Lietuvoje

2019.05.20 12:12

Politologas Janeliūnas: pasitikėjimas „valstiečiais“ smarkiai kris

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) vadovas, gavęs smūgį per savivaldos rinkimus, pažadėjo, jo vadovaujama politinė jėga trauksis iš valdančiųjų pozicijų, jei nepavyks ir per prezidento rinkimus. Ir nepavyko. O tada „valstiečių“ nuomonė keitėsi kaip kaleidoskopas – tai vienbalsiai frakcija pritarė, kad trauksis, tai nepritarė, penktadienį nepritarė taryba ir dabar jau paskelbta, kad nesitrauks.

Pats Ramūnas Karbauskis trauktis, regis, irgi nežada, o pasitikėjimo nesitikrina, esą tą tik suvažiavimas gali padaryti, o jo niekas nešaukia. O štai premjeras gavo tarybos pasitikėjimą, nors jis vis dar pasiryžęs trauktis liepos 12-ąją, kai prisieks naujas prezidentas. Bet šiandien turbūt niekas negali guldyti galvos, kaip bus.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė užtikrina, kad postų ir valdžios jie nepaliks, nuomonės keitimas jos nestebina, nes šie valdantieji žodžio seniai nesilaiko.

Prieš pat pirmąjį prezidento rinkimų turo balsavimą R. Karbauskis pareiškė: jei jo partija pralaimės prezidento ir Europos Parlamento rinkimus, įvertins tai kaip visuomenės nepasitenkinimą jų politika, ir nebesiūlys S. Skvernelio premjeru, o valdžią atiduos savo oponentams konservatoriams.

„Kam dar pusantrų metų daryti tas reformas, jeigu visuomenė jų nenori?“, – gegužės pradžioje sakė R. Karbauskis.

R. Karbauskiui pritarė ir S. Skvernelis, pagrasinęs pralaimėjimo atveju liepos 12-ją išrinktajam prezidentui dėti ant stalo atsistatydinimo pareiškimą, likti eiliniu parlamentaru. Politologų vertinimu, toks politinių lyderių elgesys sukėlė priešingą, nei tikėtasi, reakciją.

„Tokie žingsniai yra labai pavojingi, pačiam Karbauskiui kaip politikui, partijos vadovui ir pavojingi visai partijai, nes aš esu tikras, kad šitokia desperacija kelios dienos prieš rinkimus galbūt mažino dėmesį jų kandidatui ir galbūt tai buvo vienas iš negatyviųjų žingsnių, sugadinusių S. Skverneliui galimybę išeiti į antrą turą“, – situaciją analizavo politologas Lauras Bielinis.

„Šį kartą Karbauskio pareiškimai neabejotina manipuliaciniai, neabejotinai gąsdinantys. Tačiau jie veikiau suveikė kaip juokingi ir atrodantys silpni. Vadovai, partija, kuri tai sau pradeda leisti, tokius dalykus, pradeda greitai irti ir silpnėti. Ypač rinkimų metu to daryti negalima. Tai strategiškai labai klaidinga. Rinkėjai balsuoja už laiminčius“, – teigia profesorius Gintautas Mažeikis.

Rinkėjų valia S. Skverneliui šansų kautis dėl prezidento posto neliko. „Valstiečiams“ taip pat nepavyko įtikinti rinkėjų ir dėl abiejų referendumų, tačiau opoziciniai konservatoriai noro perimti valdžią neparodė.

Anot profesoriaus Tomo Janeliūno, konservatoriai turi per mažai mandatų, jų nuolatinių sąjungininkų liberalų pajėgos taip pat sumenkusios, todėl perimti valstybės valdymą neparanku.

„Konservatoriai suvokia, kad tas blaškymasis iš „valstiečių–žaliųjų“ pusės yra kenkiantis reputacijai dabartinės valdžios, lengvinantis konservatorių galimą pergalę būsimuosiuose Seimo rinkimuose Na, ir atitinkamai nusprendė leisti patiems LVŽS leisti skęsti tol, kol jie paskęs“, – sako politologas.

Į kampą įvaryti „valstiečiai“ net ir teisiškai nelabai turėdami manevro laisvės, pradėjo kalbėti priešingai, nei buvo prieš pirmąjį rinkimų turą. Frakcija, iš pradžių pritarusi pasitraukimui, po rinkimų jau nebepritarė. Penktadienį nepritarė ir LVŽS taryba. R. Karbauskis tai pateikė, kaip LVŽS gerą valią.

„O ką mums belieka daryti? Mes aiškiai pasakėme, kad jeigu kas nors imtųsi iniciatyvos, atsakomybės, tai būtų kalba kita“, – jau praėjusią savaitę dėstė R. Karbauskis.

Premjeras kol kas nuomonės nekeičia, nors ir sulaukęs partijos tarybos pasitikėjimo, ketina atsistatydinti.

„Aš jau viską pakomentavau šiuo klausimų, daugiau jokių komentarų nebus“, – į detales nebuvo linkęs S. Skvernelis.

Dabar belieka laukti Europos Parlamento rinkimų rezultatų. Politologų vertinimu, ši politinė jėga vargu ar begali tikėtis palaikymo, nors rinkėjams pridalyta kalnai pažadų.

„Reputacija ir patikimumas visiems politikams pagrindinė valiuta. Tai šiuo atveju šita valiuta „valstiečiams–žaliesiems“ jau labai smarkiai devalvuota ir jau su ja nebelabai ką beįtikinsi. Tai šiuo požiūriu, pasitikėjimas šita partija kris pakankamai ženkliai, bet aišku, jie gali kartoti tuos pačius pažadus toliau“, – sako T. Janeliūnas.

Penktadienį Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos taryba balsavo tik dėl pasitikėjimo S. Skverneliu ir tai buvo jo iniciatyva. Buvo numatyta, svarstyti ir pasitikėjimą partijos lyderiu R. Karbauskiu, greičiausiai jis iniciatyvos neparodė, nes dėl jo balsuota nebuvo, esą tai suvažiavimo reikalas. Dėl suvažiavimo sušaukimo turi spręsti tarybą, mūsų žiniomis, ji šito klausimo nesvarstė. Bet tai, pasak politikos mokslininkų, nesprendžia „valstiečių“ situacijos problemų. 

„Iš tikrųjų reiškia tai, kad partijos vadovybė nesusirenka ir rimtai neaptaria žingsnių ir iš viso, ką reikia daryti. Ir todėl išgirsta vienas kitą per viešąją erdvę, per žiniasklaidą, viešajam lauke ir sureaguoja į jį savo teiginiu irgi viešajam lauke. Tokia diskusija, kuri iš tikrųjų turėtų būti intymi prie stalo ramiai susėdus, partinei vadovybei apsisprendus ką daryti, išmetama į paviršių ir gaunasi toks jovalas, kuris sujaukia visą partiją, kuria įtampas toje vietoje, kurių galbūt niekados nebuvo“, – sako L. Bielinis.

„Problema Karbauskio partijoje yra ta, kad ten labai trūksta tokių asmenybių. Žmonės ten, kurie suburti primena tokius politinius fliugelius ir jie eina ten, kur pučia vėjas, jiems kur patogiau, jie ten ir eis. jeigu bus patogiau būti su ponu Skverneliu išlaikant postus, išlaikant įtaką, tai eis paskui jį, o Karbauskiui jie gali pamoti rankele, o jam beliks pasakyti: nedėkingieji“, – mano politologas Bernaras Ivanovas.

Akivaizdu, kad partija tampa savo vadovo viešo kalbėjimo įkaite, tačiau kol kas „valstiečiai“ vis dar demonstruoja vienybę, nors jau kuris laikas sklinda kalbos, kad vienybės ten nėra ir aplink premjerą besitelkiančiųjų skaičius didėja. Ar jis imsis lyderystės, nebūdamas šitos partijos narys? Kol kas tai klausimas be atsakymo.

Savaitė. Prezidento rinkimų belaukiant