Lietuvoje

2019.05.19 22:23

Šimtai žmonių išsirengė į žygį pagerbti partizanų vado generolo Jono Žemaičio – Vytauto

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.19 22:23

Minime partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną. Jurbarko rajone šimtai žmonių išsirengė į žygį, partizanų vado generolo Jono Žemaičio - Vytauto 110-osios gimimo metinėms. Seimo pripažintas kovojusios su okupacija Lietuvos valstybės vadovu Žemaitis sakė visada tikėjęs savo kovos prasmingumu.

„Tokie istoriniai žygiai yra svarbūs, padeda palaikyti istorinę atmintį, susipažinti su istorija, pažinti, pažinti ne iš vadovėlių“, – sako istorikas Darius Juodis.

Lapgirių, Pavidaujo miškais iki vietinių Šimkaitine vadinamos girios, paskutinės Lietuvos karininko, partizanų vado, ginkluoto pasipriešinimo okupantams koordinatoriaus Jono Žemaičio-Vytauto prezidentinės vadavietės - 12,5 kilometrų. Tradiciškai jau ketvirtus metus partizanų takais rengiamas žygis šiemet skirtas 110-osioms jo gimimo metinėms.

„Man kaip kariūnei, tokios akcijos yra labai svarbios, žmonių patriotiškumui, ugdant jaunimą, taip pat yra gerai prisiminti gen. Joną Žemaitį, kuris pasiaukojo dėl mūsų Tėvynės ir taip jį pagerbti žygio būdu“, – sako žygio dalyvė Emilija.

Šimkaičių giroje esantis bunkeris - paskutinis Jono Žemaičio- Vytauto prieglobstis. Čia jis praleido paskutiniuosius gyvenimo metus. 

Bandydami surasti čia besislapsčiusį partizanų vadą okupantai surezgė daugybę planų. Bunkerį jiems pavyko rasti 1953-ųjų gegužę. NKVD šią operaciją buvo suplanavę itin kruopščiai, ją iš Maskvos stebėjo L. Berija. Šalia Šimkaičių girioje išlikusio bunkerio stovo paminklas Žemaičiui. Kartu pagerbti ir  30 tūkstančių partizanų kovojusių Lietuvos miškuose.

Prieš dešimt metų Seimas Joną Žemaitį - Vytautą pripažino Lietuvos valstybės vadovu, faktiškai sovietų okupacijos metais vykdžiusiu Prezidento pareigas.

Plačiau – „Panoramos“ reportaže.

Panorama. Rajonų naujakuriams – didesnės paramos
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.