Lietuvoje

2013.01.19 14:04

Parlamentinė patirtis darbdaviams įspūdžio nedaro

Surasti gerą darbą – ne lengva užduotis, nes darbdaviams parlamentinė patirtis įspūdžio nedaro. Tai suprato kai kurie į naująjį Seimą neišrinkti parlamentarai. Vieni darbus rado, kiti tebeieško.

Surasti gerą darbą – ne lengva užduotis, nes darbdaviams parlamentinė patirtis įspūdžio nedaro. Tai suprato kai kurie į naująjį Seimą neišrinkti parlamentarai. Vieni darbus rado, kiti tebeieško.

Kur dėtis, jei tauta atstūmė? Tokį klausimą sau kelia kelios dešimtys buvusių parlamentarų, ligi šiol ieškančių darbo. Tarp jų – ir partijos pirmininkas, ir buvęs ministras. Net pusšimtis praėjusios kadencijos Seimo narių per rinkimus patyrė fiasko – į naująjį Seimą išrinkti nebuvo.

A. Čaplikas pratrūko

Kai kurie buvę parlamentarai darbus rado, kai kurie lig šiol tebeieško, o kai kurie, apie tai paklausti, suirzta. Antai skaudžiausią pralaimėjimą Seimo rinkimuose patyrusios Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas (LiCS) Algis Čaplikas bendraudamas su savaitraščiu pratrūko.

„Ne jūsų reikalas, ką aš dabar darau. Kai nuspręsiu pranešti, tai ir pranešiu. Radau darbą. Iki“, – tiek teištarė liberalcentristų vedlys, buvęs sveikatos apsaugos ministras. A. Čaplikas Seime dirbo kelias kadencijas. Pagal išsilavinimą jis – inžinierius geodezininkas.

Be darbo sėdi ir A. Čapliko partijos kolegos – eksparlamentaras, disidentas Vytautas Bogušis, taip pat buvęs vidaus reikalų ministras Artūras Melianas. „Na, ieškotis darbo neskubu. Neradau. Bet jūsų klausimas nekorektiškas. Darbų yra pakankamai. Ar sunku jį rasti, priklauso nuo konkretaus žmogaus“, – aiškino A. Melianas.

Gyvens iš rentos

Be darbo vis dar sėdi ir beveik 18 metų Seime su pertraukomis praleidęs konservatorius Saulius Pečeliūnas. Jis prisipažino darbo nė neieškojęs. S. Pečeliūnas yra įgijęs inžinieriaus kelininko specialybę. „Niekam neįdomu, kad tu turi parlamentinio darbo patirties“, – aiškino S. Pečeliūnas ir pripažino, kad darbą susirasti sunku.

Šis konservatorius, be kita ko, ir Nepriklausomybės Akto signataras, tad, jei neturės draudžiamųjų pajamų, gali prašyti signataro rentos. S.Pečeliūnas aiškino greičiausiai taip ir pasielgsiąs: „Greičiausiai. Kai paskirs rentą, tai ir gyvensime taip ramiai.“

Dar vienas į parlamentą nepatekęs konservatorius Evaldas Jurkevičius taip pat pripažino darbo dar neradęs. „Darbo skelbimų pilna: žiūriu, skaitau. Nesunku rasti – sunku išsirinkti. Kai neturiu ką veikti, tai ir ieškau. Kai turiu ką veikti – neieškau. Darbo aš visada turiu. Kada pradėsiu dirbti? Kaip Dievas duos, tada ir pradėsiu“, – pinkliai kalbėjo E. Jurkevičius.

Atgal priėmė išskėstomis rankomis

Ne visiems buvusiems Seimo nariams darbo paieškos – bergždžias reikalas. Yra nemažai sėkmingų pavyzdžių. Antai Liberalų sąjūdžio atstovas Audrius Endzinas tuoj po Seimo rinkimų grįžo tvarkyti savo verslo reikalų.

„Man darbo nereikėjo ieškoti. Išėjau iš ten, kur manęs laukė. Priėmė atgalios išskėstomis rankomis. Turėjau savo įmonę, šeima – akcininkai. Aš tai įmonei vadovavau prieš pasukdamas į politiką. Žinoma, dabar man reikia pasimokyti, įgyti kvalifikacinių žinių, bet yra kitų dalykų, kurių įgavau dirbdamas parlamente“, – aiškino A. Endzinas.

Buvęs politikas kupinas optimizmo: „Dirbu nuo tos dienos, kai prisiekė naujasis Seimas. Aš neturėjau atostogų, nors labai noriu. Gyvenimas yra gražus visur. Ir man sekasi, ir kas dieną vis geriau: ar politikoje, ar versle.“

Grįžo į advokatūrą

Prie senos veiklos grįžo ir kitas buvęs parlamentaras, Krikščionių partijos atstovas Vidmantas Žiemelis. Parlamente ne vieną kadenciją praleidęs politikas dabar dirba advokatu.

„Kai neišrinko į Seimą, iš karto po rinkimų dirbti pradėjau. Atkūriau advokatų kontorą, ir viskas. Dirbu. Aišku, tam tikro laiko reikia, kol susiformuos klientūra, bet jau pradeda atsirasti“, – apie savo darbą pasakojo V. Žiemelis.

Jo teigimu, eksparlamentarui rasti darbą neturėtų būti sunku, bet tai priklauso nuo profesijos. „Aš, pavyzdžiui, nuo teisės nebuvau nutolęs, dirbau Teisės ir teisėtvarkos komitete, gal man ir lengviau. Be to, advokato profesija laisva, nesi niekam atskaitingas, nereikia prašyti, kad priimtų į darbą“, – dėstė V. Žiemelis.

Vėl į televiziją

Ieškant darbo kiek lengviau pramogų pasaulio atstovams, buvusios Tautos prisikėlimo partijos (TPP) atstovams. Tarkime, kurį laiką net Seimo pirmininku buvęs Arūnas Valinskas, pralaimėjęs mūšį dėl parlamentaro mandato, sėkmingai sugrįžo į televiziją. Kalbama, kad A.Valinskas artimiausiu metu galėtų imti vadovauti BTV, kurią nusipirko LNK.

Beje, jo žmona eksparlamentarė Ingrida Valinskienė sugrįžo prie savo mėgstamos veiklos – filmų garsinimo LNK. Dirbti į televiziją sugrįžo ir buvusi Seimo narė aktorė Asta Baukutė. Į pramogų pasaulio verslą vėl patraukė ir buvę Seimo nariai Ligitas Kernagis, Donalda Meiželytė.

Tiesa, ne visi lengva širdimi ir be gailesčio atsisveikino su politika. Pavyzdžiui, Antanas Nedzinskas, kurį A.Valinskas atvedė į Seimą, dalyvaus pakartotiniuose Seimo rinkimuose. Į politiką jis vis dar tikisi grįžti.