Lietuvoje

2019.05.20 09:53

Iš Daukanto aikštės griaudės rokas ar aidės Grikio lojimas?

Aistė Valiauskaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2019.05.20 09:53

Savaitė liko iki antrojo prezidento rinkimų turo, kai Lietuva turės apsispręsti, ką nori matyti šalies vadovo poste artimiausius penkerius metus.

46-iose savivaldybėse iš 60-ies laimėjęs Gitanas Nausėda tik 5323 balsais atsiliko nuo Ingridos Šimonytės, kurią laimėtoja pasirinko 8 savivaldybės. Pergalę jai lėmė didžiųjų miestų rinkėjų balsai.

Oponentai prezidento rinkimuose I. Šimonytė ir G. Nausėda – ir labai panašūs, ir labai skirtingi. Pasak ekspertų, jų požiūris į šalies valdymą – kone vienodas, tačiau charakteriai – nepalyginami.

I. Šimonytė – tiesmuka, roką mėgstanti, miestų gyventojus telkianti, konservatorių deleguota liberalė. O G. Nausėda – solidus, šeimą ir gyvūnus mylintis nepriklausomas diplomatas. Konstruktyvumą ir argumentus, o ne emocijas ir nepasitenkinimą demonstravę rinkimų lyderiai ir prieš antrą turą linkę vienas kitą net ir pagirti.

Vienas į kitą pažvelgę kaipmat pradeda šypsotis – tokia varžovų prezidento rinkimuose I. Šimonytės ir G. Nausėdos reakcija. Abu gavo maždaug po trečdalį Lietuvos rinkėjų pasitikėjimo. Jų politines nuostatas eiliniam piliečiui, ekspertai pripažįsta, atskirti sunku. Jie net neatsisako pagirti oponento. 

„Kaip ir kiekvienas žmogus, ponas Nausėda neabejotinai turi daug privalumų, bet turbūt rinkėjai turėtų vertinti tuos privalumus, ne man reiktų tuos komplimentus dalinti“, – apie konkurentą kalba I. Šimonytė.

„Ji turi valdiško darbo patirtį, dirbo finansų ministerijoje, išmano fiskalinius dalykus labai gerai, nuodugniai. Manyčiau, yra puiki finansų specialistė, rimta konkurentė“, – savo ruožtu apie I. Šimonytę sako G. Nausėda.

Vis dėlto savo minusų vardyti abu nelinkę – arba juokauja, arba vietoj minusų vardija pliusus.

Ekspertai kandidatams kritiškesni nei jie patys sau. Nors debatuose skirtumai minimalūs, kandidatų būdas skiriasi kaip diena ir naktis. Gyventojų pasirinkimas bus Valdui Adamkui būdingas santūrumas, solidumas ir Daliai Grybauskaitei nesvetimas tiesmukiškumas.

„Mes galime gauti – jei komandos skaičiuos, kad tai apsimoka – V. Adamkaus tokį įpėdinį ir D. Grybauskaitės įpėdinį“, – sako komunikacijos ekspertas Arijus Katauskas.

„Nausėda santūresnis, solidesnis, jau išmoko suvaldyti emocijas. Anksčiau buvo matyti, kad į kritiką gana emocionaliai reaguoja. Tuo tarpu, Šimonytė – jaunatviška, tiesmukiška, linkusi aiškiai, ryškiai pareikšti nuomonę, nėra kaip Nausėda – pagalvoja – ji išreiškia labai greitai“, – teigia politologė Jūratė Novagrockienė.

Pasak viešųjų ryšių specialisto Arijaus Katausko, G. Nausėdos santūrumas virsta nuosaikumu ir pradeda atrodyti, kad savo užtikrintos nuomonės jis neturi. 

„Kalbant apie minusus, tai yra kampų neturėjimas. Jis neturi aiškios nuomonės labai daugeliu klausimų. Kartais diplomatija pereina į didelį nuosaikumą ir, kai matome valdžioje  esančius aštrius žmones, toks prezidentas jis iš vienos pusės – vienytojas, iš kitos – negalintis pastovėti už savo nuomonę“, – analizuoja ekspertas.

I.Šimonytė – ta, kuri buria aplink save taškučių armiją. Ekspertai pastebi, kad iki šiol kampanijose Lietuvoje politiko palaikymo drabužiais ar aksesuarais dar nėra buvę. Ji – liberali konservatorė, šokanti pagal „Metallicą“ – I. Šimonytę delegavo konservatoriai, o jos liberalumas didelei daliai rinkėjų gali visai nepatikti. Bet ir konservatorių šleifas pliusų, pasak ekspertų, neduos – I. Šimonytės vadovavimo Finansų ministerijai per krizę žmonės nemini geruoju.

„Tai yra silpna vieta Šimonytės, nes jei mes nebeprimenam „Williamso“ ar „Mažeikių naftos“ pardavimo, tai dabar tą dalį užėmė krizės, kuri buvo prieš 10-metį vertinimai“, – sako A. Katauskas.

G. Nausėda širdis virpina nuolat myluodamas savo keturkojį Grikį ir rodydamas jausmus šeimai. Šeimos vertybes pabrėžia ir kampanijoje. 

„Šeima tradicinė, atsargus požiūris į naujos demokratijos iššūkius – homoseksualų situaciją ir panašiai. Tuo tarpu, Šimonytė – liberalesnė, atviriau kalba apie tai, tiesmukiška labiau. Tas patrauklu jaunimui, bet ne didesnei daliai, kuri konservatyvi“, – sako politologė J. Novagrockienė.

I.Šimonytė prieš G. Nausėdą – didžiųjų miestų balsai prieš regionų balsus – tokia kova laukia gegužės 26 dieną.

„Gitano Nausėdos platesnis elektoratas, toliau nuo Vilniaus jam daugiau žmonių pritaria. O Ingridos Šimonytės elektoratas aktyvesnis, pilietiškesnis, jiems ne tas pats, kas bus prezidentas“, – sako sociologas V. Gaidys.

Vis dėlto prisimenant Lietuvos rinkimų istoriją – net pagal sociologines apklausas sunku nuspėti, kurio kandidato bruožai pasirodys patrauklesni tiems, kurie per pirmą turą neteko savo kandidato.

„Rolandas Paksas buvo visai kitoks nei V. Adamkus – ir vienas buvo laimėjęs, ir kitas laimėjęs. Nereikia nei keisti, nei mėgdžioti. Jie yra tokie, kokie yra. Sakyčiau, jie abu yra laimėję, vienas liks ne prezidentas, bet iš esmės jie abu yra prezidentai“, – mano sociologas.

Bet pasirinkti teks – ar iš Daukanto rūmų griaudės roko muzika, ar aidės Grikio lojimas.

Savaitė. Prezidento rinkimų belaukiant

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.