Lietuvoje

2015.09.08 13:45

L. Linkevičius: sankcijų Rusijai pratęsimas rodo, kad Europa gali susitelkti

BNS 2015.09.08 13:45

Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrams pirmadienį oficialiai sutarus pratęsti ekonomines sankcijas Rusijai, Lietuvos diplomatijos vadovas Linas Linkevičus atkreipia dėmesį į ES vienybę šiuo klausimu.

Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrams pirmadienį oficialiai sutarus pratęsti ekonomines sankcijas Rusijai, Lietuvos diplomatijos vadovas Linas Linkevičus atkreipia dėmesį į ES vienybę šiuo klausimu.

„Priimtas klausimas be jokių diskusijų (...). Tai parodė, kad vis dėlto lemiamais momentais galime susitelkti ir priimti reikalingus sprendimus“, – BNS telefonu iš Liuksemburgo sakė ministras L. Linkevičius.

Ekonominės sankcijos iki 2016 metų sausio pabaigos pratęstos siekiant įtikinti Maskvą visiškai įgyvendinti Minsko susitarimus dėl paliaubų Ukrainoje.

„Šios sankcijos yra nepaprastai svarbios ekonominiam sektoriui: didžiausiems Rusijos bankams apribojamas priėjimas prie ilgalaikių paskolų, prie finansinės rinkos, taip pat gynybos sektoriuje dideli apribojimai, neleidžiama bendradarbiauti net su tomis įmonėmis, kurios gamina dvigubos paskirties prekes, dar išskirčiau apribojimus tiekti naujas technologijas energetikos sektoriui kaip nepaprastai svarbius. Kitaip sakant, kiekvienas mėnuo tokių sankcijų turi labai didelį efektą“, – teigė ministras.

Liepą bus susitarta dėl sankcijų individualiems asmenims

Anot L. Linkevičiaus, tikimasi, jog Rusija „pakoreguos politikos kursą“, nors Minsko susitarimų įgyvendinime „negalime nieko pozityvaus įžvelgti be pareiškimų, kuriais jau seniai niekas nebetiki“.

Jis taip pat sakė, kad liepą turėtų būti sutarta ir dėl sankcijų konkretiems asmenims pratęsimo.

„Rugsėjo vidury baigia galioti tas terminas individualių sankcijų – prieš asmenis, aš tikiuosi, kad mes per liepos mėnesį, jeigu situacija nepasikeis, turėtume pratęsti ir jas (...). Aš negirdėjau prieštaraujančių, o kaip čia bus, tai matysime“, – teigė ministras.

Minsko susitarimas buvo pasirašytas siekiant sureguliuoti konfliktą Rytų Ukrainoje. Stebėtojai anksčiau šį mėnesį pranešė apie staigų susirėmimų suintensyvėjimą šiame konflikte, kuris jau pareikalavo daugiau nei 6 400 gyvybių ir griuvėsiais pavertė nemažą dalį Rytų Ukrainos.

Praėjusią savaitę ES paskelbė, kad iki 2016 metų birželio pratęsė sankcijas, kurios buvo įvestos Rusijai už neteisėtą Ukrainai priklausančio Krymo pusiasalio aneksavimą. Tarp sankcijų, kurios buvo įvestos už Krymo aneksiją, yra draudimas kruiziniams laivams naudotis Krymo uostais bei telekomunikacijų ir transporto įrangos eksporto apribojimai. Be to, asmenims, padėjusiems Rusijai aneksuoti pusiasalį, buvo įvesti kelionių suvaržymai ir įšaldytas jų turtas.