Lietuvoje

2019.05.29 14:04

Raulušaitis: tikrai nesu sakęs, kokius sprendimus prokurorui priimti CŽA byloje

atnaujinta 15.43
Jūratė Skėrytė, BNS 2019.05.29 14:04

Buvęs Generalinio prokuroro pavaduotojas, šiuo metu advokatas Darius Raulušaitis sako nedaręs spaudimo ikiteisminį tyrimą dėl vadinamojo JAV Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) kalėjimo Lietuvoje atlikusiam prokurorui.

„Tikrai neatsimenu tokių pokalbių“, – BNS trečiadienį sakė D. Raulušaitis.

„Gal kažką ir kalbėjęs apie tą bylą, bet kokius sprendimus daryti – tikrai ne“, – teigė jis.

Prokurorų profsąjungos lyderis, Vilniaus apygardos prokuratūros 1-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Julius Rėksnys trečiadienį liudydamas neteisėtą poveikį politikams ir valstybės tarnautojams tiriančiai Seimo komisijai teigė, jog D. Raulušaičio spaudimą patyręs jam pasakojo minėtą ikiteisminį tyrimą atlikęs tuometinis Generalinės prokuratūros prokuroras, dabar advokatas Mindaugas Dūda.

„Generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis įtikinėjo, kad negalima tos bylos nutraukti, siūlė eiti parūkyti 20 minučių ir persigalvoti, (...) siūlė bet kokią bylą nutraukti, tik ne šitą, nes tai nepatiks prezidentūrai“, – Seimo komisijai liudijo J. Rėksnys.

D. Raulušaitis teigia taip nekalbėjęs. Jis taip pat sakė, kad pats spaudimo ar išskirtinio politikų dėmesio dėl šios bylos nejautė. 

„Tikrai nebuvo jokio išskirtinio dėmesio. Buvo to dėmesio iš tarptautinių įvairių organizacijų: atvažiuodavo „Amnesty International“, berods, domėjosi, kaip kas vyksta, bet tik tiek“, – kalbėjo buvęs generalinio prokuroro pavaduotojas.

„Aš kiek atsimenu, buvau susipažinęs pats su ta byla ir tiek, nes tekdavo palaikyti daug komunikacijos su tomis tarptautinėmis organizacijomis“, – sakė jis.

D. Raulušaitis taip pat teigė, jog jam pagal pareigas nebuvo jokios prasmės daryti spaudimo M. Dūdai.

„Nėra jokios prasmės tą daryti. Aš tuo metu buvau tokioje pozicijoje, kad jeigu man būtų nepatikęs tas sprendimas, aš jį galėjau panaikinti“, – sakė D. Raulušaitis.

D. Raulušaitis generalinio prokuroro pavaduotojo pareigas ėjo 2010 – 2015 metais.

Prezidentės spaudos tarnybos atstovė Daiva Ulbinaitė BNS sakė, kad J. Rėksnio išsakytų teiginių apie neva buvusį spaudimą prezidentūra nekomentuos.

Generalinė prokuratūra teigia, kad viešai išsakyti teiginiai apie prokurorų ar politikų darytą poveikį, spaudimą tyrimui dėl CŽA kalėjimų yra nepagrįsti.

Prokuratūra trečiadienį pranešė, jog jau anksčiau J. Rėksnio buvo prašoma pateikti jam žinomą informaciją ir Baudžiamojo persekiojimo departamentas vertino, ar pateikto atsakymo dalyje apie galimai darytą įtaką ikiteisminiam tyrimui dėl CŽA kalėjimų Lietuvoje yra nusikalstamos veikos požymių.

„Tikrinant pateiktą informaciją ir apklausus liudytoju J. Rėksnio nurodytą asmenį, kaip galintį asmeniškai paliudyti apie galimai darytą nusikalstamą veiką, nustatyta, kad viešai skelbti teiginiai apie tariamai aukštesnių prokurorų ar politikų darytą poveikį, spaudimą prokurorui šiame tyrime yra nepagrįsti“, – rašoma Generalinės prokuratūros pranešime.

Atsižvelgiant į tai, kad J. Rėksnio pateikti duomenys nepasitvirtino, priimtas sprendimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą.

2014-aisiais po teismų sprendimų Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną, 2015-aisiais prie jo prijungė atnaujintą tyrimą dėl galimo pareigūnų piktnaudžiavimo. Tyrimas vyksta iki šiol, įtarimai niekam nepateikti.

2014-ųjų gruodį JAV Senatas paskelbė ataskaitą apie slaptus CŽA įkalinimo centrus. Ataskaitoje minimas ir „violetiniu“ vadinamas centras, veikęs 2005–2006 metais. Žmogaus teisių gynėjai mano, kad šis centras veikė Lietuvoje, Antaviliuose.

Europos Žmogaus Teisių Teismas pernai gegužę paskelbė, kad CŽA kalėjimas įtariamiesiems terorizmu laikyti Lietuvoje veikė 2005–2006 metais. Dėl neteisėto kalinimo jame Lietuvos Vyriausybė įpareigota išmokėti 130 tūkst. eurų Saudo Arabijoje gimusiam palestiniečiui Abu Zubaydah (Abu Zubaida). Jis įtariamas prisidėjęs prie Rugsėjo 11-osios išpuolių ir šiuo metu yra kalinamas Gvantanamo bazėje Kuboje.