Lietuvoje

2019.05.27 21:47

Ekonomistai apie Nausėdos prioritetą kurti gerovės valstybę: tai ne prezidento galioje

Irma Janauskaitė, Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.27 21:47

Politologai sako – dvi didžiausios intrigos – kokius santykius politinio užnugario neturintis išrinktasis prezidentas sukurs su Seimu, nors jau galima viltis mažiau konfrontacijos nei dabar, ir kiek imsis saugumo bei teisėsaugos sistemų. Ekonomistai sako, kad Gitano Nausėdos įvardyti būsimos veiklos prioritetai – kurti gerovės valstybę – ne prezidento galioje, bet iš jo čia laukiama idėjų telkėjo vaidmens, didesnio nei Dalios Grybauskaitės.

Politologai sako, šįkart iš prezidento tikimasi išties daug.

„Tai yra tam tikra problema prezidentui, nes rinkėjų lūkesčiai yra sukelti ir praktiškai, na, dėl visų nesėkmių ar vidaus, ar užsienio politikoj, visą laiką rodys pirštu į vieną, žodžiu, asmenį“, – sako VDU fakulteto dekanas Šarūnas Liekis.

Pirmiausia, anot politologų, įdomiausia būsima G. Nausėdos komanda. Jo komunikacijos vadovu sutiko būti per rinkimų kampaniją komunikacijos reikalus stygavęs Aistis Zabarauskas.

„Naujai išrinktas prezidentas neturi politinės patirties ir be geros komandos, be stipraus, sakykime, bendraminčių užnugario ir tokių žmonių, su kuriais jisai sutaria pagrindiniais politikos klausimais, jam bus nelengva“, – teigia Š. Liekis.

„Kitas žingsnis, ką ir pats G. Nausėda buvo užsiminęs, tai yra nustatyti santykius su valdančiosiomis ir partijomis, ir pačiu Seimu. Ir čia, man atrodo, viena iš tokių įdomesnių intrigų. Jis ir pats deklaruoja ir, greičiausiai, bus šiek tiek kitaip, negu buvo prie dabartinės prezidentės Dalios Grybauskaitės, kur įtampa arba komplektiškumas su parlamentu buvo pakankamai didelis“, – VU TSPMI profesorė Dovilė Jakniūnaitė.

Dar viena ir bene didžiausia intriga, anot politologų, kiek, pradėjęs dirbti prezidentas imsis teismų, saugumo ir prokuratūros.

O štai, kas prezidentui yra tiesioginės jo funkcijos – užsienio politika, G. Nausėda, anot politologų, vargu, ar nustebins. Esą tikriausiai bus tęsinys D. Grybauskaitės vykdytos politikos.

Ekonomistai sako, tai, kad naujasis prezidentas ekonomistas – savaime nei pliusas, nei minusas. O jo per rinkimų kampaniją įvardyti prioritetai – reikalingi šaliai, tik kad imtis jų tiesiogiai – ne prezidento galioje.

„Visuomenė Lietuvos apskritai pati iškelia ekonomikos prioritetą ir tai reiškia, kad ir neadekvačios pajamos, ir maža perkamoji galia, ir pajamų nelygybė yra tie prioritetai, kurie visuomenei yra svarbūs“, – tikina „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

„Gerovės valstybė nėra abstrakti idėja. Gerovės valstybė yra rinkinys socialinių teisių, socialinės apsaugos, socialinės paramos ir kitų dalykų, socialinių paslaugų dalykų, kurie yra labai konkretūs ir kurie jau veikia Lietuvoje, vieni geriau, kiti blogiau, todėl, žinoma, užpildymas tuo turiniu šitos skambios frazės, reikalaus daug mąstymo, daug interesų derinimo“, – tvirtina Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis.

„Prezidentas, aišku, gali savo įtaką demonstruoti, siųsti signalą ir Seimui, ir Vyriausybei, ir visuomenei, ir iškelti svarbius prioritetus vienus ar kitus, bet tiesiogiai tų sprendimų nepriima. Pasirašo tiktai įstatymus arba jų nepasirašo“, – aiškina N. Mačiulis.

G. Nausėdai per 5-erių metų kadenciją gali tekti dirbti ir per krizę, apie kurią pasaulyje vieni prognozuoja aiškiau, kiti migločiau. Tada esą prireiktų ir nepopuliarių sprendimų ir tada irgi pasimatytų, ar G. Nausėdos išrinkimas yra jo asmeninė, ar Lietuvos pergalė.

Plačiau – reportaže (nuo 05.50 min.).

Panorama. Politologai klausia – kokius santykius Nausėda kurs su Seimu?

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt