Lietuvoje

2019.05.27 14:01

Rinkimai apžvalgininkų akimis: Nausėda nežino politinių koridorių, Šimonytės misija buvo kitokia

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.27 14:01

Ingridos Šimonytės misija buvo nepraleisti Sauliaus Skvernelio į antrą rinkimų turą, o didžiausia Gitano Nausėdos, kaip prezidento, problema – nežinojimas, su kuo bendrauti ir ką „paspausti“. Taip specialioje LRT TELEVIZIJOS rinkimų laidoje sako dalyvavę politikos apžvalgininkai.

Karo akademijos politologės Jūratės Novagrockienės vertinimu, šie rinkimai atkleidė kiek kitokią politinę kultūrą – jie pasižymėjo intelektualiais, korektiškais ir visuomenei suprantama kalba šnekančiais kandidatais. Anot pašnekovės, šiuos rinkimus laimėjo abu antrojo turo kandidatai.

„Nemanau, kad I. Šimonytė pralaimėjo. Visų pirma, ji parodė, kad jaunimas yra gyvas, ji atskleidė tam tikrą konservatorių partijos potencialą, nes, kaip bebūtų, ją iškėlė būtent ši partija. [...] I. Šimonytė turi labai daug perspektyvų. Ne veltui Gabrielius Landsbergis sakė, kad ji galėtų būti ministre pirmininke – visi jos bruožai tam labai tinka. Ji moka pralaimėti – kitas žmogus galbūt labai pasipiktintų dėl tokios rinkimų baigties, o iš jos nebuvo jokios piktos reakcijos, kas daug ką pasako apie jos asmenybę“, – komentuoja J. Novagrockienė.

Apžvalgininkas Rimvydas Valatka pritaria, kad pralaimėjusiųjų šiuose rinkimuose nėra. Pašnekovo aiškinimu, rinkimai išryškino tam tikrus dalykus, kurių politikai neįvertino. Anot jo, šie buvo susitelkę į elitą ir provincijas, kairiuosius ir dešiniuosius, kas nebuvo svarbiausia.

„Paaiškėjo, jog Lietuvos žmonėms svarbiausia, kad karalius būtų karališkos išvaizdos, mentaliteto ir retorikos. Jeigu kandidatas neatitinka šių savybių, jis gali turėti ideologiją, programą, pataikauti masėms, bet nieko iš to nelaimėti. Jeigu partijos iš to nepadarys išvadų, bus blogai“, – akcentuoja R. Valatka.

Prezidento nepriklausomumas gali kišti koją

J. Novagrockienė tvirtina, kad G. Nausėdai vienaip ar kitaip reikės tartis su politinėmis partijomis, tačiau šioje situacijoje svarbiausia, kaip prezidentui pavyks išlikti neutraliam ir tuo pačiu neprarasti jam ypač reikalingos paramos.

„Didžiausia jo problema yra ta, kad jis nežino politinių koridorių, su kuo bendrauti, ką daryti ir ką paspausti. Viskas priklausys ir nuo to, kokie žmonės sutiks su juo dirbti. G. Nausėdos gerovės valstybės deklaravimas yra labai artimas socialdemokratams, dėl ko, norėdamas įgyvendinti savo programinius punktus, jis gali ieškoti pagalbos vienose ar kitose partijose“, – pabrėžia  J. Novagrockienė.

R. Valatkos manymu, G. Nausėdos nepriklausomumas gali jam kišti koją įsitraukiant į Lietuvos politinę sistemą.

„Kodėl jis turi būti nepriklausomas nuo politinių partijų? Rolandas Paksas buvo nevaldomas prezidentas – ar mums to reikia? Prezidentas turi būti Lietuvos politinėje sistemoje ir daryti tai, kas jam paskirta. Prezidento nepriklausomybę jam garantuoja Konstitucija, todėl nereikia jos sureikšminti“, – paaiškina R. Valatka.

Pašnekovas priduria, kad savo tikslų be stiprių partijų įsitraukimo prezidentas pasiekti negali, nes fragmentuota politika yra visų gerų sumanymų dalis.

„Jeigu nėra stiprių partijų, kaip tu tai padarysi? [...] Be stiprių partijų tu nepabaigsi nė vieno kūrinio“, – įsitikinęs R. Valatka.

J. Novagrockienės teigimu, prezidento neutralumas turėtų pasižymėti sprendimais, nesuteikiančiais privilegijų vienai ar kitai politinei jėgai.

Moteris prieš tinkamą kandidatą vyrą šansų neturi

Nors I. Šimonytė pasižymi intelektualumu ir taktiškumu, R. Valatkos teigimu, ji rinkimų laimėjusi nebūtų. Pašnekovo aiškinimu, konservatorių kandidatės misija šiuose rinkimuose buvo kitokia.

„Jos misija buvo į antrą turą nepraleisti S. Skvernelio, kad Ramūno Karbauskio agrokoncernas nepaimtų viršaus, bet toliau jos lemtis antrajame ture būtų tragiška ir jos misija pasibaigtų. I. Šimonytė galėjo startuoti metais ar dvejais anksčiau, bet aplinkybės klostėsi ne jos naudai“, – akcentuoja R. Valatka.

Kaip teigia J. Novagrockienė, I. Šimonytės misija prisidėjo ir prie nepaprastai suvienyto jaunimo.

„Rinkimų naktį Daukanto aikštėje buvo susirinkę I. Šimonytės gerbėjai. Jiems labai patiko jos organiškumas, tikrumas, naujosios demokratijos vertybių propagavimas, homoseksualų teisės. Ji tikrai pritraukė jaunimą“, –  teigia J. Novagrockienė.

R. Valatka pabrėžia – Lietuva yra patriarchalinė šalis ir, nepaisant to, kad prieš tai šalies vadovės pareigas ėjo moteris, rinkimuose dalyvaujant tinkamam kandidatui vyrui, konkuruojanti kandidatė moteris šansų laimėti neturi.

„Moteris jau valdė ir I. Šimonytei buvo klijuojama D. Grybauskaitės etiketė, esą ji – pastarosios klonas, nors taip nėra. Man atrodo, kad G. Nausėda turi daugiau bruožų, būdingų D. Grybauskaitei. Žinoma, prie tokios baigties prisidėjo ir konservatorių akmuo po I. Šimonytės kaklu ir nieko čia nepadarysi“, – sako R. Valatka.

Ažvalgininkas teigia, kad tokia rinkimų baigtis jo nenustebino, tačiau pašnekovas tikėjosi šiek tiek didesnio rinkėjų palaikymo I. Šimonytės atžvilgiu. Jo manymu, kad ir ką bebūtų dariusi konservatorių partija, rezultatas liktų toks pats.

„Lietuva yra maža šalis, čia nereikia įtikinėti 25 mln. žmonių, kaip Jungtinėse Valstijose. Lietuvoje kiekvienas žmogus žino, pasirenka ir to pasirinkimo iš jo neišmuši. Rezultatas buvo nulemtas – po pirmojo turo buvo aišku, kad G. Nausėda laimės, klausimas, kokiu skirtumu“, – komentuoja R. Valatka.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.