Lietuvoje

2019.05.21 23:30

Sunkią negalią turintiems asmenims namuose bus teikiamos odontologo paslaugos

Vilniuje ir Vilniaus rajone gyvenantiems sunkią negalią turintiems žmonėms nemokamai pradėtos teikti odontologijos paslaugos namuose. Taip įgyvendinamas Europos Sąjungos fondų finansuojamas projektas, kurio vertė – beveik milijonas eurų.

Daugiau nei metus truksiantis bandomasis projektas, pasak sveikatos apsaugos viceministrės Linos Jaruševičienės, leis pasirengti tokių paslaugų teikimui visoje Lietuvoje.

Automobilis su įranga skirtas lankyti Vilniaus rajono ir sostinės gyventojus, turinčius sunkią negalią. Nuo gegužės pradžios pas itin ligotus žmones važinėja ir Naujininkų poliklinikos mobili brigada. Naujininkų ir Vilniaus rajono poliklinikos kartu su Žalgirio klinika įgyvendina bandomąjį projektą, nemokamai teikia odontologų paslaugas namuose  Vilniuje ir rajone gyvenantiems sunkią negalią turintiems žmonėms.  

„Paskambinu, papasakoju apie projektą, pasiūlau pasinaudoti galimybe. Daug kam džiugu, kad rūpinasi. Gal dar per mažai žino apie tai, prisibijo įleisti“, – pasakoja Vilniaus Naujininkų poliklinikos slaugytoja Jelena Tonkevič.

Vilniaus Naujininkų poliklinikos odontologas Alfredas Kuzmiskis teigia, kad per 13 mėnesių komanda turės aplankyti daugiau nei 400 ligonių.

„Vilniuje per 13 mėn. turime aplankyti 400 pirminių ligonių ir apie 140 pakartotinų. Viską galime daryti – ir plombuoti, ir akmenis nuimti, burnos higieną galime padaryti, bet kol kas, kiek teko važinėti, burnos labai neprižiūrėtos, todėl kol kas 99 proc. darbų – chirurginio pobūdžio“, – teigia jis.

Vilniaus rajono poliklinikos Odontologijos skyriaus vedėjas Pranas Černiauskas pasakoja, kad kai kuriais atvejais pacientai vežami į kliniką, nes mobilioje klinikoje padėti nepavyksta.

„Atliekamos  pirminio lygio procedūros odontologijos procedūros, kurios gali būti atliekamos namuose. Bendradarbiaujame su Žalgirio klinikomis, dėl to sunkesniais atvejais ten vežame pacientus į klinikas. Planuojame aplankyti 400 pacientų, paskui žiūrėsime, kaip seksis“, – sako P. Černiauskas.

Pasak Negalios organizacijų forumo atstovės Henrikos Varnienės, šios reikalingos paslaugos ilgokai laukta.

„Problemos su dantimis labai didelės, nes yra atvejų, kai metus vaikui nenustatė, kad jam skauda dantį, o girdė raminamus vaistus. Tai šita paslauga gali prevenciškai tikrinti, sutvarkyti, kad tokių problemų nebūtų. Didžiausia problema, kad startuoja tik Vilniaus miestas ir rajonas, reikėtų padengti visą Lietuvą“, – tikina atstovė.

Daugiau nei metus truksiantis ir beveik milijoną eurų kainuosiantis bandomasis projektas, esą leis pasirengti tokias paslaugas teikti visoje šalyje.

„Europiniai fondai panaudoti, nes reikalingos investicijos  į mobilią įrangą. Tikslas – išbandyti praktiškai paslaugų teikimą ir pasirengti aprašą, kuriuo remiantis  būtų galima teikti tokias paslaugas visiems Lietuvos gyventojams, kuriems toks poreikis būtų. Turime per 42 tūkst. žmonių su sunkia negalia ir apie 100 tą tūkst.  su sunkia  ir vidutinio sunkumo negalia“, – pasakoja L. Jaruševičienė.

Jau daug metų odontologinės priežiūros paslaugos sunkiems ligoniams į namus teikiamos Nyderlanduose, Belgijoje, Skandinavijos šalyse.

Panorama. Išankstinis balsavimas: aktyvūs piliečiai ir savo balsą atidavusi Dalia Grybauskaitė