Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Lietuva prisijungė prie NATO pajėgumų kūrimo iniciatyvos

ELTA2015.09.08 13:45

Trečiadienį Briuselyje vykstančio NATO gynybos ministrų susitikimo metu Lietuva kartu su Bulgarija, Estija, Latvija, Rumunija ir Slovakija prisijungė prie Vokietijos vadovaujamos bendrų karinių pajėgumų kūrimo grupės.

Trečiadienį Briuselyje vykstančio NATO gynybos ministrų susitikimo metu Lietuva kartu su Bulgarija, Estija, Latvija, Rumunija ir Slovakija prisijungė prie Vokietijos vadovaujamos bendrų karinių pajėgumų kūrimo grupės.

„Bendrų pajėgumų kūrimas yra neatsiejamas nuo šiuo metu mūsų šalyje sąjungininkų vykdomų saugumo užtikrinimo priemonių ir NATO Parengties veiksmų plano įgyvendinimo. Tiek Vokietija, tiek ir kitos grupei priklausančios valstybės aktyviai dalyvauja Lietuvoje rengiamose tarptautinėse pratybose, NATO oro policijos misijoje Baltijos valstybėse, skiria laivus Baltijos jūroje budinčiam NATO jūriniam junginiui. Esu įsitikinęs, kad ši iniciatyva leis geriau panaudoti atskirų valstybių galimybes ir patirtį regiono saugumui užtikrinti“, – sakė Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Grupės narės planuoja plėtoti pajėgumus logistikos, oro gynybos, žvalgybos sistemų, medicininės paramos ir pan. srityse. Tai yra išmaniosios gynybos principu paremtas bendradarbiavimas, kai šalys sutelkia išteklius kurdamos pajėgumus, kurių jos nepajėgtų sukurti pavieniui. Toks bendradarbiavimas taip pat sudaro galimybes šalims geriau pasirengti bendroms NATO operacijoms, tarp jų ir kolektyvinės gynybos.

Projekte dalyvaujančios valstybės sutarė, kad šiuo metu viena svarbiausių bendradarbiavimo krypčių turėtų būti stiprinti priemones, leisiančias NATO geriau reaguoti į pakitusią situaciją Rytų Europoje, taip pat stiprinti gynybos ir atgrasymo priemones šiame regione.

Vokietijos vadovaujama bendrų karinių pajėgumų kūrimo grupė (angl. Framework Nation Concept) buvo įsteigta 2014 metais Velse vykusio NATO šalių vadovų susitikimo metu. Prie grupės prisijungus Lietuvai ir dar penkioms naujoms šalims, dabar šią grupę sudaro 16 Šiaurės ir Rytų Europos valstybių.

Birželio 24–25 dienomis Briuselyje krašto apsaugos ministras Juozas Olekas dalyvauja NATO gynybos ministrų susitikime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.