Lietuvoje

2015.06.26 18:27

D. Grybauskaitė ragina migracijos problemas spręsti rimčiau

BNS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.06.26 18:27

Europos Vadovų Tarybos (EVT) sprendimas per dvejus metus iš Graikijos ir Italijos į kitas Europos Sąjungos (ES) šalis perkelti 40 tūkst. pabėgėlių yra simbolinis, sako Dalia Grybauskaitė.

Europos Vadovų Tarybos (EVT) sprendimas per dvejus metus iš Graikijos ir Italijos į kitas Europos Sąjungos (ES) šalis perkelti 40 tūkst. pabėgėlių yra simbolinis, sako Dalia Grybauskaitė.

Ji teigia, kad migracijos problemas ateityje reikės spręsti rimčiau.

„Šis veiksmas daugiau yra simbolinis, mes demonstruojame ir rodome solidarumą su Pietų valstybėmis, – penktadienį „Žinių radijui“ sakė prezidentė. – Tai yra europietiškas principas. Na, o spręsti migracijos politiką reikia tikrai daug rimčiau, darant įtaką sienų apsaugos, prekybos žmonėmis tinklų naikinimu, pabėgėlių grąžinimo ir readmisijos politikai. 

„Keturios šalys tokios didelės kaip Didžioji Britanija, Airija, Danija turi išimtis ir gali nedalyvauti procese. Tai likusios šalys privalomai turėtų dalinti kuo? Solidarumu? Bet solidarumą mes suprantam kaip savanorišką pagalbą, kaip norą padėti, o ne išprievartautą procesą. Todėl ir buvo tokia sudėtinga taryba naktį“, – sakė D. Grybauskaitė.

Paryčiais, galiausiai valstybių lyderiai sutarė, kad per dvi savaites šalys narės pateiks skaičius, kiek gali priimti pabėgėlių, jei taip nepavyks išsidalyti šešiasdešimties tūkstančių, tuomet likusi dalis bus padalyta privalomai. Pagal kokius kriterijus tai bus daroma, apsispręs ministrai. Lietuva jau yra nusprendusi kad gali priimti pustrečio šimto pabėgėlių, kai komisija siūlė septynis šimtus.

„Aš įsitikinęs, kad nebus solidarumo perkėlimo politikoje, kol migrantai nebus užregistruoti. Europos Sąjuga padės logistiškai ir finansiškai“, – EVT Taryboje kalbėjo jos pirmininkas Donaldas Tuskas.

Dėl pabėgėlių antplūdžio skundžiasi ne tik pietinės bendrijos šalys. Tad išimtis bus taikoma Vengrijai ir Bulgarijai, kurios sako nebesusitvarkančios su pabėgėliais. Taip pat bendrija ketina griežčiau tikrinti prieglobčio prašytojus, o ekonominius migrantus siųsti atgal. PEr tris šių metų pirmuosius mėnesius prieglobčio bendrijoje prašė kone du šimtai tūkstančių žmonių - perpus daugiau nei pernai. Daugiau nei pusę prašymų tenka nagrinėti Vokietijai ir Vengrijai.

Europos lyderiai sutarė labiau kovoti su žmonių kontrabandininkais – kitą savaitę prasidės žvalgybos operacija Viduržemio jūroje. Vėliau ketinama konfiskuoti ir naikinti jų laivus. 

Migrantas miega netoli laužo Serbijoje. AFP/Scanpix nuotr.

„Dar daug ką reikia padaryti dėl imigracijos. Vakar žengėme tik nedidelį žingsnį į priekį. Jis nėra lemiamas, bet atsižvelgiant į tai, kaip viskas vyko, tai buvo žingsnis“, – sakė Italijos premjeras Matteo Renzis.

Anot Lietuvos prezidentūros pranešimo, konkrečioms šalims narėms skiriamas pabėgėlių skaičius bus nustatytas, kai iki liepos pabaigos dėl to sutars Europos Sąjungos (ES) vidaus reikalų taryba.

D. Grybauskaitė džiaugėsi, kad sprendimas Europos vadovų lygmeniu buvo priimtas solidarumo pagrindais ir dar kartą sukritikavo Europos Komisiją, kuri anksčiau siūlė pabėgėlius paskirstyti kvotomis.

„Svarbiausia, kad skaičius yra, svarbiausia – savanoriškumo principas. Komisijos primetimas atskirų skaičių kiekvienai šaliai jėga nesuveikė“, – pridūrė ji.

Lietuvos vyriausybė yra patvirtinusi, kad Lietuva per dvejus metus galėtų savanoriškai priimti iki 250 prieglobsčio prašytojų. Tuo metu Europos Komisija Lietuvai yra siūliusi priimti iki 710 pabėgėlių.

Kiekviena šalis už perkeliamus asmenis gautų finansavimą iš ES Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondo. Už vieno pabėgėlio perkėlimą priimančiai valstybei būtų mokama 6 tūkst. eurų vienkartinė išmoka. Prezidentūros pranešime taip pat pažymima, kad iš ES struktūrinių fondų 2014–2020 metais Lietuvai skirta 10,8 mln. eurų prieglobsčio sistemos plėtrai ir pabėgėlių integracijai bei grąžinimui.

Gaisras Kaune
9
2021.05.07 11:55

Milžiniškas gaisras Kaune užgesintas: užsiliepsnojo metalo atliekos, didelis dūmų kamuolys buvo matomas iš toli

užterštas vanduo galimai tekėjo į Nemuną; atnaujinta 19.00
9
Saulius Skvernelis
2021.05.07 09:27

Skvernelis: rengiamas partnerystės įstatymas iš esmės įteisintų vienalyčių santuoką

palaiko „Šeimos maršo“ idėją; atnaujinta 17.18
Ingrida Šimonytė
Klaipėdos ritmas 23