Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.27 22:28

Nausėdos planas visus susodinti prie vieno stalo: prezidentų patarėjai įvertino, kiek tai realu

Išrinktasis Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda turi aiškią gerovės valstybės viziją ir nors prezidento galimybės vidaus politikoje palyginti nedidelės, jis čia tikisi nuveikti daug. Būtina sąlyga tam – skirtingų politinių jėgų susodinimas prie vieno stalo ir ilgalaikių tikslų nustatymas. Tik ar tai įmanoma?

„LRT forume“ diskutavę buvę ir esami įvairių prezidentų patarėjai kalbėjo, kad tam yra ne viena kliūtis. Juoba kad artėja Seimo rinkimai.

Apsunkina ne tik Seimo rinkimai

Pastarieji  – tik viena aplinkybė, kuri padėtį pavers sudėtinga, sakė buvęs Valdo Adamkaus patarėjas Ramūnas Vilpišauskas. „Kita aplinkybė – kad nėra aiškios valdančiosios daugumos. Tai gali būti panaudota ir kaip pliusas, bet tam reikia būti labai geru politikos žaidėju. Šitoje situacijoje greičiau tai irgi apsunkins jo bandymus telkti, ieškoti sutarimo tarp pozicijos ir opozicijos, kai net nėra iki galo aišku, kas ta pozicija ir ar ji nori toliau būti pozicijoje“, – kalbėjo VU TSPMI direktorius.

Virginija Būdienė, Vilniaus politikos analizės instituto direktorė, buvusi Dalios Grybauskaitės patarėja pridėjo, kad G. Nausėdai situacija sudėtinga būti gali dar ir dėl to, jog jis neturi politinės patirties: „Jis nėra buvęs bent kokio nors lygio politinis žaidėjas, taigi jam, ko gero, bus labai sudėtinga pasirinkti tokius patarėjus, kurie supranta, kaip vyksta politiniai procesai, kaip išsidėsto jėgos.“

Pasak jos, kai Seime priimtas įstatymas patenka pasirašyti pas prezidentą, jau būna per vėlu: patarėjai turi aktyviai veikti Seimui dar tik svarstant, kaip įstatymą keisti.

Iš pradžių turėtų būti gražu

Rinkėjai prezidentui suteikė labai didelį pasitikėjimo kreditą – už jį balsavo daugiau nei 65 proc. visų atvykusių į rinkimų apylinkes. Tad partijoms prieš Seimo rinkimus kovoti su prezidento autoritetu pavojinga.

Visgi, pasak R. Vilpišausko, ribos bus bandomos. „Iš pradžių, manau, bus bendradarbiavimo dvasia transliuojama ir iš Seimo opozicijos, ir iš pozicijos, bet visą laiką bus tikrinamos ribos – kiek jis tvirtas, kokios jo pažiūros ir kiek galima išnaudoti, per jį transliuojant tai, kas konkrečiai partijai ar frakcijai gali būti politiškai [naudinga]“, – „LRT forumui“ kalbėjo politologas.

Buvęs Valdo Adamkaus ir dabartinis Dalios Grybauskaitės patarėjas Mindaugas Lingė sako, kad ribų tikrinimas G. Nausėdai jau yra prasidėjęs. Jis minėjo praėjusią savaitę nuskambėjusias Ramūno Karbauskio kalbas apie tvarką prokuratūroje ir parlamentines komisijas.  

M. Lingė pabrėžė, kad prezidento ryšys su vyriausybe ir Seimu atrandamas ir palaikomas dialogu, jei tik kažkuri viena pusė nenubrėžia raudonos linijos. „Jeigu yra politinių pareiškimų, kai pasakoma, kad nedalyvausim, neisim, nekalbėsim, tai be abejonės sunku rasti kontaktą“, – kalbėjo jis.

Tiesa, kalbėjo prezidentės patarėjas, yra ir kitų kelių, pavyzdžiui, kalbamasi su kitais frakcijų nariais pateikiant argumentus ir kartais esą pavyksta sutelkti juos.

Būtina politinė atrama Seime?

M. Lingė taip pat prieštaravo įsivaizdavimui, kad prezidento funkcijos – vos ne kaip notaro – esą ką ministras pirmininkas pateikė, tą prezidentas pasirašo: „Yra Konstitucinių išaiškinimų, kur tos ribos yra ir kur jos pasibaigia.“

Buvusi Algirdo Brazausko patarėja Lidija Šabajevaitė pabrėžė, kad gerą santykį su parlamentu G, Nausėda sukurs tada, kai atsisakys savo nepriklausomumo ir suras politinę atramą Seime. „O kaip gi kitaip jo pasiūlyti įstatymo projektai gali būti priimti?“– klausė ji.

R. Vilpišauskas su tuo nesutiko – pasak jo, daug dažniau, pavyzdžiui, valdant V. Adamkui, kaskart buvo buriama nauja koalicija. „Visą kadenciją nebuvo stabilios paramos Seime“, – teigė jis.

Atrama Seime – tik idealiame pasaulyje sakė V. Būdienė: „Ne taip viskas paprasta.“

Interesų grupės jau sukruto

Patarėjai kalbėjo „LRT forume“ kalbėjo ir apie tai, kad labai svarbu atpažinti oligarchines įtakas ir pasakyti „ne“ toms, kurios balansuoja ant etikos, o kartais – ir teisėtumo ribos.

Buvęs D. Grybauskaitės patarėjas, Seimo narys Linas Balsys akcentavo, kad vien tik paanalizavus nuotraukas iš štabų rinkimų naktį matyti įvairių intencijų. „Pirmą rinkimų naktį prasideda žmonės, kurie nori ateiti, pakalbėti, prilįsti, pasveikinti, užsiregistruoti, pasišildyti, paklausti, ar galės susitikti jau kažką pasiūlyti“, – vardijo jis.

Visgi su interesų grupėmis, pasak L. Balsio, bendrauti būtina. Tam pritarė ir V. Būdienė.

„Oligarchai nebūtinai veržiasi pas prezidentą, nes jiems sunkiau įsiveržti į prezidento kabinetą arba koja duris atidaryti. Dėl to labai svarbu patarėjai, kiek jie tvirti ir kiek jie orientuojasi savo srities oligarchuose“, – akcentavo ji.

Parengė Ineta Nedveckė.

LRT forumas. Kiek galios turi Prezidento patarėjas?

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi