Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.21 22:26

Draudimas dujų balionus naudoti daugiabučiuose neveikia: taisyklės pažeidžiamos daugiau nei 70 proc. butų

Nors taisyklės draudžia dujų balionus ir dujines virykles naudoti aukštesniuose nei dviejų aukštų daugiabučiuose, šių saugumo reikalavimų nepaisoma. Energetikos ministerija siekia per trejus metus nesaugius dujų balionus pakeisti centralizuotu dujų tiekimu. Gyventojai ir savivaldybių administracijų atstovai teigia, kad patys gyventojai finansiškai būtų nepajėgūs įsivesti stacionarų dujų tiekimą ar dujas keisti elektra.

Dujų balionas daugiaaukštyje – nesaugu, pripažįsta Kupiškio rajone, Noriūnų kaime gyvenanti Ona Komžienė. Ji gyvena daugiabučio ketvirtame aukšte. Maistui gaminti naudoja dujas iš baliono.

„Aš dėl paties baliono pagalvoju, kad jie labai seni. Ir yra tekę girdėti, kad pastatai ir šnypščia pro apačią. Tai greitai meistrus kviečiau, išnešė balioną. Čia vienas gyventojas yra toks, invalidas, Kaip ant tiksinčios bombos sėdim, nes jis neadekvatus yra“, – pasakoja O. Komžienė.

Pasak Noriūnų seniūnės Ingridos Varnytės, pusė gyventojų naudojasi dujų balionais ir ne visiems būtų paprasta jų atsisakyti.

„Didžioji dalis tų pinigėlių sunkiai rastų įsivesti dujų sistemai ir mokėti kiekvieną mėnesį papildomus pinigus. Tai žmonės ir renkasi tą pigesnį variantą – dujų balioną. Yra alternatyva elektra, bet tai be proto brangu“, – sako seniūnė.

Per Valstybinės energetikos inspekcijos patikrinimą nustatyta, kad taisyklės pažeidžiamos per 70 procentų butų, kuriuose naudojami dujų balionai. Jau prieš 23 metus dujų balionus ir dujines virykles uždrausta eksploatuoti aukštesniuose nei dviejų aukštų daugiabučiuose.

Tačiau šio draudimo nepaisoma iki šiol. Šalyje iš viso gali būti apie 20 tūkstančių daugiabučių namų butų, kurių gyventojai nesaugiai naudoja dujų balionus. Tokie namai daugiausia kaimiškose vietovėse, o juose gyvena mažas pajams gaunantys gyventojai. Visų pirma Energetikos ministerija planuoja šiemet suskaičiuoti, kiek tiksliai yra tokių butų.  

„Tuomet ieškosime būdų ir paskatų finansinių, kaip įtraukiant savivaldybes, savivaldybių biudžetų lėšas, pačių įmonių, energetikos įmonių, dujų, elektros skirstymo operatorių bei kitus finansinius instrumentus, kaip tą optimalų variantą kiekvienam daugiabučiam namui įgyvendinti su minimaliomis vartotojų išlaidomis“, – sako energetikos viceministras Egidijus Purlys. 

Žadama ieškoti alternatyvų: įvesti stacionarų dujų tiekimą ar dujas keisti elektra.  Viceministras dar nežino, ar šios išlaidos gali nugulti visų dujų vartotojų sąskaitose.

„Visų pirma turime įsivertinti visas galimybes ir tai yra numatyta per šiuos metus įvertinti visus finansavimo šaltinius, kurie leistų nedidinti nei elektros, nei dujų kainų arba, jei tas didinimas būtų, tai būtų labai minimalus ar vienkartinis, bet čia jau veiksmų plano įgyvendinimo etapas“, – teigia jis. 

Aukštesniuose nei dviejų aukštų daugiabučiuose, pagal Energetikos ministerijos planą, dujų balionų turi nelikti jau iki 2022-ųjų. Nuosavuose, vieno ar dviejų aukštų daugiabučiuose ir toliau dujų balionais gyventojai naudotis galės.  

Panorama. Išankstinis balsavimas: aktyvūs piliečiai ir savo balsą atidavusi Dalia Grybauskaitė
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi