Lietuvoje

2015.06.25 00:25

NATO: greitojo reagavimo pajėgos bus dar didesnės

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS2015.06.25 00:25

NATO gynybos ministrai patvirtina – kuriamos greitojo reagavimo pajėgos bus dar didesnės nei manyta iš pradžių. Jų skaičius sieks keturiasdešimt tūkstančių karių, o priešakinį būrį dislokuoti leis paprastos politinės procedūros.

NATO gynybos ministrai patvirtina – kuriamos greitojo reagavimo pajėgos bus dar didesnės nei manyta iš pradžių . Jų skaičius sieks keturiasdešimt tūkstančių karių, o priešakinį būrį dislokuoti leis paprastos politinės procedūros. 

Daugiausiai dėmesio dviejų dienų NATO gynybos ministrų susitikime Briuselyje skirta greitosioms pajėgoms ir ypač – jų priešakiniam būriui. Ministrai skelbia kone dvigubinantys greitąsias pajėgas iki keturiasdešimties tūkstančių, o penkių tūkstančių priešakinį būrį visapusiškai stiprina oro, jūros ir specialiųjų pajėgų elementais. Greitąsias pajėgas anksčiau sudarė 13 tūkst. karių, priešakinis būrys  dabar didės iki 15 tūkst. karių.

Kasmet šiuos įvairių sąjungininkių elementus į vieningą priešakinį būrį burs septynios vadovaujančios valstybės – britai, vokiečiai, prancūzai, lenkai, turkai, italai ir ispanai. Amerikiečiai priešakiniam būriui nuties kelią, pavyzdžiui, padės karius perkelti lėktuvais, o naikintuvais pridengs juos. Nuo kitų metų pirma budėti pradeda Ispanija.

Pajėgoms priimti ir koordinuoti Lietuva, kaip ir dar penkios rytinės sąjungininkės, jau šią vasarą atidarys NATO štabus. O trečiadienį ministrai sutarė dėl dar vieno naujo štabo Aljanso vadovybėje, kuris vieningai koordinuotų visas bet kur esančias NATO pajėgas. Kiekviename štabe, nuspręsta, dirbs po 40 karių. Apie pusę Lietuvos štabe dirbsiančių karininkų sudarys Lietuvos kariškiai, kitą pusę – atvykstantys sąjungininkų kariai. Oficialiai jis turėtų būti atidarytas liepą, veikti pilnu pajėgumu – apie rugsėjį.

Tačiau svarbiausia – kad būtų ką koordinuoti. NATO diplomatai neabejoja – jei šalys skiria karių priešakiniam būriui, supranta, kad jie gali persikelti bet kur. Todėl turi ir užtikrinti, kad užpuolus sąjungininkę, o geriausia – dar prieš puolimą, NATO taryboje ambasadorius pakels ranką. Ministrai sutaria, kad priešakiniam būriui reikia dar paprastesnio išimtinio politinio starto mygtuko ir prašo sąjungininkių taip pertvarkyti įstatymus, kad priešakinis būrys neužstrigtų kirsdamas kaimynių sienas ar dar blogiau – neliktų kareivinėse.

Užkulisiuose diplomatai sako, kad dar ne visos sąjungininkės sklandžiai supaprastino procedūras, todėl greitojo reagavimo pratybų gali prireikti ir patiems politikams, ypač – jų atstovams dirbantiems čia – NATO būstinėje Briuselyje

NATO pajėgų vadas, išvydęs grėsmę ir laukdamas politinio sprendimo, dabar jau pats galės įsakyti surinkti priešakinį būrį, apginkluoti ir net, vaizdžiai tariant, pasiųsti prie pasienio, kad jis startuotų tą pačią akimirką kai NATO taryboje ambasadoriai pakels rankas.

Birželio viduryje NATO atliko vadinamąjį kilniojo šuolio kontrolinį testą, per kurį Lenkija išbandė Vokietijos, Nyderlandų, Norvegijos priešakinio būrio prototipą. Lenkijai būrį pavyko pasikviesti per kelias dienas – traukiniais, lėktuvais, automobilių vilkstinėmis. Rudenį Pietų Europos šalys, ypač Ispanija, kuri kitąmet organizuos priešakinį būrį, patikrins visas keliasdešimties tūkstančių greitąsias pajėgas.

Joms būtinas užtikrintas finansavimas, todėl finansai – svarbus diskusijų aspektas. Kai Velse sąjungininkai sutarė nebemažinti išlaidų gynybai, daugelio šalių biudžetai jau buvo suprojektuoti, todėl šiemet Aljanso išlaidos nežymiai toliau smuko. Tačiau dauguma šalių jau fiksavo prieaugį ir gynybos ministrai vėl patvirtino, kad jų valstybės palaipsniui pasivys amerikiečius, britus, estus, graikus ir pasieks žadėtus du procentus nuo BVP, kaip šiemet tai jau padarė Lenkija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.