Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Didesnių algų policininkams, ugniagesiams ir pasieniečiams Seimas liepia laukti dar porą metų

Liepa Želnienė, 15min.lt, ELTA2015.09.08 13:45

Pareigūnų protestai negelbėjo. Seimas ketvirtadienį vienbalsiai priėmė kelerius metus svarstytą Vidaus tarnybos statutą, tačiau numatė, kad jo straipsniai, lemiantys pareigūnų algų augimą, įsigalios tik nuo 2017 metų, o ne kitąmet.

Pareigūnų protestai negelbėjo. Seimas ketvirtadienį vienbalsiai priėmė kelerius metus svarstytą Vidaus tarnybos statutą, tačiau numatė, kad jo straipsniai, lemiantys pareigūnų algų augimą, įsigalios tik nuo 2017 metų, o ne kitąmet.

Pareigūnai reikalavo, kad jų tarnyboje didesnius atlyginimus lemiantys laipsniai atsirastų jau kitais metais, tačiau Vyriausybė pateikė išvadą, kad tam valstybė neturi pinigų.

Vyriausybei pasirodė per brangu

Vyriausybės skaičiavimu, Vidaus tarnybos statuto pakeitimai kainuos apie 37 mln. eurų, todėl ji rekomendavo Seimui įstatymo įsigaliojimą numatyti tik 2017 m. Seimas kartą buvo nubalsavęs, kad pareigūnų algos turi kilti jau kitais metais, tačiau Seimo Etikos ir procedūrų komisija nustatė, kad balsuojant buvo pažeistas Seimo Statutas. Todėl ketvirtadienį dėl nuostatos buvo balsuojama iš naujo ir Seimas nutarė, kad pareigūnų algos kils tik 2017 m.

Už tai, kad pareigūnų atlyginimai pagal naują tvarką būtų skaičiuojami jau kitąmet balsavo 50 Seimo narių, tačiau prieštaraujančių buvo daugiau – prieš balsavo 13 ir 43 Seimo nariai susilaikė.

Opozicija piktinosi, kad nerasdami lėšų pareigūnų atlyginimams pakelti dar ketvirtadienį valdantieji ketina priimti krūvą kitų įstatymų, kurie kainuos kur kas brangiau, nei būtų reikėję pareigūnų algoms.

1000 eurų link

Pagal svarstomą Vidaus tarnybos statutą būtų pradėtas vykdyti vidaus reikalų ministro S. Skvernelio duotas pažadas, kad kada nors Lietuvoje pareigūnų algos pasieks 1000 eurų ribą. Dabar maksimalų 20 metų stažą turintis patrulis ar pasienietis gali pretenduoti į daugių daugiausia 778 eurų atlygį. Priėmus naują Statutą pareigūnų darbas būtų vertinamas kasmet ir jie kasmet galėtų bent šiek pasikelti atlyginimą. Tuomet 20 metų gerai išdirbęs žmogus tada jau daugiausia galėtų uždirbti 977 eurus.

Tuo metu S. Skvernelis mano, jog Seimo priimti Vidaus tarnybos statuto, Policijos veiklos įstatymo ir kitų lydimųjų teisės aktų pakeitimai pagerins vidaus reikalų sistemoje dirbančių pareigūnų padėtį, pačią teisėsaugą leis paversti stipria, modernia bei šiuolaikiška bei leis jai kur kas efektyviau pasirūpinti žmonių gyvybės, sveikatos ir turto apsauga.

„Tai – labai reikšmingas, sakyčiau, netgi istorinis žingsnis. Labai ilgai to link eita, tačiau galiausiai sulaukėme rezultato. Pagaliau nusiųstas aiškus ir tvirtas signalas pareigūnams, kad jiems atsiveria galimybės daugiau uždirbti, tobulėti, siekti karjeros, o svarbiausia – efektyviau atlikti savo tiesiogines funkcijas, t. y. ginti, saugoti bei padėti“, – sako vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

Veikla bus vertinama kasmet

Priimtomis naujomis nuostatomis nutarta atsisakyti šiuo metu Vidaus tarnybos statute įtvirtinto pareigūnų vidaus tarnybos trukmės pratęsimo procedūros ir padidinti maksimalų amžių pirminės grandies pareigūnams nuo 50 iki 55 metų, viduriniosios – nuo 55 iki 60 metų. Aukštesniosios ir aukščiausiosios grandžių pareigūnai tarnaus, kol sulauks 65-erių.  

Policijos pareigūnų protestas prie Seimo. V. Skaraičio (BFL) nuotr.

Tarp svarbių naujovių – suvienodinamas pareigūnams taikytinas darbo laiko režimas, nustatant 40 valandų savaitės darbo laiko normą. Nuo 2016 m. sausio 1 d. statutiniai valstybės tarnautojai privalomai bus draudžiami visų rūšių socialiniu draudimu pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymą (pensijų socialiniu draudimu, ligos ir motinystės socialiniu draudimu, nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu, nedarbo socialiniu draudimu ir privalomuoju sveikatos draudimu). Seimas taip pat nusprendė padidinti pareigūnų pareiginės algos priedų už turimus laipsnius koeficientus.

Priimtais pakeitimais nutarta suvienodinti pareigūnų tarnybinės veiklos vertinimo sistemą vietoje dabar esamų dviejų atestavimo ir profesionalumo vertinimo procedūrų. Pagal dabar galiojantį teisinį reglamentavimą pareigūnai yra atestuojami ne rečiau kaip kas ketverius metus, šia procedūra įvertinama pareigūno tarnybinė veikla ir tinkamumas einamoms pareigoms.

Įstatyme nustatomas kasmetinis pareigūnų tarnybinės veiklos vertinimas, kurio rezultatai tiesiogiai turės įtakos pareigūnų darbo užmokesčio dydžiui. Numatoma, kad vertinimo komisijai įvertinus pareigūno tarnybinę veiklą labai gerai, pareigūną į pareigas priėmusio asmens sprendimu pareigūnui galės būti nustatoma nuosekliai didesnė pareiginė alga, jis taip pat galėtų būti perkeliamas į aukštesnes pareigas.

Įvertinus pareigūno tarnybinę veiklą patenkinamai, jam, pareigūną į pareigas priėmusio asmens sprendimu, būtų nustatoma nuosekliai mažesnė pareiginė alga arba jis būtų įpareigojamas tobulinti kvalifikaciją.

Įvertinus pareigūno tarnybinę veiklą nepatenkinamai – perkelti pareigūną į žemesnes pareigas ir įpareigoti tobulinti kvalifikaciją, arba jei jo tarnybinė veikla įvertinama nepatenkinamai antrą kartą iš eilės, pareigūnas galėtų būti atleidžiamas iš vidaus tarnybos.

Pagal naują įstatymo redakciją vidaus reikalų centrinių įstaigų vadovus penkeriems metams į pareigas skirtų ir iš jų atleistų Vyriausybė vidaus reikalų ministro teikimu, jeigu kituose šių įstaigų veiklą reglamentuojančiuose įstatymuose nenustatyta kitaip. Vidaus reikalų centrinių įstaigų vadovai šias pareigas galėtų eiti ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.