Lietuvoje

2019.05.23 21:24

VAD ruošiasi saugoti naują prezidentą: užfiksuota keletas asmenų, kurie gali siekti pakenkti

Mindaugas Laukagalis, LRT RADIJAS, Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.23 21:24

Vadovybės apsaugos departamentas (VAD) sako, kad Dalia Grybauskaitė bus saugoma ir po kadencijos pabaigos, o naująjį prezidentą pareigūnai lydės nuo tada, kai bus paskelbti rinkimų rezultatai.

Šiuo metu, pasak departamento vadovų, renkama informacija apie galimas grėsmes, apžiūrimos kandidatų gyvenamosios vietos, kad būtų pasirengta apsaugai, jei kurį laiką išrinktasis prezidentas dar nesikeltų į Turniškių rezidenciją. Taip pat jau pradėta formuoti komanda, saugosianti naująjį šalies vadovą.

2009-ieji gegužę Dalia Grybauskaitė šventė pergalę prezidento rinkimuose. Iš karto po rezultatų paskelbimo išrinktoji prezidentė jau išėjo su apsauga. Vadovybės apsaugos departamento pareigūnai ją iki šiol lydi visur ir visada. Iškart paskelbus šio sekmadienio rinkimų rezultatus vyrai juodais kostiumais į namus lydės ir išrinktąjį prezidentą – Ingridą Šimonytę arba Gitaną Nausėdą.

Pareigūnai jau formuoja komandą, kuri saugos sekmadienį išrinktą prezidentą ir renka informaciją apie galimas grėsmes. Aukščiausi šalies vadovai saugomi visą parą, o pareigūnai budi ir prie jų namų.

Anot Pauliaus Nemiros iš VAD, tai reikalinga, nes prezidentui kyla daug grėsmių, o Lietuvoje taip pat užfiksuota keletas asmenų, kurie gali pakenkti.

„Šiuo metu tikrai darome namų darbus, kad susitikę su laimėjusiu kandidatu, jau turėtume pasiruošę viską, ko reikia sprendimams priimti – renkama informacija, analitikai vertina grėsmes, renka informaciją apie galbūt galimus grasintojus, bendro pobūdžio informaciją, taip pat už planavimą atsakingi pareigūnai žiūri dabartines gyvenamąsias vietas“, – pasakoja VAD direktoriaus pavaduotojas.

Dabar abu kandidatai gyvena privačiuose namuose. I. Šimonytė į Pavilnį neseniai persikraustė iš Antakalnio. Prie naujojo namo tvoros jau netrukus gali atsirasti stebėjimo kameros ar budėti VAD pareigūnai.

Jie jau apžiūrėjo ir medžiais apsuptą G. Nausėdos namą prie upės. Jei prezidentu būtų išrinktas G. Nausėda, šalia namo įsikurtų vadovybės apsaugos darbuotojai. Pasak departamento direktoriaus pavaduotojo, tikėtina, kad išrinktasis prezidentas iškart nesikels į Turniškes, todėl teks mėnesiui ar ilgiau užtikrinti apsaugą jų privačiame būste. 

„Civilizuotame pasaulyje gyvenant reikia užtikrinti ir mūsų darbuotojų pareigūnų higienos reikalavimus atitinkančias darbo sąlygas ir daug yra tokių organizacinių logistinių aspektų. Iš to, ką šiandieną matome, tai mes tikrai rekomenduotume keltis į Turniškių rezidenciją, kur yra visas kompleksas apsaugos priemonių ir tinkamos darbo sąlygos pareigūnams“, – pažymi P. Nemira. 

„Ekskomisarų biuro“ generalinis direktorius Arvidas Januška sako, kad dėl grėsmių ir tiesiog darbo sąlygų pareigūnams geriau, kad prezidentas keltųsi į Turniškes. Nes pasak jo, norint tinkamai užtikrinti asmens apsaugą, būtina atsižvelgti į gausybę kriterijų.

„Tai priklauso ir nuo objekto lokacijos, nuo objekto išplanavimo, sklypo dydžio, nuo galimybių įdiegti apsaugai reikalingą infrastruktūrą šalia sklypo, nuo aplinkos, kuri supa saugomą sklypą, kaip arti yra kiti objektai, kokio tie pobūdžio yra objektai ir panašiai. Todėl ne visada galima, atsižvelgiant į tuos faktorius, ne visais atvejais įmanoma pasiekti reikiamą saugumo lygį“, – teigia jis.

Prezidentė D. Grybauskaitė tik pasibaigus kadencijai, kaip pranešė jos spaudos tarnyba, paliks Turniškes ir kelsis į naująjį savo namą VAD toliau ir čia rūpinsis jos apsauga. D. Grybauskaitei apsauga priklauso iki gyvenimo pabaigos.

Be pareigas einančio prezidento, Vadovybės apsaugos departamentas rūpinasi Seimo pirmininko, premjero bei buvusių šalies vadovų apsauga.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.