Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.27 08:50

Politologų analizė: kas lėmė užtikrintą Nausėdos pergalę antrajame ture?

Nepriklausomas ekonomistas Gitanas Nausėda sekmadienį užtikrintai laimėjo prezidento rinkimus, antrajame ture įveikęs konservatorių remiamą Seimo narę Ingridą Šimonytę.

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ viešėjęs MRU docentas Virgis Valentinavičius sakė, kad tikėtis G. Nausėdos pergalės galima buvo, tačiau tai, kokiu skirtumu ji buvo iškovota – gana netikėta.

„Tikėjausi labiau artimos kovos, nebūtinai, kad laimės I. Šimonytė, tačiau galvojau, ir ne aš vienas, kad procentai tarp varžovų bus artimesni. Vis dėlto, persvara yra didžiulė ir stipri. Matyt, visos partijos, kurios prarado savo kandidatus prezidento rinkimuose, sugebėjo mobilizuoti savo rinkėjus antram rinkimų ratui. Antras netikėtumas, kad nenusileido rinkėjų aktyvumas antrajame ture, praeityje matydavome, jog antrą kartą prie balsadėžių rinkėjai eina vangiau“, – sakė politologas.

Anot jo, visos šios aplinkybės buvo akivaizdžiai nepalankios I. Šimonytei.

Politologas išskyrė ir prieš antrąjį turą vykusią rinkimų kampanija, kuri, šiek tiek keistai, tačiau buvo itin maloni, kandidatai vienas kitam dažniau žarstė komplimentus nei užsiėmė kritika.

„Labas rytas, Lietuva“. I dalis. Marija Šaraitė: apie rinkimų pažeidimus buvo informuojama pasyviai

„Prieš antrąjį turą abu kandidatai buvo labai malonūs vienas kitam, tačiau, mano nuomone, jie buvo labai skirtingi. I. Šimonytė labai aiškiai orientavosi į miesto, jauną, išsilavinusį rinkėją, savo ruožtu G. Nausėda laikėsi principo – visiems po truputį. Akivaizdu, kad antrasis pasiūlymas patraukė žymiai daugiau žmonių“, – rinkimų rezultatus analizavo V. Valentinavičius.

Politologas teigia, kad G. Nausėda privengė kritikuoti ar komentuoti kažką itin aštriai bei konkrečiai, tačiau jo pagrindinė žinutė, jog būtina „taikytis, mažiau ginčų ir daugiau darbo“, kuri konkrečiai mažai ką sako, tačiau žmogaus ausiai girdėjosi maloniau nei I. Šimonytės tiesus ir sąžiningas kalbėjimas apie tai, kad yra daug sunkių problemų, kurias išspręsti nebus lengva.

V. Valentinavičiuas manymu, kol kas sunku spręsti ir apie būsimą G. Nausėdos politikos platformą ir kryptį – kampanijoje pasirinkta pozicija „visiems po truputį“ yra labai neapibrėžta, todėl mums dar teks sužinoti, koks jis yra prezidentas politine prasme.

„Vėliau reikės rinktis, įtikti visiems jau nebeišeis“, – sakė V. Valentinavičius.

Politologas: Nausėdai laimėti padėjo nepartiškumas, ramus būdas ir Adamkaus parama

Politologas Ramūnas Vilpišauskas sako, kad Gitano Nausėdos pergalę prezidento rinkimuose lėmė jo nepartiškumas, ramus bendravimo būdas ir prezidento Valdo Adamkaus parama.

„Pagrindinė priežastis buvo jo nesusisiejimas su jokia konkrečia partija. Gali būti, kad balsus taip pat padėjo pritraukti ramus bendravimo būdas ir Valdo Adamkaus palaikymas“, – BNS pirmadienio naktį sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius. 

Pasak R. Vilpišausko, konservatorių remiama Ingrida Šimonytė antrajame ture nesugebėjo gauti papildomų balsų, nes už kitus kandidatus prieš dvi savaites balsavusių rinkėjų antrasis pasirinkimas buvo G. Nausėda.

„I. Šimonytei Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai padėjo organizacine prasme, ji sugebėjo gauti daugiau balsų nei konservatoriai Seimo rinkimuose, bet tai kartu sukūrė tam tikrus apribojimus“, – sakė politologas.

Jo vertinimu, kai kuriuos rinkėjus galėjo nemaloniai nuteikti ir I. Šimonytės atsisakymas susitikti su Seimo frakcijomis. 

R. Vilpišausko teigimu, G. Nausėdos dabar laukiantys didžiausi darbai – komandos suformavimas ir sutarimas su valdančiaisiais Seime dėl permainų Vyriausybėje.

„Manau, kad pirmiausias darbas – komandos suformavimas ir atsirinkimas, su kuo dirbti, nes bus mėginančiųjų daryti įtaką ne viešo intereso labui, o įgyvendinant savo darbotvarkę – ir tarp politikų, ir įvairių verslo grupių“, – kalbėjo politologas.

„Kitas klausimas – kaip sutarti dėl naujos Vyriausybės su valdančiaisiais Seime, įskaitant ir ministrų kandidatūras, nes veikiausiai Ministrų kabinetas keisis ir keisis reikšmingai“, – teigė R. Vilpišauskas.

Anot politologo, šiemet rimčiausias išbandymas bus kitų metų biudžeto priėmimas, artėjant Seimo rinkimams. 

„Kiti metai yra rinkimų metai ir čia gali būti įvairių valdančiųjų mėginimų parodyti savo dosnumą rinkėjams. Prezidentas turės gan rimtai veikti kaip tam tikras saugiklis“, – kalbėjo R. Vilpišauskas.

Jo teigimu, G. Nausėdos laukia dideli iššūkiai, siekiant įgyvendinti savo rinkimų pažadus sumažinti socialinę nelygybę, nes šie rodikliai priklauso ne tik nuo valdžios institucijų veiklos, bet ir platesnių ekonominių procesų.

„G. Nausėdos įvardyti rodikliai dėl nelygybės, atlyginimų skirtumo tarp Vilniaus ir kitų regionų yra gana ambicingi, jie priklauso ne  nuo prezidento ir ne tik nuo šalies institucijų, bet ir nuo platesnių ekonominių rinkos procesų“, – sakė R. Vilpišauskas.

Tarptautinėje politikoje didžiausi iššūkiai bus santykiai su Rusija ir Baltarusija, įskaitant problemą dėl Astravo atominės elektrinės, taip pat įtampa transatlantiniuose santykiuose, sakė politikos ekspertas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi