Lietuvoje

2019.05.20 16:39

Jonas Prunskis: pasaulyje egzistuoja konkurencija, dėl kurios žmonės emigruoja

Politikai turi atsiminti, kad dabar Lietuva konkuruoja su visu pasauliu – būtina rūpintis verslininkų investicijomis, darbo vietų kūrimu ir atlyginimų kėlimu. Taip LRT RADIJUI sako Donaldo Trumpo visuomeninis patarėjas Jonas Prunskis. Anot jo, konkurencija yra vienas iš faktorių, lemiančių emigraciją.

J. Prunskis gimė Amerikoje. Jo tėvai iš Lietuvos pasitraukė po Antrojo pasaulinio karo. Šiuo metu pašnekovas vadovauja kelioms Čikagos klinikoms, o anksčiau dirbo Seimo ir Pasaulio lietuvių komisijos pirmininku.

– Jūs esate D. Trumpo visuomeninis patarėjas sveikatos klausimais. Kas tai per pareigos?

– Mano darbas yra susijęs su sveikatos problemomis. Didžiausia problema Amerikoje yra narkotikų vartojimas – kasdien apie 115 Amerikos piliečių miršta nuo narkotikų. Aš esu patarėjas, suteikiu rekomendacijas, kad šita milžiniška problema būtų ištaisyta. Už maždaug mėnesio su savo kolegomis pateiksime 130 puslapių disertaciją, pagal kurią narkotikų problema Amerikoje turėtų būti sprendžiama. Mano darbas su Baltaisiais rūmais yra virtualus ir tiesioginis.

– Ar jūs tiesiogiai bendraujate su prezidentu D. Trumpu?

– Ne, aš su juo esu buvęs tame pačiame kambaryje, mes vienas kitą matėme, bet asmeniškai su juo nebendrauju – tai daro tie žmonės, su kuriais aš dirbu. Tokia padėtis man yra geriausia: mano pasisakymai, patarimai, tyrinėjimai nukeliauja ten, kur reikia, bet viešai dalyvauti man niekur netenka. Mūsų visuomeninių patarėjų komandą sudaro 28 nariai iš visos Amerikos.

– Ko gero, amerikiečiai nelabai įsivaizduoja, kur yra Lietuva? Ką Jūs pasakojate apie Lietuvą? Kaip paaiškinate, kas tai per vieta?

– Geriausias paaiškinimas yra tada, kai jie prieina prie manęs, o aš ant švarko būnu prisisegęs valstybinį apdovanojimą. Tada jie klausia, kas čia yra ir aš pradedu kalbėti apie Lietuvą, kas man kelia didelį malonumą. Žinoma, viskas priklauso ir nuo to, su kuo aš kalbu. Sakau, kad Lietuva yra viena iš tų šalių Europoje, kuri yra draugiškiausia su Jungtinėms Valstijoms, kad ji yra prie Rusijos sienos. Sakau, kad Amerika labai įvertino lietuvių kariuomenės ir kitas pastangas.

Jeigu kalbu su gydytojais, sakau, kad Santariškėse dabar yra aukšto lygio gydymas ir paaiškinu, kad sovietmečiu gydymas toks kokybiškas nebuvo.

Jeigu jie klausia apie investicijas, apie žemę, ar Lietuvoje daug geriama, tai aš atsakau tiek, kiek galiu. Aš stengiuosi pozityviai ir realiai aiškinti apie Lietuvą.

– Paminėjote, kad kartais Jūsų klausia, ar Lietuvoje daug geriama? Iš tikrųjų esate sulaukęs tokio klausimo?

– Kai buvau Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininku, pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Lietuva pagal alkoholio suvartojimą buvo trečioje vietoje. Tai buvo bronzos medalis, kurio nereikėtų turėti. Tada aš paprašiau savo asistentės, kad pakviestų kokį nors gydytoją, kunigą ar psichologą, kad šia tema būtų diskutuojama. Kai Amerikoje manęs klausia, ką ten dariau Seime, aš tiesiog pasakau, kad padarėme tris svarbius žingsnius, kad sumažintume alkoholio vartojimą.

– Neretai iš emigrantų tenka išgirsti, kad Amerikoje yra gerai gyventi, kol nesusergi, esą medicininės paslaugos yra ypač brangios ir dažnai neįkandamos. Ką Jūs apie tai manote?

– Medicinos sistema Amerikoje yra kiek kitokia, nes gyvenant čia labai svarbu turėti sveikatos draudimą. Žinoma, ligonio niekas niekada neignoruos – vis tiek gydys. Taip pat yra keli valstybiniai draudimai, jeigu nesi turtingas. Jeigu negali dirbti, yra taikomas vienas valstybinis sveikatos draudimas, kai žmogui sukanka 65 metai, jau yra taikomas kitas.

Nors sveikatos draudimas Amerikoje yra neprivalomas – patartina būti apsidraudusiam. Neretai jaunesni žmonės mano, kad yra neverta kas mėnesį mokėti už draudimą, nes jie galvoja, kad nesusirgs ir viskas bus gerai. Aš, asmeniškai, tikrai nepatarčiau gyventi Amerikoje be sveikatos draudimo.

– Ką iš Jungtinių Valstijų Jums norėtųsi perkelti į Lietuvą, kas pagerintų gyvenimą Lietuvoje? Ar matote tokių dalykų?

– Matau. Aš jokiu būdu negaliu kritikuoti to, ką Lietuva yra pasiekusi nuo sovietmečio iki dabar – tai yra nuostabu ir tikrai galima didžiuotis. Mano manymu, politikai turi atsiminti, kad dabar Lietuva konkuruoja su visu pasauliu. Seime galima diskutuoti apie vieną ar kitą dalyką, bet būtina rūpintis verslininkų investicijomis, darbo vietų kūrimu ir atlyginimų kėlimu.

Įsivaizduokite, kad Jūs svarstote įsteigti įmonę Europoje. Žinoma, Kinijoje pigiau, bet Europoje dirbama kokybiškiau. Besirinkdami potencialią valstybę, užsienio investuotojai svarstytų tarp Lietuvos, Rumunijos, Vengrijos ir Lenkijos, kas sudarytų didelę konkurenciją. Mano manymu, Lietuvos politikai, prieš priimdami įstatymus, turi suvokti, kad dabar egzistuoja pasaulinė rinka, tad būtina žinoti, kas vyksta kitose valstybėse.

Amerikos prezidentas dabar sako „America first“. Pamiršti aplinkinius irgi nėra gerai, bet savo namą būtina susitvarkyti, kad galėtume Lietuvą padaryti „Great again“. Reikia daryti viską, kas geriausia Lietuvai, žinoma, nepamirštant ir kitų valstybių. Negalima pamiršti, kad pasaulyje egzistuoja konkurencija, dėl kurios mes matome mūsų šalies pasekmes: daug žmonių emigruoja į kitas valstybes.

Čikagoje lankėsi LRT RADIJO žurnalistai Rūta Kupetytė ir Edvardas Kubilius. Jų kelionė yra dalis projekto „Keturi milijonai“, kuris skirtas Pasaulio lietuvių metams.

Išsamiau – interviu su Jonu Prunskiu įraše.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.