Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.24 18:09

VMVT: arseno koncentracija geriamajame vandenyje atidžiai stebima

ELTA 2019.05.24 18:09

alstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) ir vandens tiekėjų kasmet atliekami geriamojo vandens tyrimai liudija, kad 95 proc. atvejų geriamasis vanduo atitinka saugos ir kokybės reikalavimus. Tačiau nustačius atvejų, kai arseno koncentracija geriamajame vandenyje viršijo leistiną normą, VMVT pradėjo sustiprintą šio cheminio elemento kontrolę tiek centralizuotai tiekiamame, tiek ir individualių šulinių vandenyje.

Per pastaruosius penkis mėnesius arseno kiekiui nustatyti VMVT skelbia jau ištyrusi 684 geriamojo vandens mėginius, atrinktus iš 609 viešai tiekiamo geriamojo vandens vandenviečių. Išsamiai tirtas vanduo Lazdijų, Marijampolės, Kalvarijų, Kauno, Vilkaviškio, Raseinių, Šiaulių, Joniškio, Kelmės, Jurbarko, Trakų ir Elektrėnų, Ignalinos, Širvintų ir Vilniaus miestuose ir rajonuose.

„Tyrimai 18 savivaldybių atlikti įvertinus riziką, kad būtent jų teritorijoje esančių miestų ir rajonų vandenyje galimi arseno koncentracijos padidėjimai. Arsenas leistiną normą, kuri šiuo metu yra 10 µg/l, viršijo dviem atvejais. Vienoje nedidelėje, pajininkų grupei priklausančioje vandenvietėje Vilkaviškio rajono Trilaukio kaime - iš jos tiekiamame geriamajame vandenyje arseno koncentracija sudarė 13,8 µg/l. Taip pat UAB „Ignalinos vanduo“ priklausančioje Mažėnų kaimo vandenvietėje, iš kurios tiekiamame geriamajame vandenyje arseno koncentracija siekė 19,1 µg/l. Abiem atvejais nesaugų vandenį buvo uždrausta vartoti maistui, informuoti gyventojai, o vandens tiekėjai įpareigoti ieškoti problemos sprendimų būdų bei padėti gyventojams apsirūpinti geriamuoju vandeniu“, - pranešime cituojama VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vilija Galdikienė.Pasak specialistės, tirtas geriamasis vanduo ir iš privačių šulinių ar gręžinių, įrengtų šalia rizikingų vandenviečių. Iš atrinktų 75 geriamojo vandens mėginių per didelis arseno kiekis (21,7 µg/l) nustatytas tik viename privačiame šulinyje šalia Užbalių vandenvietės (Vilkaviškio r.).

Naujausiais duomenimis, nustačius, kad arseno kiekis geriamajame vandenyje galimai viršija normą, gegužės 23 d. pakartotinai sustabdytas geriamojo vandens tiekimas iš UAB „Lazdijų vanduo“ priklausančios Barčių vandenvietės. Padidėjusi arseno koncentracija šioje vandenvietėje jau buvo nustatyta 2018 m. pabaigoje. Vėliau, įsitikinus, kad cheminės medžiagos koncentracija šios vandenvietės vandenyje atitinka normas, buvo leista iš jos tiekiamą vandenį vartoti maistui.

Iš viso, VMVT duomenimis, per 2017 – 2019 m. arseno koncentracija viešai tiekiamame geriamajame vandenyje viršijo leistiną normą 9 vandenvietėse.

Visais atvejais nesaugų vandenį iš tų vandenviečių buvo nedelsiant uždrausta vartoti maistui. Išsprendus problemą (pvz., vandeniui tiekti pradėjus naudoti kitus gręžinius, įrengus geležies šalinimo filtrus ir kt.), geriamojo vandens tiekimas maistui atnaujintas 7 vandenvietėse. Tuo tarpu UAB „Vilkaviškio vandenys“ priklausančios Duonelaičių kaimo vandenvietės ir UAB „Ignalinos vanduo“ Mažėnų vandenvietės tiekiamo vandens vartoti maistui negalima iki šiol.

Arsenas yra cheminis vandens rodiklis, kuris kontroliuojamas dėl galimo kenksmingo poveikio žmonių sveikatai. Arsenas vandenyje gali būti gamtinės kilmės ar atsiradęs kaip teršalas. Šis cheminis elementas natūraliai aptinkamas aplinkoje – dirvožemyje, gruntiniuose vandenyse ir augaluose. Taršos šaltiniai – įvairūs dažikliai, medienos konservantai, odos apdirbimo, stiklo, farmacijos pramonės medžiagos ir žemės ūkyje naudojami pesticidai. Mokslininkai ir specialistai, pasak VMVT, kol kas negali įvardinti konkrečių priežasčių, kodėl kai kurių Lietuvos vandenviečių vandenyje atsiranda arseno.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi