Lietuvoje

2019.05.23 13:29

Jakeliūnas: sunku įsivaizduoti, kaip prokuratūra atliktų krizės tyrimą

atnaujinta 14.21
Lukas Blekaitis, ELTA2019.05.23 13:29

„Valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui pareiškus, kad jis mato galimybę, jog visi valdančiųjų Seime inicijuoti parlamentiniai tyrimai būtų nutraukti ir perduoti prokuratūrai, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) komisijos, atliekančios parlamentinį krizės priežasčių tyrimą, pirmininkas Stasys Jakeliūnas Eltai teigė nematantis būdų, kaip prokuratūra sugebėtų atlikti krizės tyrimą. Savo ruožtu, Seimo narys liberalas Kęstutis Glaveckas turi kitą nuomonę.

BFK pirmininkas tokiuose R. Karbauskio pasisakymuose įžvelgia ir rinkiminės politikos.

„Mano nuomone, vyksta rinkimai ir rinkimų retorika, matyt, yra naudojama įvairiems tikslams. Man sunku įsivaizduoti, kaip prokuratūra galėtų atlikti arba užbaigti krizės tyrimą, nes tai yra ne tik teisiniai, bet ir ekonominiai vertinimai, ekspertų dalyvavimas. (...) Kai baigsis rinkimai, susėsime, kalbėsime, kokia yra partijos, frakcijos, frakcijos vadovų, vyriausybės vadovo pozicija dėl tyrimo tęsimo ir jo užbaigimo“, – Eltai sakė S. Jakeliūnas.

Anot jo, pagrįsta manyti, kad prokuratūra galėtų atlikti teisinius tyrimus, tačiau BFK komisijos krizės tyrime susisieja ne tik politiniai, bet ir ekonominiai aspektai.

„Jei Agnė Širinskienė mano, kad dalis jos tyrimų gali būti atliekami prokuratūroje, tai negaliu to ginčyti ir įvertinti, bet bent jau krizės tyrimai daugelyje pasaulio šalių buvo parlamentuose atliekami – ir JAV, ir toje pačioje Švedijoje, ir kitose valstybėse. Kadangi yra ir ekonominių, ir politinių dalykų (tyrimuose. – ELTA), tai dėl to ir yra vykdomi parlamentiniai tyrimai. Šitas tyrimas taip ir buvo sumanytas, taip vykdomas, ir, tikiuosi, bus užbaigtas“, – Eltai teigė S. Jakeliūnas.

Glaveckas: Seimas negali būti prokuratūra

Seimo narys liberalas K. Glaveckas mano, kad Seimas neturi pakankamai specialistų, kurie atsakytų į visus klausimus, todėl Seime turėtų būti nagrinėjami tik politiniai tyrimai.

Antikorupcijos ir visos kitos komisijos turėtų tirti daugiau politinius dalykus, nes Seimas neturi pakankamai specialistų, kurie galėtų atsakyti į visus klausimus. (...) Seimas pagal savo institucinę vertę ir pagal Konstituciją turėtų atlikti parlamentinius tyrimus. Klausimas, kiek detalūs jie turi būti. Seimas negali būti prokuratūra“, – Eltai sakė K. Glaveckas.

Pasak jo, pagal pasaulinę praktiką Seimas turi spręsti tik politinius klausimus, o vėliau išvadas pateikti prokuratūrai, kad ši siūlytų skirti bausmę.

„Visur parlamentai vienaip ar kitaip atlieka tuos tyrimus ir nuo tam tikros dalies konstatuojama, kad tyrimas perduodamas prokuratūrai, kad jie atliktų detalesnį tyrimą ir pagal įstatymus padarytų atitinkamas išvadas. Tyrimas atliekamas tam, kad būtų nustatyti pažeidimai, bet padaryti pažeidimai turėtų susilaukti ir greitos bausmės. Seimas negali to atlikti (siūlyti skirti bausmę. – ELTA)“, – teigė Seimo narys.

Kaip ELTA jau rašė, „valstiečių“ lyderis sako matantis galimybę, kad visi valdančiųjų Seime inicijuoti parlamentiniai tyrimai bus nutraukti ir perduoti prokuratūrai, jei po prezidento rinkimų naujasis šalies vadovas sieks pokyčių šioje institucijoje.

Ne kartą dėl parlamentinių tyrimų gausos kritikuotas „valstiečių“ lyderis tvirtina, kad valdančiųjų iniciatyva pradėti tyrimai nepatenka į Seimo narių darbo prerogatyvą, todėl, pabrėžia jis, jei prokuratūra nebūtų veikiama jėgų (jų R. Karbauskis neįvardino), tyrimus galėtų vykdyti nebe parlamentas, bet ji pati.

„Jeigu naujasis prezidentas iš tikrųjų imsis spręsti Lietuvos prokuratūros klausimus, kad visos tos abejonės, kurios išsakytos žiniasklaidoje apie tai, kad prokurorams buvo daroma įtaka, bylos nutraukinėjamos, jeigu bus pokyčiai prokuratūroje, mes manome, kad reikia nutraukti visus tyrimus Seime ir atiduoti viską prokuratūrai, nes ne Seimo darbas yra atlikti šiuo tyrimus“, – po „valstiečių“ valdybos posėdžio, kuriame nuspręsta prezidento rinkimuose remti Gitaną Nausėdą, sakė R. Karbauskis.

Tačiau, pabrėžė „valstietis“, galimybė, kad jo akcentuojami pokyčiai įvyktų, rinkimus turėtų laimėti ne I. Šimonytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.