Lietuvoje

2019.05.23 16:23

Painiava dėl pažymų iš medikų: pamokų nelankymą pateisins tėvai, bet niekas nežino, kaip

Ineta Nedveckė, LRT.lt2019.05.23 16:23

Baigėsi laikai, kai ilgesnį laiką mokykloje ar darželyje nebuvęs vaikas į mokslo įstaigą sugrįždavo tik su medikų antspauduota pažyma. Nuo rugsėjo visas praleistas dienas, kad ir kiek jų būtų, pateisins tėvai. Tiesa, kaip tai bus daroma, dar niekas nežino. Mokyklų atstovai nerimauja, kad su jais nesitarta, pokyčiai staigūs, todėl rugsėjį gali kilti problemų.

Pustuščiai darželiai?

Virginija Gusčiuvienė vadovauja Marijampolės lopšeliui-darželiui „Rūta“. Jame jau kurį laiką galioja tvarka, kad 3 dienas per mėnesį, kai vaikas nebūna darželyje, gali pateisinti tėvai – esą vaikas sirguliavo. Vos tik tokia tvarka įsigaliojo, labai staigiai, pasak direktorės, lankomumas sumažėjo – tas 3 dienas namuose dabar praleidžia dažnas.

Ji nuogąstauja, kad, kai tėvai galės rašyti raštelius kad ir už visą mėnesį, lankomumas dar suprastės ir, nors teoriškai darželinukų sąrašai bus gausūs, grupės gali likti pustuštės. „Rūtos“ darželis tarp marijampoliečių populiarus ir į jį visi norintys nepatenka.

„Gali būti didelis vaikų sumažėjimas, bet jie vis tiek lieka sąrašuose užėmę vietas ir todėl dalis vaikų nepatenka į darželius. O gal taip neatsitiks ir ši mano baimė yra nepagrįsta“, – svarsto V. Gusčiuvienė.

Tiesa, pasak jos, tokia tvarka turi ir pliusų: „Pliusas yra tai, kad darželis tarnauja tėvams ir aš, kaip tėvas, į darželį vaiką galiu vesti pagal savo poreikį.“

„Susirgus“ galima sutaupyti

Kai kuriuose darželiuose egzistuoja tvarka, kad kai vaikas į jį neateina dėl ligos, jo tėvams reikia mažiau mokėti (valstybiniai darželiai tėvams per mėnesį atsieina šiek tiek virš 60 eurų). Tai reiškia, kad kai, pavyzdžiui, šeima su darželinuku atostogauja, jai finansiškai labiau apsimoka sakyti, jog jis sirgo – vis vienu kitu euru mažiau mokėti reikės.

Darželio-lopšelio „Rūta“ vadovė teigia, kad tikėtina, jog esą dėl negalavimų praleistų dienų skaičius gali išaugti. Tiesa, pabrėžia ji, taip piktnaudžiauta ir iki šiol.

„Suprantu, kai 3–4 sirgimo diena, bet jeigu pačią pirmą dieną bėgioja lauke su draugais ir atneša pažymą, kad sirgo infekcine liga, tai pagalvoji, kaip buvo iš tiesų“, – LRT.lt kalba ji.

Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų asociacijos prezidentė Liucija Milašauskienė sako, kad jeigu nauja tvarka išties veiks, ji bus naudinga, o piktnaudžiavimui landų esą atsiras visada.

„Piktnaudžiauti visada būna kokia nors niša. Čia jau kas be ko. Viską sustyguoti taip, kad tai nevyktų, vargiai ar įmanoma“, – teigia ji.

Pasiruošimo, pasak jos, reikės nemažai, bet laukia susitikimai su Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais, o po jų, tikisi asociacijos vadovė, bus pasiektas visiems priimtinas sprendimas.

„Mes puikiai suprantame, kokie gydytojai yra užimti, su tais popieriais jau beveik nevaldoma situacija. Ir mes esame popieriais apkrauti“, – skundžiasi ji, pabrėždama, kad didelė darželio darbuotojų kasdienybės dalis – įvairių aprašų rašymas.

Vieni su problema?

Kaip LRT.lt tikina Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovai, švietimo įstaigos suspės persiorientuoti pagal naują tvarką, nes pasiruošimas nėra toks ir sudėtingas. Tėvai apie vaiko ligą skirtingose ugdymo įstaigose greičiausiai praneš vis kitaip, nes naują tvarką nustatys mokyklų ir darželių steigėjai, t. y. savivaldybės.

Švietimo ministerijos atstovai teigia Sveikatos apsaugos ministerijai siūlę tokius pranešimo apie vaiko ligą būdus: tėvai atsispausdintų informaciją iš vaiko e. sveikatos paskyros arba mokyklų sveikatos priežiūros specialistai patys turėtų prieigą prie tokių duomenų.

„Nesame tam pasiruošę ir nežinome, kaip turėtume užtikrinti sąžiningą lankomumą“, – paklaustas, kaip vertina pokyčius, atsako Lietuvos gimnazijų asociacijos prezidentas Vytautas Kantauskas.

Pasak jo, Sveikatos apsaugos ministerija su švietimo įstaigomis pakeitimų nederino, todėl jie buvo netikėti ir kol kas visai neaišku, kokia bus ar turėtų būti nauja praleistų pamokų pateisinimo tvarka. „Nebuvo pateikta rekomendacijų, kaip mums reikėtų spręsti tą problemą. Kol kas, kiek žinau, esame vieni su ta problema“, – teigia jis.

Pasigedo diskusijos

Reta mokykla būtų sutikusi su tokiu tvarkos pakeitimu, sako Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas. Jis kalba panašiai kaip ir V. Kantauskas – gal idėja ir nebloga, bet reikėjo ją išdiskutuoti.

„Prieš priimant tokį sprendimą jis turėjo būti išdiskutuotas, pasverti visi „už“ ir „prieš“, galbūt padaromas kažkoks pereinamasis laikotarpis“, – svarsto E. Milešinas.

Kaip rašoma Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime spaudai, sprendimas priimtas kartu su Higienos instituto, Valstybinės ligonių kasos, Lietuvos bendrosios praktikos gydytojų draugijos, Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos, Lietuvos medikų sąjūdžio, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Lietuvos šeimos gydytojų kolegijos, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto, Nacionalinės gydymo įstaigų asociacijos atstovais, dalyvavusiais darbo grupėje.

Visgi labiausiai čia ruoštis, pasak jo, reikia savivaldybių administracijoms, kurios sistemina duomenis apie lankomumą.

„Manau, kad mokyklose bus problemų dėl mokinių lankymo apskaitos. Yra tam tikra tvarka, kiekvienas mokytojas, auklėtojas kas mėnesį pateikia ataskaitą mokyklos administracijai, mokyklos administracija – savivaldybėms. Renkami duomenys apie nelankančius mokyklos ir pan.“, – aiškina profesinės sąjungos pirmininkas.

Kad padaugės piktnaudžiavimo mokyklose, E. Milešinas sakė netikintis, nes tai, kad vaikai lankytų mokyklą, ir anksčiau buvo tėvų atsakomybė, ir dabar tokia liks.

„Jeigu tėvai suinteresuoti, kad vaikas gautų tinkamą išsilavinimą, jie patys darys viską, kad vaikas mokyklą ir lankytų. O jei šeimoje yra problemų, ar įsakymas yra, ar nėra – nesvarbu“, – aiškina jis.

Planuoja sutaupyti daugiau nei milijoną

Pagal praėjusią savaitę pristatytą naują tvarką, nuo rugsėjo atsisakoma 094/a pažymų vaikų neatvykimui į ugdymo įstaigą pateisinti, o vaiko sveikatos pažymėjimai (juos reikia pristatyti kiekvieną rugsėjį) nuo kitų metų bus išrašomi tik elektroniniu būdu. Be to, kaip rašoma SAM pranešime, koreguojamas ir šių bei su jomis susijusių kitų pažymų turinys, kad gydytojai jas galėtų kur kas greičiau užpildyti, galėtų daugiau laiko skirti pacientams, o eilės prie durų trumpėtų.

Pakeitimai šiuo metu teikiami derinti visuomenei, o baigus derinimo procedūras, naujovės bus patvirtintos sveikatos apsaugos ministro įsakymais – jokių įstatymų keisti nereikės. 

Naujovės leis ne tik taupyti gydytojų darbo laiką, bet, kaip pabrėžia SAM, ir racionaliau naudoti finansinius išteklius. Ministerija skaičiuoja, kad atsisakius 094/a pažymų, bus sutaupyta apie 1,2 mln. eurų. Dar 400 eurų bus sutaupyta vaiko sveikatos pažymėjimus, kuriuos privaloma pateikti kiekvienų mokslo metų pradžioje, perkėlus į elektroninę erdvę.