Lietuvoje

2019.05.18 23:45

Perlaidotas partizanas Albinas Ivanauskas Topolis-Perlas

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.18 23:45

Alytaus rajone, Simno kapinėse iškilmingai palaidotas partizanas, savanoris Albinas Ivanauskas Topolis-Perlas. Partizano, sušaudyto 1957-aisiais, palaikai rasti pernai, Vilniuje, Antakalnyje, kasinėjant Našlaičių kapines.

Artimieji sako nuo pat nepriklausomybės atgavimo rinko informaciją, kur gali būti užkastas partizanas, ir tikėję, kad anksčiau ar vėliau jie atgaus dvasios ramybę, žinodami, kur atgulė A. Ivanauskas Topolis-Perlas .

Kur 1957-aisiais Vilniaus KGB kalėjime sušaudyto partizano palaikai artimieji nežinojo 62 metus.  

Pernai Vilniuje, Antakalnyje kasinėjant Našlaičių kapines, jie rasti tarp daugybės bevardžių kapų, netoli vieno žymiausių ginkluoto antisovietinio pogrindžio dalyvių ir Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio vadų Adolfo Ramanausko-Vanago. A. Ivanauskui Topoliui-Perlui, nepaklususiam sovietų okupantams, žūties dieną buvo vos trisdešimt.

„Įdomu tai, kad jis grįžta į savo tėviškę švęsdamas 92 metų gimtadienį, nes prieš porą dienų buvo jo gimtadienis. Grįžta po 62 metų. Iš tikrųjų tam tikra simbolika su ta išmintimi, kas parašyta Šventėjame rašte – nieko nebus paslėpta, kas nebus atrasta“, – teigia Genocido ir rezistencijos tyrimo centro specialistas Dalius Stanickas.

Su savo bendraamžiais aštuoniolikmetis A. Ivanauskas, paskatintas tėvo netarnauti okupacinėje armijoje, 1945 metų gegužę įstojo į Dainavos apygardos Šarūno rinktinės partizanų būrį, dalyvavo  viename didžiausių partizanų istorijoje – Kalniškės mūšyje, per kurį skaičiuojama, žuvo apie 40 partizanų.

Grįžęs į tėviškę pas tėvus, sukūrė šeimą, bet palaikė ryšius su partizanais, aprūpindavo juos maistu , šaudmenimis. 

Partizano dukterėčia sako, kad apie dėdę sovietmečiu kalbėdavo mažai. Tik prasidėjus atgimimui, iš archyvuose išlikusių dokumentų sužinojo apie jo likimą.

Šeštadienį partizanas Albinas Ivanauskas Topolis-Perlas atgulė gimtinės žemėje. Lietuvai išsikovojus nepriklausomybę, aukščiausiasis teismas reabilitavo partizaną, o 2002-aisiais suteikė kario-savanorio statusą.

Panorama. Rusniškiai džiaugiasi: oficialiai atidaryta estakada

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.