Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.20 16:40

Šimonytės atsakas LVŽS: keista, kai po Karbauskio pareiškimų kviečiama tartis dėl galimos paramos

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.05.20 16:40

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų remiama kandidatė prezidentus Ingrida Šimonytė iki antrojo prezidento rinkimų turo susitikti su valdančiąja Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija ir diskutuoti dėl galimos paramos nežada. Tuo metu kitas kandidatas į prezidentus Gitanas Nausėda su LVŽS aptarti svarbiausių klausimų susitiks.

Kandidatė į prezidentus I. Šimonytė, reaguodama į LVŽS frakcijos kvietimą susitikti, pažymėjo, kad šią savaitę ji yra paskyrusi rinkimų kampanijai, tad susitikti su „valstiečiais“ negalės.

Ji laiške LVŽS pažymėjo nemananti, kad partija ar jos frakcija yra įgaliota remtis balsais, kuriuos pirmame ture gavo LVŽS kandidatas į prezidentus Saulius Skvernelis, „kaip kažkokio derybinio paketo dalimi“.

„Jums neabejotinai žinoma, kad dėl daugumos iš jūsų sąraše išdėstytų nuostatų ne tik kad esu, bet ir visada buvau pasirengusi diskutuoti, o noro diskusijai veikiau galima buvo pasigesti ir jūsų pusės. Didelės apimtie ir artimiausiems dešimtmečiams turėsiančios įtaką reformos negali būti svarstomos ir priimamos tik ypatingos skubos tvarka, neieškant platesnio sutarimo. Tai neseniai konstatavo ir Konstitucinis Teismas“, – laiške LVŽS rašė I. Šimonytė.

Anot kandidatės į prezidentus, jai būtų sudėtinga prikišti, jog jai nerūpi viešojo sektoriaus padėtis.

„Niekas geriau už mane nežino, kokias skausmingas pasekmes sukelia bandymas ignoruoti ilgamečius neatitikimus tarp įsipareigojimo finansuoti vieną ar kitą sritį ir drąsos įvardinti tokio įsipareigojimo kainą“, – laiške tvirtino I. Šimonytė.

Savo ruožtu ji priduria, kad patys valdantieji turėtų surasti sutarimą viduje dėl požiūrio į viešąjį sektorių.

„Keista reikalauti iš prezidento pastangų siekiant socialinių išlaidų ir BVP santykio, artimo ES vidurkiui, kai jūsų pačių sudaryta Vyriausybė savo Stabilumo programoje neprognozuoja tokio padidėjimo, o priešingai, įvertinus vyresnio amžiaus žmonių dalies visuomenėje perspektyvas – prognozuoja dar ir santykinį jų mažėjimą. Joks prezidentas negali sukurti išteklių tokiam socialinių išlaidų padidinimui, jeigu Vyriausybė pasisako už mokesčių mažinimą ir pati prognozuoja, kad nepaisant jos itin ambicingai atrodančių kovos su šešėline ekonomika tikslų, mokesčių pajamų santykis su BVP 2022 metais tik kiek viršys 31 procentą BVP“, – rašė I.Šimonytė.

Kandidatė tvirtino esanti pasirengusi diskutuoti apie socialinio kontrakto apimtis, tačiau pabrėžė, kad LVŽS šiuo klausimus savo poziciją turėtų apibrėžti, išryškinti.

„Jūsų nuomonė, be abejonės, man labai svarbi. Tačiau tai jūsų politinė jėga, visų pirma, turėtų tą nuomonę aiškiai apsibrėžti, nes tarp rinkiminės LVŽS programos ir pastarojo laikotarpio veiksmų bei deklaruojamų tikslų esama esminio neatitikimo“, – aiškino I. Šimonytė.

Priminė R. Karbauskio pareiškimus apie ją

Kalbėdama apie savo užsienio politikos viziją, I. Šimonytė akcentavo, kad jai svarbūs santykiai su Lenkija ir „kiti dvišaliai bei daugiašaliai formatai, per kuriuos Lietuvos balsas tampa labiau girdimas Vakarų bendruomenėje“.

Rašydama apie kovą su korupcija ir teisingumo sistemos stiprinimą, I. Šimonytė pabrėžė, kad jos nevedžiojo ir nevedžios už rankos neaiškūs tarpininkai.

„Taip pat neprašysiu ir nepriimsiu politinės paramos iš korupcija įtariamų asmenų bei tų, kurie turi didelių reputacinių problemų. Turiu tvirtą politinį stuburą ir nebijau atsiriboti nuo tų, kurie bando valdyti valstybę iš galinės sėdynės. Tad įvairios geriausią Vakarų valstybių praktiką atitinkančios iniciatyvos, kurios stiprina Lietuvos atsparumą korupcijai bei nepotizmui, neteisėtai ar nesubalansuotai atskirų interesų grupių įtakai, užkardo neteisėtą praturtėjimą, piktnaudžiavimą tarnybine, rinkos ar kita padėtimi, turi būti svarstomos. Tačiau, mano nuomone, pati svarbiausia yra viso politinio elito demonstruojama absoliuti nepakantumo korupcijai kultūra ir aukšti reikalavimai pirmiausia sau“, – rašė ji.

Laiške LVŽS frakcijai I. Šimonytė teigė esanti susipažinusi su „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio pareiškimais tiek prieš pirmąjį prezidento rinkimų turą, tiek ir jo po. Parlamentarė priminė, kad R. Karbauskis ją ir kitą kandidatą į prezidentus Gitaną Nausėdą vadino konservatorių kandidatais, todėl už šiuos kandidatus „valstiečiai“ balsuoti negali. I. Šimonytė teigė prisimenanti, kad R. Karbauskis pats minėjo, kad už ją nebalsuos.

„Tad yra gana keista po šių frakcijos ir partijos vadovo pareiškimų kviesti mane aptarti pozicijos ir galimai paramai“, – laiške LVŽS frakcijai rašė I. Šimonytė.

Vis dėlto ji pridūrė, kad R. Karbauskio išankstiniai pareiškimai netrukdys jai ateityje diskutuoti tais klausimas, kuriais „diskusijos tarp Seimo ir prezidentūros yra būtinos“.

G. Nausėda susitikimui laiko surado

Kitas į antrą prezidento rinkimų turą patekęs kandidatas į šalies vadovus G. Nausėda pranešė, kad su LVŽS frakcija susitiks. Jis tvirtino, kad parlamente susitiks ne tik su „valstiečių“, bet ir su opozicine Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija.

„Pagarba rinkėjams ir jų deleguotoms politinėms partijoms yra tarp pamatinių G. Nausėdos vertybinių principų, todėl dialogas bus palaikomas ir siekiama visuomenės aiškiai išsakyto poreikio – konstruktyvaus politinio bendradarbiavimo“, – teigiama G. Nausėdos rinkimų štabo pranešime spaudai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi