Lietuvoje

2019.06.04 16:51

Po kaunietės langais atsirado konteineriai, kurių visai nereikia: kaip jie taip sugalvoja

Ineta Nedveckė, LRT.lt2019.06.04 16:51

Kauno Verkių gatvės gyventoja sako tiesiai pro langą matanti, kaip švaistomos valstybės lėšos, – po miegamojo langais išdygo nauji modernūs pusiau požeminiai konteineriai. Bėda tik ta, pasak gyventojos, kad jų čia visai nereikia.

„Mūsų namas – didelis daugiabutis ir mes abiejuose namo galuose turime ir nuo neatmenamų laikų turėjome dvi šiukšlių surinkimo aikšteles, tačiau valdininkai nusprendė iškasti ir gyventojams po miegamųjų kambarių langais įkasti trečią aikštelę“, – aiškina ji.

„Atvažiavo ir sukišo po langais“

Gyventojai, pasak jos, rinko parašus, skundėsi įvairioms tarnyboms ir jau rodėsi šviesa tunelio gale – iš institucijų gautas laiškas, kad sprendimas įrengti nukeliamas 30-iai dienų. Tačiau esą jau kitą rytą jie „atvažiavo ir iškasė bei ypač greitai sukišo šiuos konteinerius po langais“.

Konteineriai veikia jau mėnesį, bet jais, pasak pašnekovės, naudojasi mažai kas. „Gal kažkuriam daugiabučiui tikrai reikėtų šių konteinerių? Kodėl dabar jie stūkso pas mus po langais, jei mums jų nereikia?“ – retoriškai klausia ji.

Kauno miesto savivaldybė konkretaus atvejo sako negalinti aiškinti – prasidėjusi neteisminė ginčo nagrinėjimo procedūra ir jau po jos paaiškės, kieno čia tiesa. Tačiau situaciją aiškina plačiau – yra daug kriterijų, kuriais remiantis įrengiami konteineriai.

Jei toliau nei 10 m nuo namo – pritarti nereikia

Komentuodama konteinerių įrenginėjimo situaciją Kaune apskritai, Aplinkos apsaugos vedėja Radeta Savickienė aiškino, kad projektuotojams reikia atsižvelgti į daugybę aspektų: atstumą nuo pastato (ne arčiau 10 m), požemines komunikacijas, želdinius, privačius sklypus, aptarnaujančio transporto privažiavimą ir aptarnavimą ir kt.

Panašiai yra ir Vilniuje. Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento Atliekų tvarkymo programos įgyvendinimo skyriaus vedėjas Valdas Juodis teigia, kad sostinėje konteinerių vietas parinko savivaldybės įmonės „Vilniaus planas“ specialistai.

Jie, be jau išvardintų aspektų, dėmesį kreipia į tai, kelių namų grupei reikia konteinerio, koks maždaug kiekis atliekų bus sugeneruotas ir ar konteineriai nenutols daugiau nei 100 m nuo gyventojų, ar nekils grėsmė šalia augantiems medžiams, ar įmanoma juos įrengti ten, kur buvo anksčiau.

Teisiškai atliekų surinkimo aikštelės vieta su gyventojais derinama tik tuo atveju, jei aikštelė patenka į privatų sklypą arba priartėja prie pastato arčiau kaip 10 m (tačiau negali būti arčiau kaip 5 m).

Vilniuje iš naujo projektuojama keliasdešimt aikštelių

Tiek Vilniaus, tiek Kauno gyventojai, pasak specialistų, dėl konteinerių kreipėsi aktyviai.

„Gyventojams, kurie kreipiasi ir teikia pasiūlymus, prašymus, reikalavimus, visais atvejais yra atsakoma ir motyvuotai paaiškinama, kodėl parinkta būtent ta vieta. Dažniausiai kreipiasi pavieniai asmenys, kuriems netinka parinkta aikštelės vieta. Dažniausiai jie sako, kad nereikia jiems tos aikštelės, atliekas gali panešti ir išmesti prie kito daugiabučio namo“, – pasakoja Kauno savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja R. Savickienė.

Būtent į Aplinkos apsaugos skyrių telefonu ji ir pataria kreiptis tiems, kas nepatenkinti situacija dėl konteinerių įrengimo.

Vilniaus savivaldybėje netgi sudaryta darbo grupė, nagrinėjanti gaunamus skundus, susijusius su statomomis konteinerių aikštelėmis. Kaip teigia V. Juodis, joje „visuomet atsižvelgiama į motyvuotus gyventojų argumentus ir skubiai ieškoma kitų sprendimų“. Darbo grupė yra sulaukusi kelių šimtų kreipimųsi, keliasdešimt aikštelių projektuojama iš naujo.

Nepatenkintiems vilniečiams jis pataria kreiptis el. paštu savivaldybe@vilnius.lt. „Visi kreipimaisi yra registruojami, į visus – atsakoma“, – pabrėžia savivaldybės atstovas.

Nauji konteineriai skirti mišrioms komunalinėms atliekoms, plastiko, popieriaus, stiklo pakuotėms ir pakuočių atliekoms, taip pat maisto ir virtuvės atliekoms. Vilniuje planuojama įrengti 759 tokias aikšteles, Kaune – 500.

Populiariausi

Kęstutis Vitkus
5

Lietuvoje

2021.04.19 10:19

Mirė garsus chirurgas Kęstutis Vitkus

atnaujinta 12.48
5
Radviliškio mero rinkimai
10

Lietuvoje

2021.04.19 13:28

Po Konstitucinio Teismo sprendimo – merų raginimas keisti Konstituciją

Šimašius: nebalsavau už šį įstatymą; atnaujinta 15.40
10