Lietuvoje

2019.05.28 22:27

Grybauskaitė: diskusijos dėl jos galimybių vadovauti EVT – ankstyvos

Saulius Jakučionis, BNS, LRT.lt2019.05.28 22:27

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad diskusijos dėl jos galimybių vadovauti Europos Sąjungos (ES) šalių lyderius vienijančiai tarybai yra ankstyvos, nes dabar dėl europinių postų dalybų po rinkimų tariasi partijų atstovai.

„Į klausimus „jeigu“, „ne jeigu“... Beprasmiška apie tai kalbėti. Aš esu nepartinė, pirmiausia, tai yra svarbiausia mano savybė. Dabar diskusijos vyksta tarp partijų, o ne su kitais asmenimis“, – LRT televizijai Briuselyje antradienį sakė D. Grybauskaitė, paklausta, ar sutiktų vadovauti Europos Vadovų Tarybai (EVT), jei sulauktų tokio pasiūlymo.

Kadenciją baigianti prezidentė yra tarp diplomatų ir politikų minima kaip viena pretendenčių užimti šias pareigas.

Jos nepartiškumas gali tapti kliūtimi, jei europinės partijos sieks paskirti savo kandidatus, tačiau jei jos nesusitars, nepartinis kandidatas gali tapti vieninteliu kompromisu.

EVT pirmininką skiria patys ES šalių lyderiai.

D. Grybauskaitė Europoje matoma kaip centro-dešinės politikė, nors ir nepriklauso dešiniuosius vienijančiai Europos liaudies partijai.

Po praėjusią savaitę pasibaigusių Europos Parlamento rinkimų derybose taip pat sprendžiama, kas taps Europos Komisijos, Europos centrinio banko ir Europos užsienio politikos vadovais.

Diskusijose bus vertinamos įvairūs kriterijai, tokie kaip kandidatų savybės, kilmės šalys, lytis ir kiti.

Įtaką postų dalybose turės ir tai, kurios frakcijos suformuos daugumą Europos Parlamente.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.