Lietuvoje

2019.05.18 19:29

Politikai vienbalsiai sutaria dėl Seimo rinkimų perkėlimo

Reda Gilytė, Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba2019.05.18 19:29

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovas Ramūnas Karbauskis po prezidento rinkimų naujajam šalies vadovui žada siūlyti keisti Seimo rinkimų datą. Jis taip pat pabrėžia, kad diskusijos įmanomos tik sutarus su opozicija. Kandidatai į prezidentus neatmestų galimybės svarstyti seimo rinkimus rengti pavasarį, pirmiausia tai esą būtų gerai naujai Seimo daugumai, kuri turėtų daugiau laiko parengti biudžetą.

R. Karbauskio teigimu, Seimo rinkimai galėtų vykti ne rudenį, kaip dabar, o pavasarį. Tokie svarstymai pasigirdo dar prieš prezidento rinkimų pirmą turą, kai „valstiečių“ lyderis pareiškė, jog nesėkmės atveju per rinkimus, jo partija pasitrauktų iš valdžios. Kaip vienas iš scenarijų , jei taip atsitiktų, galėtų būti pirmalaikiai rinkimai.

„Mes buvom pasakę, kad būtų gerai ankstinti seimo rinkimus, dėl to, kad vyriausybė su naujai išrinkta seimo dauguma turėtų laiko dirbti su biudžeto projektu, kuris ruošiamas buvusios vyriausybės. Dėl to, manau, bus diskutuojama su nauju šalies vadovu, gal ir reikia daryti išankstinius rinkimus tam, kad įgyvendinti tai. Seimas turėtų balsuoti, kad anksčiau įvyktų rinkimai“, – pasakoja R. Karbauskis.

R. Karbauskis nebuvo vienintelis pasisakęs apie pirmalaikius rinkimus. Po „valstiečių“ pareiškimų apie galimą pasitraukimą iš valdžios, prabilo ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis. Tačiau jis pabrėžia – dabar tokie rinkimai būtų galimi tik krizės atveju, jei jos nebūtų, svarstyti apie pirmalaikius rinkimus ne pats tinkamiausias metas.

„Mes diskutavome, kad vienas iš būdų išeiti iš tos krizės galėtų būti ir ankstesni rinkimai, logiška data turbūt būtų pavasaris, balandis. Galbūt dėl to, kad mes pataisytume šiek tiek rinkimų ciklą. Dabar Seimas pradeda dirbti rudenį ir paveldi jau priimtą biudžetą arba priima sutvarkytą biudžetą. Tuo metu, jeigu mes rinkimus keltume į pavasarį, tada nauja valdžia pati sau sudėliotų“, – teigia G. Lasndsbergis. 

Kandidatas į prezidentus Gitanas Nausėda pritaria, kad rinkimai rudenį primeta naujai valdžiai buvusiosios parengtą biudžetą. Dėl to būtų galima svarstyti Seimo rinkimus rengti pavasarį. Kandidatas pateikia scenarijų ir kokiu atveju jie galėtų vykti ateinantį pavasarį .

„Išankstiniai rinkimai galėtų įvykti žinoma, jeigu keistųsi valdančiosios koalicijos sudėtis, būtų sunku suformuoti naują koaliciją, mažumos vyriausybė kaip galimybė būtų pernelyg trapi ir keltų pernelyg daug visokių papildomų problemų, tuomet iš tikrųjų būtų galima pagalvoti apie išankstinių Seimo rinkimų galimybę“, – sako G. Nausėda.

Kandidatei į prezidentus Ingridai Šimonytei, kai ji buvo finansų ministrė, pačiai teko dirbti su buvusios valdžios parengtu biudžetu. Todėl jos teigimu, logiška būtų rinkimus perkelti į pavasarį. Tik ji abejoja, ar kuris nors Seimas norėtų sutrumpinti savo kadenciją. Nebent taip susiklostytų, jog dėl krizės rinkimai vyktų jau ateinantį pavasarį.

„Jeigu Seimas paskelbia priešlaikinius rinkimus, R. Karbauskis pasiklaba su kitomis frakcijomis ir Seimas nubalsuoja dėl priešlaikinių rinkimų pavasarį, tuomet ir turėtume rinkimus pavasarį. Tai galėtų būti patogiau dėl biudžeto rengimo, kai vyriausybė yra suformuojama naujo Seimo ir ji jau tada gali paruošti biudžetą, ne gauti paveldėtą iš praėjusios vyriausybės“, – iniciatyvai pritaria I. Šimonytė.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia esanti už tai, kad Seimo rinkimai būtų nukelti į pavasarį.

„Manyčiau, kad apskritai turėti rinkimus pavasarį yra racionalu, turint galvoje ir biudžeto klausimų sprendimą, todėl, jeigu pozicija ir opozicija susivienytų dabar ir sugebėtų priimti tokį sprendimą, jis būtų sveikintinas“, – žurnalistams Vilniuje penktadienį sakė D. Grybauskaitė.

2016 metais „valstiečiai“ ir dalis lenkų rinkimų akcijos atstovų buvo užregistravę Konstitucijos pataisą dėl Seimo rinkimų datos pakeitimo. Tačiau šį siūlymą parlamentarai pavadino populistiniu.

Žinios. „Valstiečiai“ ir toliau traukia pažadus iš užančio: prakalbo apie išankstinius Seimo rinkimus

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt