Lietuvoje

2019.05.24 14:28

Skvernelio balsų medžioklė: kandidatai į prezidentus bandė suvilioti regionų rinkėjus

Aistė Valiauskaitė, LRT.lt2019.05.24 14:28

Per dvi savaites tarp rinkimų kandidatai į prezidentus daug laiko sostinėje nepraleido – tiek Gitanas Nausėda, tiek Ingrida Šimonytė keliavo po Lietuvą. Politologai teigia, kad taip jie bandė gauti palankumą tų rinkėjų, kurie pirmajame ture balsus atidavė Sauliui Skverneliui. Be to, kas bus prezidentas, esą didžiąja dalimi lems regionų gyventojai – jų pusantro karto daugiau nei didmiesčiuose.

Iš viso 11 miestų gyventojai pastaruoju metu turėjo galimybę pabendrauti su vienu ar kitu kandidatu. Gitanas Nausėda lankėsi Panevėžyje, Alytuje, Plungėje, Mažeikiuose. Ingrida Šimonytė – Lazdijuose, Šalčininkuose. Abiejų kandidatų keliai susikirto Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Radviliškyje, Ukmergėje.

G. Nausėda pasirinko tuos miestus, kuriuose pats laimėjo ir pirmajame ture. I. Šimonytė vyko ten, kur liko antra po G. Nausėdos. Išskyrė Kaunas, kuriame lankėsi abu kandidatai, o šiame mieste laimėjo I. Šimonytė, surinkusi kone 37,72 proc. balsų.

I.Šimonytė neslepia, kad lankydamasi regionuose bando nusverti rinkimų svarstykles į savo pusę. „Rinkomės pagal įvairius principus – tas savivaldybes, kur balsų skirtumas tarp manęs ir G. Nausėdos nebuvo didelis per pirmą turą, ir tas savivaldybes, kur labai geras rezultatas. Buvome Kaune, nes norėjome padėkoti kauniečiams už paramą pirmame ture“, – aiškina kandidatė į prezidentus.

G. Nausėda sako, kad savo kelionėmis bandė aprėpti visą Lietuvą. Anot kandidato, nors jis pirmajame ture laimėjo daugelyje savivaldybių, dar yra kur pasitempti.

„Mūsų tikslas buvo kuo daugiau aplankyti, kad tai nebūtų tik kažkuris iš Lietuvos regionų, kad tai būtų visa Lietuva, kad turėtume visapusišką vaizdą – kaip žmonės gyvena ir Vakaruose, ir Šiaurėje, ir Pietuose, ir Rytuose“, – tikino G. Nausėda.

Tačiau politologas Vytautas Dumbliauskas įžvelgia ir kitą kelionių priežastį. Pasak V. Dumbliausko, G. Nausėda kiek populiaresnis tarp tų, kurie anksčiau palaikė premjerą Saulių Skvernelį, ir dabar bando perimti jo rinkėjus.

„Jis važiavo ten, kur buvo bet turėdamas galvoj orientuodamasis į publiką, kuri balsavo už Skvernelį, kad ją paimtų“, – teigė V. Dumbliauskas. Politologas sako, kad I. Šimonytė turi mažai šansų perimti daug S. Skvernelio balsų, bet vieną kitą, tikėtina, gaus.

Statistiškai prezidento rinkimų rezultatą, pasak sociologų, lems mažesnių vietovių gyventojai. Jų – 60 proc., didžiuosiuose miestuose gyvena 40 proc. rinkėjų.

„Tai 4 prie 6. Aktyvumas buvo daugmaž panašus, jei jis liks kaip buvo, tai jei vienas iš kandidatų ten pasirodys geriau, tai jis arba ji laimės“, – sako bendrovės „Baltijos tyrimai“ vadovė Rasa Ališauskienė.

Vis dėlto, pasak ekspertų, I. Šimonytė ir G. Nausėda regionuose gali tikėtis į savo pusę palenkti ne visus buvusių kandidatų rinkėjus. Tikėtina, kad dalis, kurių kandidatas po pirmojo turo iškrito iš kovos, balsuoti visai neis.

Populiariausi