Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.29 21:52

Politologė apie „valstiečių“ komisijas: jie nesupranta, kur yra nesikišimo į kitų institucijų darbą ribos

Agnės Širinskienės vadovaujamoje tyrimo komisijoje liudijęs prokuroras Julius Rėksnys pareiškė, kad ikiteisminį tyrimą, ar buvo Lietuvoje CŽA kalėjimas, atlikęs prokuroras buvo spaudžiamas tyrimo nenutraukti ir jam buvo pateiktas sąrašas žmonių, kurie turi tapti įtariamaisiais, tarp jų ir Valdas Adamkus. Tuomečiai prokuratūros vadovai tokius kaltinamus neigia.

„Valstiečių“ inicijuota komisija, tirianti neteisėtą įtaką politikams ir valstybės tarnautojams, nusprendė išklausyti du prokurorus, kurie „Lietuvos ryto“ publikacijose kritikavo padėtį prokuratūroje.

Vilniaus apygardos prokuroras J. Rėksnys pareiškė, kad prezidentūra kišosi į prokuratūros darbą. Jis komisijai pasakojo, kad buvęs generalinio prokuroro pavaduotojas, dabar advokatas Darius Raulušaitis, spaudė prokurorą, dabar taip pat advokatą, Mindaugą Dūdą nenutraukti CŽV kalėjimų bylos ir net pateikė sąrašą, kas turi įtariamaisiais. J. Rėksnys parlamentarams aiškino, kad visa tai jam pasakojo M. Dūda.

„Suprantu, kad buvusio generalinio prokuroro pavaduotojas pateikė sąrašą ir ten buvo Mečys Laurinkus, Arvydas Pocius, turbūt daugiau iš saugumiečių, bet minėjo tik šitą. Supratau, kad buvo ir V. Adamkaus pavardė.

D. Raulušaitis sakė, kad prezidentūrai labai nepatiks, jeigu bus nutraukta, tai žinant, kas skiria generalinius prokurorus, ar čia generalinis prokuroras veikimo laisvę tokią turi - nemanau, nes jei generaliniai prokurorai buvo skiriami tokie, kokie lankstūs prezidentės kareiviai“, –  sako J. Rėksnys.

J. Rėksnys sako, kad neinformavo M. Dūdos, kad komisijai liudys juo remdamasis.

Su M. Dūda LRT susisiekti nepavyko. Buvęs generalinio prokuroro pavaduotojas kaltinimus neigia.

„Aš jokio spaudimo nei prokurorui Dūdai, nei jokiems kitiems, dėl jokių priimamų sprendimų nesu niekada daręs. Antra vertus, ir nėra jokios prasmės būnant generalinio prokuroro pavaduotoju daryti kokį nors spaudimą dėl vieno ar kito proceso sprendimo. Generalinio prokuroro pavaduotojas pats turi galimybę priimti bet kokį proceso sprendimą byloj ar panaikinti prokuroro sprendimą, jei jam sprendimas nepatinka“, – teigia Darius Raulušaitis, advokatas, buvęs generalinio prokuroro pavaduotojas.

Generalinės prokuratūros prokuroras Gintaras Jasaitis sakė žinių apie politikų įtaką prokuratūrai neturintis ir akcentavo kitus prokuratūros skaudulius, pasako jo nepotizmą.

„Problema, panašu, egzistuoja, bet be abejo mes kitus minėtus asmenis apklausime ir gausime vienus ar kitus atsakymus, bet iš to, ką girdime, tai situacija yra kelianti, švelniai tariant, didelį susirūpinimą“, – teigia Seimo Laikinosios tyrimo komisijos pirmininkė A. Širinskienė.

Politologė Rima Urbonaitė sako, kad patys „valstiečiai“ nesupranta, kur yra nesikišimo į kitų institucijų darbą ribos.

„Visai neseniai buvo sakyta, kad jeigu prezidentas bus tinkamas pagal „valstiečius“, tai apskritai tos tyrimų komisijos baigs darbą, tai dabar jau nebebaigs darbo taip reikia suprasti, mano supratimu tai visiškai nebeprofesionalu“, – sako R. Urbonaitė.

A.  Širinskienė sakė, kad jos vadovaujama tyrimo komisija apklaus ir M. Dūdą ir dabartinį generalinį prokurorą Evaldą Pašilį.

Plačiau – reportaže (nuo 13.04 min.).

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi