Lietuvoje

2019.05.21 18:16

VRK kol kas netirs skundų dėl Nausėdos rinkimų kampanijos finansavimo

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.05.21 18:16

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) kol kas nesiėmė svarstyti kandidatės į prezidentus Ingridos Šimonytės ir Seimo nario Justo Džiugelio pateiktų skundų dėl kito kandidato Gitano Nausėdos rinkimų kampanijos finansavimo.

Rinkimų prievaizdai gavo I. Šimonytės štabo ir Seimo nario J. Džiugelio raštus, kuriuose keliami klausimai dėl G. Nausėdos rinkimų kampanijos finansavimo. Komisijos prašoma paskelbti prezidento rinkimų politinės reklamos stebėsenos apibendrintus duomenis, viešai paskelbti kandidatų kampanijų finansinės stebėsenos apibendrintus duomenis.

Kaip posėdyje kalbėjo VRK Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriaus vedėja Lina Petronienė, kad įstatymuose nėra nurodyta per kiek laiko turi būti registruojamos politinės kampanijos išlaidos. Įstatymai VRK neleidžia skelbti žiniaraščių, tačiau duomenų suvestinė pagal pajamų ir išlaidų grupes yra skelbiama.

„Pajamų registravimui yra nurodyti terminai, tai pajamos yra registruojamos, su išlaidomis – įstatyme nėra terminų, jie jas gali užregistruoti teikdami ataskaitą. Praktiškai tai būna anksčiau, kadangi teigia audituotas ataskaitas, auditoriai jau būna patikrinę“, – kalbėjo VRK atstovė.

Skundą komisijai parašęs Seimo narys J. Džiugelis prašė VRK, kad ši, reaguodama į jo raštą, paviešintų ne tik kandidatų į prezidentus reklamos stebėseną, bet ir jų finansus: „Tuomet bus matoma, koks yra nupirktas reklamos srautas ir kiek lėšų yra tam išleista. <...> Prašau tai padaryti nedelsiant, per 24 valandas, todėl, kad dabar yra rinkimų įkarštis ir jei VRK nesivadovauja įstatymais, reikės žiūrėti kitus procesus.“

Parlamentaras taip pat kalbėjo, kad pati VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė pirmadienį teigė, kad visi šie duomenys gali būti viešinami, todėl pateikti juos visuomenei neturėtų užtrukti ilgai.

L. Petronienė kalbėjo, kad duomenys yra renkami, o VRK taip pat tikrina aukotojus, skiriančius lėšas kandidatams. Informacija apie tai skelbiama VRK internetinėje svetainėje ir, pasak jos, jei aukotojai būtų neteisėti, tai matytųsi skelbiame sąraše. Ten pat, anot L. Petronienės, matomos ir nepiniginės aukos.

Norėtų matyti, kiek reklamos pirko kandidatai

Komisijos narys Vilius Semeška kalbėjo, kad VRK turi užtikrinti pagrindinio įstatymo tikslo vykdymą – politinių kampanijų demokratiškumą, jų finansavimo teisėtumą, skaidrumą ir viešumą. Pasak jo, nesudėtinga yra pirkti auditoriaus paslaugas, kuris galėtų atlikti finansinę stebėseną.

„Finansinę stebėseną mes privalėtume vykdyti ir įstatymas netgi imperatyviai pasako, kad tokią stebėsena VRK turėtų atlikti.

Kalbant apie reklamą, norėčiau žinoti, kokius plotus, už kokias sumas visi kandidatai į prezidentus yra nupirkę – kokius plotus yra užsakę lauko reklamos, kokius plotus užsakę spausdintinėje ir internetinėje žiniasklaidoje, televizijoje“, – kalbėjo V. Semeška, pridurdamas, kad pagal būtų galima vertinti biudžetus ir spręsti, ar kažkas per daug paslaugų perka skolon ar turi realybės neatitinkančius įsipareigojimus.

Pasak jo, VRK turėtų žinoti, kiek kuris kandidatas ir kokių reklamos plotų yra užsisakęs bei tokius duomenis palyginti.

L. Petronienė atsakydama V. Semeškai sakė, kad turimus reklamos stebėsenos duomenis pateikti galima. Visgi ji pastebėjo, kad savivaldybių rinkimų komisijos kainas nustato taip, kaip supranta, o VRK svarbiausia, kad jos konstatuotų faktus.

Tačiau J. Džiugelis teigė, kad G. Nausėdos štabo užsakytos reklamos skaičiai nesutampa su deklaruojamomis lėšomis. Todėl jis sakė prašantis VRK išsklaidyti abejones.

Pirmininkė siūlė palaukti

VRK taip pat svarstė, ką daryti su I. Šimonytė štabo kreipimusi. Komisijos pirmininkė L. Matjošaitytė sakė, kad jau vyksta prezidento rinkimų balsavimas iš anksto, taip pat sekmadienį vyks rinkimai, todėl reikia užtikrinti, kad nebūtų daroma įtaka balsavimo rezultatams.

„Informaciją, kuri pateikta, matome, vertiname, bus atsižvelgta gavus visą informaciją iš kandidato finansinių ataskaitų pavidalu, kitų dokumentų pavidalu. Bet diskutuoti dabar nežinau ar tinkamas laikas ir vieta“, – sakė L. Matjošaitytė.

V. Semeška stebėjosi tokia pirmininkės pozicija ir sakė, kad jei yra gautas skundas, jis turi būti tiriamas ir rengiamas atsakymas. Anot jo, jei būtų rastas pažeidimas turėtų būti rengiamas sprendimas, o jei ne – paruoštas atsakymas.

„Jei skundas pagrįstas, motyvuotas, jis yra tiriamas VRK. Niekas nesako, kad per naktį. Turime sudaryti darbo grupę ir tirti klausimus, kurie yra labai rimti. Sudarome darbo grupę ir tegul ji dirba. Niekas nesako, kad tai reikia padaryti iki penktadienio“, – kalbėjo V. Semeška.

Komisijos narė Jonė Valčiukienė kalbėjo, kad praktika yra tokia, jog informacija perduodama atsakingam skyriui, kuris vertina ir gali, esant reikalui, kreiptis dėl darbo grupės sudarymo. Tuo metu VRK narė Jūratė Lebedevienė svarstė ar paskutiniame rinkimų etape naudinga sudaryti darbo grupę, nes, pasak jos, rinkimai greitai baigsis ir kandidatai VRK pateiks visą būtiną informaciją ir viskas bus patikrinta.

„Ar mes kažką dabar pradėsime, ar po rinkimų, jeigu bus bloga situacija, matysime, kad įstatymas pažeidinėjamas, pasekmės bus tokios pačios. Ar anksčiau, ar vėliau – niekas nuo to nepabėgs. Per kelias dienas mes nesusirinksime informacijos apie visą kampaniją, negalėsime atlikti išsamios analizės“, – sakė L. Matjošaitytė, pridurdama, kad niekas informacijos „padėtį į stalčių“ neketina ir siūlydama prie šio klausimo grįžti po rinkimų.

Už darbo grupės sudarymą balsavo 1 VRK narys. Skundų turinys bus vertinamas gavus visas kandidatų ataskaitas. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.