Lietuvoje

2019.05.26 22:19

Auštrevičius: liberalai galėtų laimėti ir du mandatus EP

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.05.26 22:19

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas tvirtina, kad bent vieno mandato Europos Parlamento (EP) rinkimuose iškovojimas partijai būtų traktuojamas kaip pergalė.

„Norime dviejų mandatų (EP – LRT.lt), bet, aš manau, mes gausime balsų tiek, kad užtektų pusantram mandatui, dviem mandatams mes neištempsime“, – LRT.lt sekmadienio vakarą restorane „Esse“, laukdamas prezidento ir EP rinkimų rezultatų, sakė E. Gentvilas.

Jis teigė, kad jau pasigirdo spėliojimu, kad Liberalų sąjūdis galėtų iškovoti ir du mandatus EP rinkimuose, tačiau, partijos lyderio manymu, ir vieno mandato iškovojimas jau būtų pergalė.

„Beje, atsirado ir politologų, pavyzdžiui, Algis Krupavičius, kuris sako, kad liberalai gali gauti du mandatus. Gausime, negausim.... Užteks vieno. Nelaikysime tai pralaimėjimu, tai laikysime nebloga sėkme po visų tų nesąmonių, kurios aplink mūsų partiją dėjosi. Po Eligijaus Masiulio istorijos įtarimai mums, mano manymu, buvo žaidimas. Partija bus išteisinta. Dotacijos atėmimas, Valstybės saugumo departamento melaginga pažyma ir panašiai – kiti būtų numirę“, – komentavo E. Gentvilas.

Kalbėdamas apie prezidento rinkimus Liberalų sąjūdžio pirmininkas teigė, kad liberalai simpatizuoja abiem kandidatams, tad dirbti būtų nesunku ir su vienu, ir su kitu.

„Neturiu antipatijos nė vienam kandidatai. [...] I. Šimonytė demonstruoja didesnį liberalumą, kuris gal ir man būtų labiau priimtinas. G. Nausėda tai maskuoja, bet tai nereiškia, kad G. Nausėda yra koks nors antiliberalas. G. Nausėda gal gudriau elgiasi rinkimų kampanijos metu“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Eugenijus Gentvilas prognozuoja prezidento rinkimų baigtį: 42 proc. prieš 58

Liberalų sąjūdžio lyderio teigimu, G. Nausėdos, kaip ekonomisto, patirtis partijos niekada nešokiravo, G. Nausėdos įsitikinimams liberalai neprieštarauja.

E. Gentvilas neslėpė besitikintis, kad naujasis prezidentas bus aktyvus teisėkūros srityje.

„Galima sakyti, kad šita mokesčių reforma yra nesąmonė, šita sveikatos priežiūros įstaigų reforma yra nesąmonė, o galima pačiam padėti gaires ir prašyti Seimo priimti tas gaires“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Liberalų sąjūdžio vadovas neatmetė galimybės, kad liberalai ateityje galėtų bendradarbiauti su buvusios bendražygės Aušrinės Armonaitės kuriama Laisvės partija, mat jų programinės gairės yra praktiškai tokios pačios, kokios Liberalų sąjūdžio.

„Galime bendradarbiauti, nebent vėl ambicijos, kaip buvo skeliant partiją ir kuriant naują, užgoš norą bendradarbiauti. Koks bendradarbiavimas? Klausia, ar jungsitės? Manau, kad tai yra nesąmonė. Žmonės įkurs partiją ir kalbėsime apie jungimąsi? Nerimta. Maksimalus variantas – bendradarbiavimas koalicijos pavidalu Seimo rinkimuose“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Jo teigimu, kai kurios vienmandatėse apygardose Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija galėtų nekonkuruoti Seimo rinkimuose.

Kandidatų nuomonės išsiskyrė

Žurnalistų kalbinta Liberalų sąjūdžio kandidatė į EP Viktorija Čmilytė-Nielsen tvirtinio, kad EP rikimuose dalyvauja rimtai, o ne dėl to, kad sustiprintų Liberalų sąjūdžio sąrašą.

„Man patinka dirbti Seime taip pat. Man, kad šis darbas yra prasmingas. Tiek pat prasmingas yra ir darbas Europos Parlamente“, – pažymėjo P. Auštrevičius.

Ji tvirtino mananti, kad Liberalų sąjūdis EP rinkimuose gali tikėtis iškovoti vieną mandatą. Anot jo, jei liberalai neiškovos nė vieno mandato, tai bus blogas scenarijus.

„Tai yra blogas scenarijus, bet taip, tai gali atsitikti. Kaip žinia, rinkimuose dalyvauja ir keli komitetai, o komitetai bent jau šių metų rinkimuose turi šarmo rinkėjams, tai gali visaip atsitikti“, – svarstė V. Čmilytė-Nielsen.

Anot jos, net ir tokiu atveju, partija nenuleistų rankų.

Liberalų sąjūdžio kandidatų į EP sąrašo lyderis Petras Auštrevičius žurnalistams pateikė kitą nuomonę. Anot jo, nė vieno mandato negavimas EP turėtų įtakos Liberalų sąjūdžio ateičiai.

„Ką galėtume laikyti laimėjimu? Širdy tikiuosi – vienas plius“, – apie EP rinkimus kalbėjo P. Auštrevičius ir pridūrė tikintis, kad liberalai gali EP rinkimuose iškovoti ir du mandatus.

„Tikiuosi, kad du mandatai EP gali būti. O tada viskas priklausys nuo bendro susidėliojimo, nuo bendro vaizdo, tarkime, kiek partijų nepraeis 5 procentų ribos, kuo didesnis tas skaičius, tada prasideda perskaičiavimai“, – aiškino P. Auštrevičius.

Politikas teigė tikintis, kad Lietuvos rinkėjai įvertino Liberalų sąjūdžio EP programą, mat ji buvo orientuota į tai, kas yra svarbu Lietuvai.

„Šie rinkimai bus tik vienas laiptelis. Aš tikiuosi, kylant, o ne leidžiantis. Tvarkant suvyrėjusius skyrius, ryšius, reikėtų daugiau kontakto su partiečiais. Tikiuosi, kad jų neišskaidys jokios bangų nei besikuriančių partijų, nei prezidentinių rinkimų“, – aiškino politikas.

P. Auštrevičius prezidento rinkimų, kuriuose, pirminiais duomenimis, triumfavo G. Nausėda, rezultatus pavadinimo dideliu netikėtumu.

„Kažkodėl tikėjausi, kad ta visa banga, telkiant partijų paramą, nevirs tikrais balsais, nes anksčiau būta tokių kampanijų, procesų, kur būtent tą mes ir matėme, kai rinkėjai neklauso politinių lyderių. Šiuo atveju matome atvirkščia situaciją: G. Nausėdos bandymas, strategija sutelkti didelę politinių partijų paramą, net nebijant prarasti nepriklausomo kandidato statuso, [...] suveikė jo naudai, ji suveikė, stipriai pakeisdama susiklosčiusias pirmo turo proporcijas ir panašu, kad vis dėlto G. Nausėdos apeliaciją į platesnį rinkėją rinkėjai išgirdo daug geriau, o, ko gero, I. Šimonytei liko priekaištas būti susieta su konservatorių partija“, – aiškino P. Auštrevičius.

 

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt