Lietuvoje

2019.05.27 12:34

Dvi vietas EP laimėję socialdemokratai: net ir tradicinės partijos neatsispyrė pagundai „nusipirkti vestuvių generolą“

LRT.lt2019.05.27 12:34

Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), surinkusi 15 proc. balsų Europos Parlamento rinkimuose, liko antra po konservatorių ir į Briuselį bei Strasbūrą siųs du atstovus.

Į EP perrinkta Vilija Blinkevičiūtė, o antrasis socialdemokratų atstovas bus Juozas Olekas. Dabartinis socialdemokratų europarlamentaras Zigmantas Balčytis nesiekė būti perrinktas dar vienai kadencijai.

Pirmadienį surengtoje BNS spaudos konferencijoje perrinkta europarlamentarė V. Blinkevičiūtė džiaugėsi „istorine pergale“, nes socialdemokratai surinko daugiausia balsų per visą savo dalyvavimo Europos Parlamento rinkimuose istoriją.

Ji pabrėžė, kad LSDP jau laimėjo savivaldos ir merų rinkimus kovo mėnesį, o EP rinkimuose laimėjo 35-uose rajonuose.

V. Blinkevičiūtė sakė, kad LSDP nariai papildys Europos socialistų ir demokratų frakciją. „O tai reiškia, kad mes kartu su kitom proeuropietiškom frakcijom galėsime statyti mūsų Europą ant tvirto socialinių teisių ramsčio“, – sakė ji.

Pirmą kartą į EP išrinktas Juozas Olekas sakė, kad Briuselyje jį labiausiai domina gynybos arba sveikatos apsaugos sritys. Jis taip pat galėtų dirbti žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete.

V. Blinkevičiūtė pasidžiaugė, kad kitaip nei prieš penkerius metus, kai tarp Lietuvos delegatų EP ji buvo vienintelė moteris, šįkart lyčių pusiausvyra bus geresnė. Lietuvai EP atstovaus trys europarlamentarės.

Paklausta, kaip vertina naująją Lietuvos 11 narių delegaciją, V. Blinkevičiūtė pažymėjo, kad dalis naujų europarlamentarų jau turi politinės patirties. Ji išskyrė tris konservatorių narius ir į EP išrinktą Seimo narę Aušrą Maldeikienę.

„Ji visą laiką buvo aktyvi, aš manau, kad jos traukinys važiuos gerai, nebuksuodamas ir Europos Parlamente“, – sakė V. Blinkevičiūtė.

Tuo tarpu kitos partijos, kai kurios net ir tradicinės, neatsispyrė pagundai nusipirkti „vieną ar kitą vestuvių generolą“. Taip, pasak europarlamentarės, partijos manipuliuoja rinkėjais ir siunčia į EP nepatyrusius atstovus.

Paklaustas, kaip vertina jį Seime pakeisiantį Bronių Bradauską, J. Olekas teigė, kad šis turi patirties aplinkosaugos srityje ir ši patirtis bus naudinga, nes, pasak politiko, Seime „dėl valdančiųjų klaidų“ grąžinama nemažai aplinkosaugos įstatymų.

Komentuodama Socialistų ir demokratų progresyviojo aljanso rezultatus, kurie frakcijos dydį EP sumažins nuo 161 vietos iki 150, V. Blinkevičiūtė pažymėjo, kad sumažėjo visų centristinių jėgų įtaka. „Tai parodo, kad mes ne viską padarėme, ne tik Europos Parlamente, bet ir nacionalinėse valstybėse“, – sakė ji.

„Matyt, turėjo didelės reikšmės ir tai, kad Europa nėra pakankamai socialinė“, – pridūrė V. Blinkevičiūtė, pažymėdama, kad ES turi daugiau investuoti į žmones, o ne į betoną.

Ji pažymėjo, kad Lietuvos socialdemokratai pasirodė geriau, nei Europos centro kairiosios jėgos. Pasak V. Blinkevičiūtės, Europos socialdemokratai turėtų atsinaujinti, kaip tą padarė LSDP.

Paklaustas, kaip vertina nuo LSDP atskilusios Lietuvos socialdemokratų darbo partijos fiasko EP rinkimuose, J. Olekas pakartojo LSDP lyderio Gintauto Palucko ankstesnius teiginius, kad „šis klausimas jau išspręstas“. Pasak jo, LSDDP nariams, kaip ir visiems Lietuvos piliečiams, socialdemokratų durys yra atviros, jeigu jie palaiko socialdemokratiškas vertybes.

Naujasis EP pirmą kartą susirinks liepos mėnesį.