Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.23 17:37

Šiaulių aviacijos bazėje aptikta galimai 700 Antrojo pasaulinio karo aukų

LRT.lt 2019.05.23 17:37

Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės teritorijoje Šiauliuose gali būti netvarkingai užkasta per keletas šimtų Antrojo pasaulinio karo aukų palaikų, praneša Krašto apsaugos ministerija (KAM). 

Tokias preliminarias išvadas Aviacijos bazės vadovybei pateikė žvalgomuosius archeologinius tyrimus atlikę archeologai.

„Apie šioje teritorijoje buvusias palaidojimo vietas jokios informacijos neturėjome, teritorija nebuvo įtraukta į saugomų nekilnojamųjų kultūros vertybių sąrašą. Todėl aptikę palaikus informavome atitinkamas institucijas ir užsakėme pirminius archeologinius tyrimus, kurie atsakytų, kokie tai palaikai ir, svarbiausia, kiek ir kokiame plote gali būti kapo duobių“, – sakė Aviacijos bazės vadas pulkininkas leitenantas Antanas Matutis.

Pasak Aviacijos bazės vado, netikėti radiniai kiek pakoregavo plėtros darbus, tačiau karinėms užduotims tai įtakos neturi. 

Minėti tyrimai buvo atlikti Aviacijos bazės užsakymu po to, kai 2018 m. vasarą, bazės teritorijoje ruošiantis tiesti lietaus nuotekų trasą naujai įrengiamoje krovinių paskirstymo aikštelėje, buvo aptikti nežinomi žmonių palaikai.

Pirmieji archeologiniai tyrimai buvo pradėti 2018 m. pabaigoje, tačiau pablogėjus oro sąlygoms ir atsiradus įšalui, darbai buvo sustabdyti. 2019 m. pavasarį, atšilus orams, archeologai darbus atnaujino ir gegužės mėnesį nustatė, jog Aviacijos bazės numatomos įrengti krovinių paskirstymo aikštės dalyje, maždaug 12 arų ploto teritorijoje, yra apie 70–80 kapų duobių.

Jų dydžiai varijuoja, juose laidota pavieniui bei grupėmis – iki 10 mirusiųjų. Vienoje kapo duobėje buvo aptiktas ir masinis palaidojimas. Joje galimai palaidota net kelios dešimtys palaikų. Darytina išvada, kad tyrimo teritorijoje gali būti netvarkingai užkasta  per 700 palaikų.

Detalesni archeologiniai tyrimai padėtų atsakyti, kam galėjo priklausyti rasti Antrojo pasaulinio karo aukų palaikai, ar jie tik karių, ar gali būti ir civilių aukų. 

Priimti sprendimą dėl rastų palaikų perlaidojimo, palaikų perkėlimą ir spręsti visus organizacinius klausimus turės vietos savivaldybės vykdomoji institucija, kuriai siūlymus teikia specialiai sudaryta komisija.

Šiuo atveju Šiaulių miesto savivaldybė formuos komisiją, kurios veikloje dalyvaus atsakingos valstybinės institucijos. Komisija, išanalizavusi detalesnių archeologinių tyrimų medžiagą, teiks siūlymą savivaldybės vykdomajai institucijai, kaip organizuoti palaikų iškėlimą, palaidojimą ir įamžinimą.

Apie įvykį taip pat informuota Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras bei Užsienio reikalų ministerija.

Šiuo metu statybos darbai aplink lokalizuotas palaidojimo vietas Aviacijos bazės teritorijoje yra sustabdyti. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi