Lietuvoje

2019.05.22 15:09

Keturios dienos iki rinkimų: Nausėda prakalbo apie gudravimą, Šimonytė – apie konkurento pažeidžiamumą

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2019.05.22 15:09

Trečiadienį LRT RADIJO debatuose kandidatai į Respublikos prezidentus Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda diskutavo apie gaunamas ir deklaruojamas rinkimų kampanijos lėšas.

G. Nausėdos teigimu, abejojant jo kampanijos skaidrumu bandoma nukreipti dėmesį nuo didelės konservatorių partijos paramos I. Šimonytei. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė tik po rinkimų svarstyti I. Šimonytės štabo skundą dėl galimai neskaidraus G. Nausėdos rinkimų kampanijos finansavimo. I. Šimonytės rinkimų kampanijos išlaidos siekia 500 tūkst., o G. Nausėdos – 200 tūkst. eurų, nors pastebima, kad abiejų kandidatų rinkiminis aktyvumas gana panašus.

G. Nausėdos teigimu, atsižvelgus į bendrą kontekstą, skirtumai tarp jo ir I. Šimonytės rinkimų kampanijų darosi gana ryškūs. Kandidato aiškinimu, jau dabar matyti, kad jo rinkiminės kampanijos išlaidos bus gerokai mažesnės.

„Mes turime stendus tik didžiuosiuose miestuose. Kur kas didesni I. Šimonytės stendai yra ir kituose miestuose. Yra įkainiai už pasirodymus radijuje, televizijoje, bet mes, priešingai nei varžovė, neužsakėme reklamos portaluose. [...] Sakoma, kad šie skirtumai nedideli, bet sudėjus eilutę prie eilutės jie tampa gana ryškūs. Dabar jau matosi, kad mūsų išlaidos bus gerokai mažesnės. Šiuo metu negaliu pasakyti tikslios sumos, bet viskas bus pateikta ir kalbos apie neskaidrumą bus 100 proc. paneigtos“, – tvirtina ekonomistas.

Anot I. Šimonytės, kampanijų skirtumai gali būti aiškiai įvertinami, suskaičiuojami ir pagrindžiami. Pasak jos, visos rinkimų kampanijos paslaugos privalo būti perkamos už rinkos kainą. Jeigu pirkdamas paslaugas kandidatas gauna neįprastas nuolaidas, I. Šimonytės teigimu, tai kelią įtarimą dėl juridinių asmenų finansavimo.

„Aš nesiginčiju, kad marškinėlius ir ženkliukus galima gaminti vienokius ar kitokius, tačiau visą laiką tas skirtumas turi būti pagrindžiamas. Didžiosios eilutės yra tai, kas vyksta paskutinėmis savaitėmis prieš pat rinkimus. Tos kampanijos, kuri vyksta žiniasklaidoje ar lauke, išlaidos yra nesunkiai apskaičiuojamos. Natūralu, kad konkurentai atlieka vienas kito monitoringą. Žinant deklaruotus įkainius, viską galima suskaičiuoti ir įvertinti, ar tos kampanijos ženkliai skiriasi“, – LRT RADIJUI sako I. Šimonytė.

I. Šimonytės aiškinimu, formaliai VRK į šį klausimą gali nekreipti dėmesio, bet, baigdamas kampaniją skolomis, kandidatas ne tik turės iš savo kišenės padengti turimas skolas, bet ir taps pažeidžiamu.

„Aš pati pasirašiau dokumentą su kampanijos planavimo agentūra ir tuos skaičius, kiek kainuoja visas šis paketas, mačiau. Jeigu sąskaitoje nėra pakankamai pinigų toms sumoms apmokėti, tai kas tada garantuoja agentūrai, kad jos bus sumokėtos. Čia yra didelė rizika, juk galima neišeiti į antrąjį turą ar negalėti surinkti papildomų aukų. Paprastai tokių garantijų ant garbės žodžio niekas nesuteikia“, – pabrėžia I. Šimonytė.

G. Nausėda teigia skolų neturintis. Jo aiškinimu, rinkimų sąskaita kasdien pasipildo, todėl fiksuoti skolos dydį būtų beprasmiška.

„Mūsų įkainiai niekuo nebuvo geresni už mūsų konkurentų, bet yra tokių dalykų, kurie nėra iki galo atskleidžiami, pavyzdžiui, kai stendai su didelėmis fotografijomis atsiranda viena savaite anksčiau, o mūsų atsiranda praktiškai likus savaitei iki pirmojo rinkimų turo pabaigos, tai kaina visiškai skiriasi. [...] Kartoju, kad niekas nieko ypatingo neatras, nes viskas daroma pagal įstatymus, mūsų savanoriai daug ką daro iš idėjos. [...] Apie skolų dydį bus galima pasakyti tada, kai lėšos nustos plaukusios“, – aiškina G. Nausėda.


G. Nausėdos teigimu, šioje vietoje bandoma gudrauti ir nukreipti dėmesį nuo kitų dalykų, pavyzdžiui, didelės konservatorių partijos paramos I. Šimonytei.

„Stengiamasi permesti kamuoliuką į mūsų pusę. Paskutinės dienos prieš rinkimus yra įtemptos, tai mes dabar turime viską mesti ir pateikti sąskaitas-faktūras. Mes tai padarysime ir niekas nieko neras, nes nuo pat pradžių viskas buvo daroma skaidriai. Mes dirbame taip, kad man po rinkimų nebūtų gėda. [...] Sąskaitas pateiksime anksčiau nei rugpjūtį. Liko kelios dienos, negalvokite, kad tai yra toks paprastas darbas“, – akcentuoja kandidatas į prezidentus.

G.  Nausėda pabrėžia, kad I. Šimonytės situacija yra kitokia, nes ji turi remiamos partijos užnugarį ir ši gali pasirūpinti bet kokiomis finansinėmis problemomis.

„Sąskaitų-faktūrų pateikti nereikia, bet mes savo išlaidų sumas pagal pagrindinius straipsnius pateikėme, tai man atrodo, kad jūsų štabui padaryti tą patį tikrai nėra sudėtinga. Bet čia jūsų pasirinkimas“, – sako I. Šimonytė.

 

 

 

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.