Lietuvoje

2013.01.19 16:47

Šventoji renka protesto parašus

Denisas Nikitenka, „Lietuvos žinios“2013.01.19 16:47

Viešai iškelta idėja kurortiniam Šventosios miesteliui atsiskirti nuo Palangos savivaldybės susilaukia vis daugiau šalininkų: jau surinkta apie 200 sumanymą remiančių parašų.

Viešai iškelta idėja kurortiniam Šventosios miesteliui atsiskirti nuo Palangos savivaldybės susilaukia vis daugiau šalininkų: jau surinkta apie 200 sumanymą remiančių parašų.

Vietos gyventojai siekia, kad Palangos podukra vadinama Šventoji atsiskirtų nuo didžiausio Lietuvos pajūrio kurorto ir prisijungtų prie Kretingos rajono, kuriam priklausė prieš 40 metų.

Tačiau skeptikai parašų rinkimą ir pačią atsiskyrimo iniciatyvą vadina Balandžio 1-osios pokštu, mat Kretingai išlaikyti ir puoselėti kurortą neva būtų finansiškai neįmanoma.

Šventojiškiai ir anksčiau neretai skųsdavosi, kad gyvendami seniūnijos statusą turinčiame miestelyje yra skriaudžiami, per mažai lėšų skiriama investicijoms į kurortą, jam tvarkyti.

Norėdami išsakyti savo kritišką požiūrį į Palangos valdžios abejingumą šventojiškiai nuo sausio pradžios ėmė rinkti parašus. Pasak vieno iš akcijos iniciatorių, Šventosios turizmo asociacijos prezidento Kęstučio Oginsko, jau surinkta apie 200 parašų (Šventojoje gyvena apie 2 tūkst. žmonių).

„Žmonės pasirašo, ar pritartų galimybei svarstyti Šventosios atsiskyrimą nuo Palangos ir prisijungimą prie Kretingos rajono kaip atskiram miesteliui. Šventojiškiai mato, kad Palanga akyse gražėja, yra tvarkoma, o jos seniūnija Šventoji merdi“, – LŽ sakė K. Oginskas.

Jis tikino, kad iki pavasario tikimasi surinkti apie pusę tūkstančio parašų ir juos įteikti Palangos bei Kretingos rajono vadovams.

„Situacija Šventojoje yra bloga ir mes bandome ją pakeisti. Manome, kad Kretingos valdžia atsakingiau žiūrėtų į Šventąją, jos rūpesčius, nes matome, kaip gerai yra tvarkomasi Kretingos rajono Darbėnų kaime, Salantų miestelyje. Deja, Palanga ir Šventoji taip ir nesuartėjo. Reikia pritraukti privačių investicijų, bet Palangos valdžia nerodo pakankamos iniciatyvos. Viena galimybių – Šventojoje įsteigti pirmąją Lietuvoje laisvąją ekonominę zoną, pritaikytą išimtinai turizmo sričiai“, – viziją dėstė K. Oginskas.

Tačiau nei Palangos, nei Kretingos valdžios atstovai K. Oginsko iniciatyvos nevertina rimtai.

Šventosios atsiskyrimo ir prijungimo prie Kretingos rajono klausimas buvo pristatytas Kretingos rajono taryboje, tačiau didelio palaikymo kol kas nesulaukė. Tiesa, svarstyta, kad Kretingai išties būtų itin naudinga turėti priėjimą prie jūros, kurortą.

„Manau, Kretinga tikrai pajėgi tvarkyti Šventąją, tačiau kol kas jokių oficialių sprendimų nėra ir negali būti, nes pirmiausia Šventoji turėtų atsiskirti nuo Palangos“, – LŽ sakė Kretingos rajono tarybos narys Edmundas Valantiejus.

Palangos savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Bronius Martinkus kategoriškai nesutiko su tuo, kad Palanga nesirūpina Šventąja.

„Kretinga tikrai nepajėgtų tinkamai prižiūrėti šio kurortinio miestelio, nes vien pliažams tvarkyti, komunaliniam ūkiui reikia per metus skirti apie 1 mln. litų. Palanga skiria dėmesį Šventajai ir politikai nekalti, jei verslas traukiasi arba žmonės nevažiuoja poilsiauti. Ar daug lietuvių gali leisti sau Šventojoje už bokalą alaus mokėti 7 litus, o už kepsnį – mažiausiai 20 litų?“ – kalbėjo jis.

B. Martinkus informavo, kad šiais metais papildomai Šventajai planuojama skirti lėšų iš pernai surinkto pagalvės mokesčio - per 100 tūkst. litų.

Skeptiškai Šventosios atsiskyrimą vertino ir stambus Šventosios verslininkas Vaidas Šimaitis. „Jei Šventoji taptų atskiru miesteliu, nepriklausančiu jokiai savivaldybei, tada - kitas reikalas. Palanga išties skiria per mažai dėmesio Šventajai, tačiau prisijungimas prie Kretingos rajono – jokia išeitis, gal situacija dar pablogėtų“, – LŽ teigė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.