Lietuvoje

2019.05.24 15:32

Nori svarbiausius ES postus skirti moterims: tarp pretendenčių – ir Grybauskaitė

LRT.lt, ELTA2019.05.24 15:32

ES lyderių reikalaujama išrinkti bent vieną moterį, kuri pakeistų Europos Komisijos pirmininko pareigas einantį Jeaną-Claude`a Junckerį ir Europos Vadovų Tarybos pirmininką Donaldą Tuską. Iki šiol šias pozicijas užėmė vien vyrai.

Daugiau moterų Europos institucijose reikalauja 70 politikų, įskaitant ir pačius kandidatus, buvusius ministrus pirmininkus ir buvusį Komisijos pirmininką Romano Prodi.

Europos Komisijos ar Tarybos pirmininkės pareigų dar niekada neužėmė moteris. Tarp dvidešimt vieno Tarybos nario yra aštuonios moterys.  Tik viena iš šešių vicepirmininkių yra moteriškos lyties atstovė.

Kitą antradienį 28 valstybių vadovai ir valdžia pradės tartis ir bandys priimti susitarimą, kas nuo lapkričio vadovaus Tarybai ir Komisijai.

„Visiems rūpi lygus atstovavimas, – teigiama idėjų kalvės „Jacques Delors Institute“ internetiniame puslapyje. – Tai nėra moterų problema. Tačiau vis dar yra besielgiančių taip, lyg moterys būtų mažuma. Europos institucijoms vadovauti turėtų ir vyrai, ir moterys. Tad padėkite mums užtikrinti, kad naujasis vadovavimas Europos institucijose būtų paremtas lygybe. Metas išrinkti lyčių požiūriu vienodą Europos Komisiją.“

Šiam reikalavimui pritarė Europos liaudies partijos lyderiaujantis kandidatas Manfredas Weberis, Olandijos socialdemokratų atstovas Fransas Timmermansas, žaliųjų partijos kandidatai Basas Eickhoutas ir Ska Keller kartu su Margrethe Vestager ir kiti atstovai.

2014 m. J. C. Junckeris į Komisijos pirmininko pareigas buvo išrinktas Spitzenkandidaten (lyderiaujančių kadidatų) proceso metu, pagal kurį didžiausios Europos parlamento narių grupės lyderiaujantis kandidatas tampa Komisijos pirmininku.

Pagal šią sistemą labiausiai tikėtina, kad naujuoju Komisijos pirmininku taptų M. Weberis. Tačiau Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas kartu su daugeliu kitų lyderių priešinasi šiai sistemai.

Pastarosiomis dienomis E. Macronas pabrėžia, kad nesijaučia įsipareigojęs Spitzenkandidaten sistemai.    

„Mano nuomone, patirtis aukščiausiame valdžios lygmenyje arba Europos Komisijoje yra nepaneigiamai svarbus kriterijus, – kalbėjo jis. – Tiek ilgesnė, tiek trumpesnė patirtis, kadangi noriu, jog atstovautų visos kartos.“

Galimos kandidatės į Europos Komisiją ir Tarybą yra Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, Pasaulio Banko vadovė Kristalina Georgieva ir Tarptautinio valiutos fondo vykdančioji direktorė Christine Lagarde.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel taip pat buvo siūloma į kandidačių sąrašą, bet ji net keletą kartų pareiškė, kad šiomis pareigomis nesidomi.

V. Ušackas: D. Grybauskaitė turi didelius šansus

Diplomatas Vygaudas Ušackas teigia, kad 70 ES politikos lyderių ragina moterį paskirti kitu Europos Komisijos ar Europos Sąjungos Vadovų Tarybos prezidentu. V. Ušackas tikina, kad daugelio premjerų ir prezidentų akys krypsta į Lietuvos prezidentę Dalią Grybauskaitę.

Pasak diplomato, tai būtų didelis pasiekimas ir pasididžiavimas Lietuvai, jei D. Grybauskaitė taptų viena iš Europos Sąjungos lyderių.

„70 ES politikos lyderių ragina moterį paskirti kitu Europos Komisijos ar Europos Sąjungos vadovų Tarybos prezidentu. Dalia Grybauskaitė turi labai didelius šansus. Ji – vienintelė moteris greta Angelos Merkel ir nueinančios Theresos May, kurios trečiadienį įvyksiančios vakarienės metu dalyvaus formuojant sprendimus dėl naujų ES vadovų paskyrimo.

Neišvengiamai kolegų – premjerų ir prezidentų akys kryps į ją. Tai bus rimtas išbandymas ir tarptautinės Dalios Grybauskaitės reputacijos patikrinimas. Būtų didelis pasiekimas ir pasididžiavimas Lietuvai, jei mūsų atstovas taptų vienu iš Europos Sąjungos lyderių“, – feisbuko paskyroje teigia V. Ušackas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt