Lietuvoje

2019.05.17 21:18

Smurtas artimoje aplinkoje: nukentėję susiduria su biurokratiniu voratinkliu ir įsigalėjusiais stereotipais

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.17 21:18

Suvaldyti smurtą namų aplinkoje dažnai kliudo ne tik biurokratinė sistema, bet ir įsigalėję stereotipai. Pagal statistiką, Europos Sąjungoje Lietuva išsiskiria tuo, kad dažnai dėl smurto kaltinamos pačios aukos.

Specialistai pastebi, kad vis dar daug įvairių institucijų nesusikalbėjimo, biurokratijos, užtikrinti aukų apsaugą neretai trukdo asmens duomenų apsaugos reikalavimai.

Vyro smurtas dviejų vaikų mamą atvedė į krizių centrą. Po dviejų čia praleistų mėnesių vilnietė tikina, kad šeimą mėgins lipdyti iš naujo.

„Aš tikrai radau tą pagalbą ir jos tikrai yra, tiktai aš nežinau, žmonės galbūt tiesiog bijo kreiptis, bet čia nieko nėra tokio gėdingo. Čia atvirkščiai stiprus žmogus yra tas, kuris prašo pagalbos“, – sako smurtą patyrusi moteris.

Šiuo metu krizių centre glaudžiasi keturiolika moterų, dar daugiau vaikų. Tačiau ekspertai pastebi, kad moterys, nukentėjusios nuo smurto artimoje aplinkoje, ne visada išdrįsta pranešti apie tokius atvejus. Taip pat dažnai klaidingai mąstoma, kad smurtas gali būti tik fizinis. Centro direktorė Nijolė Dirsienė sako, kad šiandien viena pagrindinių problemų – biurokratija ir įstaigų nesidalijimas informacija.

„Pagrindinė problema yra uždelstas veikimas į pagalbos šauksmą, mes skatiname ir visuomenę, matai smurtą, skambink, perspėk, kreipkis į tarnybas, kaimynai nebūkim abejingi, mes kreipiamės ir tada prasideda toks ilgas tąsymas tos moters, dešimt kartų ją klausinėjam, ikiteisminiai tyrimai, moteris ten dešimtą kartą tą patį pasakoja, ir kuo ji daugiau pasakoja, tuo ji mažiau kalba“, – teigia Vilniaus miesto krizių centro direktorė.

Ekspertų teigimu, Europos Sąjungoje Lietuva išsiskiria tuo, kad dažnai dėl smurto kaltinamos pačios aukos. Statistika rodo, jog taip mano pusė apklaustųjų. Ekspertai pastebi, kad aukų apsaugos sistemoje vis dar daug nesusikalbėjimo, dažnas kliuvinys - duomenų apsaugos reikalavimai.

Vilniaus policijos teigimu, kasmet į juos kreipiasi apie 40 tūkstančių asmenų dėl smurto artimoje aplinkoje, pradedama apie 10 tūkstančių ikiteisminių tyrimų. 

Plačiau – LRT TELEVIZIJOS reportaže

Panorama. Saulius Skvernelis pasitikėjimo testą išlaikė, LVŽS iš valdžios nebesitraukia

 

Populiariausi

Gitanas Nausėda

Lietuvoje

2021.03.03 11:24

Nausėda: šiandien turimomis žiniomis, buvo nepanaudota 75 tūkst. vakcinos dozių

anot premjerės, iš nepanaudotų vakcinos dozių 50 tūkst. ką tik pasiekė šalį, atnaujinta 15.00
Šeškinės poliklinika
6

Lietuvoje

2021.03.03 17:46

Vilniaus vicemerė: STT sulaikė Vilniaus miesto klinikinės ligoninės, Šeškinės poliklinikos vadovus, kelis šių įstaigų darbuotojus

žiniasklaida: sulaikyta apie 17 gydymo įstaigų vadovų, gydytojų, techninių darbuotojų; atnaujinta 21.14
6
Vilniaus oro uosto Covid patikros punktas
COVID-19 TRUMPAI 9