Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.18 21:23

Švediškas stalas mokyklose: sumažėjo išmetamo maisto, tačiau abejojama, ar jis subalansuotas

Kauno rajone šešių mokyklų moksleiviai išbandė švediško stalo principą. Mokyklų vadovai sako, kad eksperimentas pasiteisino – nesuvalgyto maisto lieka maždaug 90 procentų mažiau nei anksčiau.

Sveikatos apsaugos ministerija švediško stalo principu rekomenduos maitinti visose ugdymo įstaigose. Tačiau mokslininkai klausia, ar galėdami rinktis, ką dėtis į lėkštę, vaikai pavalgys visaverčius ir suderintus pietus.

Pietų pasirinkimas Lapių pagrindinėje mokykloje iš trijų rūšių košių ir daržovių, maltinio arba vištienos troškinio, jei nori, yra sriubos, vaisių. 

„Daugiausiai lieka sriubos, o šiaip tai kada atsirado tas švediškas maitinimas, maisto atliekų žymiai sumažėjo“, – pasakoja virėja Nijolė Gryvauskienė.

Lapių pagrindinės mokyklos direktorė Danguolė Rinkūnienė sako, kad pradžia buvusi nelengva – pedagogai mokė vaikus, kaip rinktis maistą ir kiek jo dėtis, įtikinėjo tėvus, kad naujovė reikalinga. Kol kas šioje mokykloje taip maitinasi tik vaikai, už kurių pietus moka valstybė.  

„Planuojame, kad ateityje, kadangi matome gerus pokyčius ir tai pasiteisino, tikriausiai jau nuo rugsėjo pasiūlyti visiems pradinukams švediško stalo principą, o vėliau gal ir visai mokyklai. Tai būtų mūsų siekiamybė“, – sako direktorė.

Sveikatos apsaugos ministerijai prieš dvejus metus pasiūlius išbandyti švediško stalo principą, Kauno rajono savivaldybė jį įdiegė šešiose gimnazijose, pradinėse ir pagrindinėse mokyklose. Netrukus švediški stalai atsiras dar keturiose, tačiau valdininkai pripažįsta, taip maitinti visus mokinius – sudėtinga.

„Tėveliai turi pritarti, tie kurie negauna nemokamo maitinimo, turi pritarti šiam projektui, skirti pietums, pastoviems pietums pinigėlių lėkštės mokesčiui sumokėti, be abejo, reikalingos investicijos ir patį patiekimo technologinė įrangą, į patį švedišką stalą“, – Kauno rajono savivaldybės atstovė Žydra Narbutienė.

Eksperimente dalyvavusios mokyklos pastebi, kad vaikai valgyklose dabar elgiasi mandagiau ir dažniau užsuka pavalgyti. Mokslininkai sako, dabartinei kartai – savarankiškai ir besidominčiai, ką valgo, –  švediško stalo principas labai tinkamas, tik esą, ar vaikai tikrai valgys subalsuotus pietus kaip kad būna, kai į lėkštę produktus sudeda darbuotojos.

Sveikatos apsaugos ministerija švediško stalo principą rekomenduoja visose mokyklose, tačiau savivaldybės tam turės rasti papildomų lĖšų - Kauno rajono savivaldybei įranga šešiose mokyklose kainavo apie aštuonis tūkstančius eurų.

Panorama. Rusniškiai džiaugiasi: oficialiai atidaryta estakada
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi