tekstas bus paskelbtas vėliau, o partijų derybinės grupės toliau darbuosis, derindamos politinių jėgų nuostatas.

„Vyriausybės programa, kaip sutarėme, nesikeičia, tik atsiranda korekcijos plane“, – pažymėjo premjeras ir pridūrė tikintis, kad artimiausiu metu bus pasirašytas valdančiosios koalicijos sutartis.

„Memorandumas reiškia, kad koalicija tikrai bus, nebent įvyktų taip, kad derybų metu kažkuriame etape sugebėtų išsiskirti mūsų pagrindiniai principai ir pagrindiniai dalykai, bet memorandume jie yra aptarti ir manau, kad koalicija tikrai turėtų būti“, – vėliau paaiškino premjeras.

S. Skvernelis akcentavo, kad artimiausiu metu susitiks su išrinktuoju prezidentu Gitanu Nausėda ir pristatys jam žinią apie naujos koalicijos formavimą.

„Po susitikimo, matyt, galėsime daugiau pasakyti apie perspektyvas“, – teigė S. Skvernelis.

Jis tvirtino, kad su būsimais koalicijos partneriais apie postų dalybas dar nekalbėjo. Tiesa, jis užsiminė, jog greičiausiai bus keičiamas ministrų kabinetas.

„Matyt, bus personalinių pokyčių Vyriausybėje“, – pažymėjo premjeras.

„Tvarkiečiai“ nori dviejų ministerijų

Darbo pietuose su dalyvavęs partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas R. Žemaitaitis teigė, kad artimiausiu metu visuomenei bus pristatyta daugiau detalių apie koalicijos formavimą.

„Yra susitarimas dėl valdančiosios koalicijos ir dėl galimo tolesnio mūsų darbo. Suformuosime derybines grupes, kurios per kitą savaitę suderins tekstus. Manau, kad artimiausiu metu galėsime pilnai viską pristatyti“, – žurnalistams sakė R. Žemaitaitis.

Jis teigė, kad pietų metu apie postus nebuvo kalbama. Tiesa, pasak R. Žemaitaičio, „tvarkiečiai“, pagal kvotas, turėtų vadovauti dviem ministerijoms.

„Pagal kvotas. Keturi Seimo nariai yra vienas ministras, tai frakcija pretenduotų į du ministrus“, – teigė politikas.

R. Žemaitaitis neatskleidė, kokių ministerijų norėtų „tvarkičiai“, tačiau pats neatmetė galimybės, kad galėtų pretenduoti į ministrus.

„Jeigu būtų tokia galimybė, jeigu būtų persiderėjimas, tai tikrai taip“, – pažymėjo R. Žemaitaitis.

Vis dėlto „tvarkietis“ neatskleidė, kuriai ministerijai jis norėtų vadovauti.

Anot R. Žemaitaičio, „tvarkiečiai“ Seime daugiau postų neturės, mat jų frakcija yra per maža.

„Socialdarbiečiai“ atskleidė, kurios ministerijos norėtų

Darbiniuose pietuose dalyvavęs Lietuvos socialdemokratų darbo partijos pirmininkas, parlamentaras G. Kirkilas žurnalistams teigė, „socialdarbiečiai“, formuojant koaliciją, galės, pagal kvotas, pretenduoti į trijų ministrų portfelius.

Jis teigė, kad „socialdarbiečiai“ norėtų socialinės apsaugos ir darbo ministro portfelio.

„Mes pirmiausia pretenduotumėte į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją. Tai yra derybų klausimas“, – pažymėjo G. Kirkilas.

„Socialdarbiečių“ lyderis teigė, kad Seimo pirmininko pozicija yra derybų objektas, tačiau jo vadovaujama partija šios pozicijos kol kas neprašo.

G. Kirkilas teigė tikintis, kad prie formuojamos koalicijos prisijungs ir LLRA-KŠS.

R. Karbauskis: viskas bus nuspręsta derybų metu

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis, paklaustas, ar Seimo pirmininko pozicijoje vietoje Viktoro Pranckiečio gali būti paskirtas G. Kirkilas, teigė, kad dėl to dar nėra susitarta.

„Dėl to nėra susitarta“, – teigė R. Karbauskis

„Kai bus sudaryta koalicinė sutartis, bus labai aiškiai apibrėžta, kas, kokioje pozicijoje savo atstovus deleguoja. Jeigu šitas postas (Seimo pirmininko – LRT.lt) bus paliktas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai, aš abejoju, kad bus verta ką nors keisti“, – aiškino R. Karbauskis.

Jis patikslino, kad nemato pagrindo keisti V. Pranckiečio Seimo pirmininko poste, tačiau pridūrė, jog ši pozicija yra taip pat derybų objektas.

Jis neskubėjo vertinti „tvarkiečių“ ir „socialdarbiečių“ norų valdyti tam tikras ministerijas.

„Manau, kad derybų metu visa tai bus iki galo apspręsta. Aš dabar nei sutiksiu, nei paneigsiu to, bet iš principo manau, kad mūsų ketinimai sukurti didesnę koaliciją yra realybė ir atitinkamai tą realybę rytoj pristatys premjeras išrinktajam prezidentui“, – aiškino R. Karbauskis.

„Valstiečių“ vadovas teigė tikintis, kad LLRA-KŠS prisijungs prie formuojamos koalicijos. Anot jo, šiai partijai derybų durys yra atviros.

„Lenkų rinkimų akcijos daugelis vertybių sutampa su mūsų kolegų matymu. Jeigu jie prisijungtų, tai būtų loginis veiksmas. Jeigu bus kitas sprendimas, mes bet kokiu atveju gerbiame savo kolegas, kurie mus labai dažnai palaiko“, – tvirtino R. Karbauskis.

V. Tomaševskis neskuba jungtis prie derybų: tegul pirmiausia tariasi valdantieji

Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga neskubės jungtis į derybas dėl valdančiosios koalicijos, sako partijos pirmininkas europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis.

„Tegul pirmiausia susitaria valdantieji. (...) Mes gavome jų kvietimą, analizuojame“, – BNS ketvirtadienį sakė V. Tomaševskis.

Ji nedetalizavo, kada Lietuvos lenkų rinkimų akcija gali pateikti savo poziciją šiuo klausimu ir pridūrė, jog partija niekur neskubanti. 

Paklaustas, ar ketina penktadienį susitikti su Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderiais V. Tomaševskis atsakė: „Neplanavome“. Tačiau pridūrė, jog pokalbiai gali vykti ir telefonu.    

S. Skvernelis teigė, kad penktadienį susitiks su Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderiu Valdemaru Tomaševskiu dėl būsimosios koalicijos.

Žinia dėl S. Skvernelio likimo – po susitikimo su G. Nausėda

Premjeras S. Skvernelis anksčiau žadėjo iš ministro pirmininko pareigų atsistatydinti liepos 12 d. Iki šiol jis kartoja, kad jo pozicija nepasikeitė.

R. Karbauskis teigė, kad S. Skvernelis apie savo sprendimą – liks premjero poste ar ne – greičiausiai praneš po susitikimo su išrinktuoju prezidentu G. Nausėda.

„Aš manau, kad kaip ir sakė premjeras, po pokalbio su išrinktuoju valstybės vadovu, prezidentu S. Skvernelio apsisprendimas bus paskelbtas“, – komentavo R. Karbauskis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi