Lietuvoje

2019.05.17 16:46

„Valstiečiai“ išreiškė pasitikėjimą Skverneliu, iš valdžios partija nesitrauks

atnaujinta 17.09
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.05.17 16:46

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) taryba penktadienį išreiškė pasitikėjimą premjeru Sauliumi Skverneliu. Partijos taryba taip pat nusprendė, kad po prezidento ir Europos Parlamento (EP) rinkimų iš valdančiosios daugumos nesitrauks, nors apie tai anksčiau buvo užsiminęs LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis.

„Valstietis“, ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius penktadienį po LVŽS tarybos posėdžio Kauno rajone žurnalistams pranešė, kad S. Skvernelis „valstiečių“ pasitikėjimo testą išlaikė – anot jo, iš 73 balsavusiųjų, 3 „valstiečiai“ balsavo „prieš“ S. Skvernelį, vienas biuletenis buvo sugadintas, 69 tarybos nariai balsavo „už“ pasitikėjimą premjeru.

Anksčiau ir R. Karbauskis, ir S. Skvernelis minėjo sieksiantys pasitikrinti pasitikėjimą LVŽS taryboje. Tiesa, pasitikėjimo LVŽS lyderiu R. Karbauskiu klausimas penktadienį partijos taryboje nebuvo svarstomas, šį klausimą planuojama kelti kitos tarybos posėdžio metu.

V. Sinkevičiaus manymu, kelti klausimo dėl R. Karbauskio pasitikėjimo partijoje nėra pagrindo.

„Aš manau, kad jis (klausimas dėl R. Karbauskio pasitikėjimo – LRT.lt) absoliučiai dabar yra nereikalingas. Pirma, pagal partijos įstatus, šį klausimą sprendžia suvažiavimas. Šis formatas yra taryba. Antra, nepamirškime, kad po savaitės bus rinkimai. Manau, kad po trejų rinkimų galima kalbėti, vertinti situaciją, kaip toliau pusantrų metų mūsų partija atrodys iki Seimo rinkimų. Dabar šis balsavimas būtų visiškai nelogiškas ir nereikalingas“, – komentavo „valstietis“.

Anot jo, LVŽS taryboje taip pat balsuota dėl partijos likimo valdančiojoje daugumoje, dėl koalicijos formavimo. V. Sinkevičius pranešė, kad „valstiečiai“ nusprendė, jog iš valdžios nesitrauks.

Prieš prezidento rinkimus R. Karbauskis teigė, kad „valstiečiai“ trauktųsi iš valdančiosios daugumos, jei jų kandidatas į prezidentus S. Skvernelis nepateks į antrąjį rinkimų turą ir partija nelaimės EP rinkimų. Premjeras S. Skvernelis savo ruožtu tvirtino, kad nepatekęs į antrąjį rinkimų turą, iš ministro pirmininko pareigų trauksis liepos 12 dieną.

Tiesa, po prezidento rinkimų pirmojo turo, kuriame S. Skvernelis, surinkęs 19,66 proc. balsų, liko trečias, LVŽS frakcija Seime išreiškė pasitikėjimą S. Skverneliu, o R. Karbauskis pareiškė, kad „valstiečiai“ liks valdančiojoje koalicijoje. Ministras pirmininkas nepatvirtino, kad iš pareigų nesitrauks.

Skvernelis ir toliau neatskleidžia, ar tikrai atsistatydins

LVŽS tarybos posėdyje dalyvavęs ir „valstiečių“ palaikymo sulaukęs S. Skvernelis teigė, kad pats savo pasitikėjimo klausimą kėlė dėl kelių priežasčių. Patį tarybos sprendimą – išreikštą pasitikėjimą – premjeras vadino moraliniu jo įvertinimu.

„Rinkimai baigėsi taip, kaip baigėsi. Man svarbu, ar ta politinė jėga, kuri mane delegavo mane vesti Seimo rinkimuose jų sąrašą, formuoti vyriausybę ir vadovauti vyriausybei, dabar pasitiki manimi. Man svarbus moralinis vertinimas ir aš jį priimu kaip moralinį įvertinimą“, – žurnalistams sakė S. Skvernelis.

Jis teigė, kad viešai neišgirdęs nė vieno jį nepalaikančio „valstiečio“.

„Džiaugiuosi, kad nebėra šitoje politinėje partijoje tų laikų, kada viskas buvo priimama plojimo būdu. Yra slaptas balsavimas, išreikštos nuomonės. Džiaugiuosi, kad partija demokratėja“, – apie LVŽS kalbėjo premjeras.

S. Skvernelis, paklaustas, ta po to, kai LVŽS taryba išreiškė pasitikėjimą jam, nuspręs neatsistatydinti iš premjero pareigų, tikino, kad į šį klausimą atsakė ne kartą.

„Ką galėjau, viską pakomentavau. Kai bus kokių žinių, jus informuosiu“, – sakė S. Skvernelis.

Jis anksčiau minėjo, kad liepos 12 d. trauksis iš pareigų.

Jo teigimu, kelti R. Karbauskio pasitikėjimo pasitikrinimo klausimo nėra reikalo, mat dar ne visi rinkimai yra įvykę.

Karbauskis: dirbsime toliau

LVŽS pirmininkas R. Karbauskis po partijos tarybos posėdžio žurnalistams teigė, kad balsavimas dėl S. Skvernelio parodė, kad juo pasitikima.

„Tokia vieninga partija niekada istorijoje nėra buvusi, nes mes bręstame kaip Seimo frakcija, stiprėjame savivaldybių tarybose“, – komentavo R. Karbauskis.

Jis džiaugėsi, kad S. Skvernelis, nors ir nepateko į antrą prezidento rinkimų turą, surinko daugiau balsų negu „valstiečiai“ parlamento rinkimuose. R. Karbauskis, paklaustas, kodėl nuspręsta nesitraukti iš valdžios po rinkimų, tikino, kad kito pasirinkimo nėra.

„Jeigu kas nors imtųsi iniciatyvos ir atsakomybės (suburti naują valdančiąją daugumą – LRT.lt), tai būtų ir kalba kita. Kažkas kitas galėtų su naujuoju šalies vadovu šnekėtis apie tarnystę Lietuvai, apie darbus, kuriuos reikia padaryti, bet, deja, Lietuva kitos politinės jėgos, kuri drįstų imtis atsakomybės arba ją toliau prisiimti, ką mes ir darome, neatsirado. Dėl to šiandien šnekėti apie tai, kad mes nedirbsime, nereikia. Taryba nubalsavo dėl to, kad mes toliau dirbame, mes turime formuoti daugumą, dauguma turi būti plečiama, stiprinama“, – komentavo R. Karbauskis.

Jis tvirtino, kad prieš prezidento rinkimus apie galimą LVŽS pasitraukimą iš valdžios prabilo dėl to, kad tikėjosi, jog opozicijoje dirbančių konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis imsis formuoti naują valdančiąją daugumą po prezidento rinkimų.

Pasak jo, dabar LVŽS pasirodymas EP rinkimuose neturės įtakos sprendimams dėl valdančiosios daugumos formavimo.

R. Karbauskis teigė, kad partijoje bet kokiu atveju bus diskutuojama dėl pasitikėjimo juo, bet tai bus daroma po rinkimų. Tiesa, pats R. Karbauskis pasitikėjimo juo klausimo partijoje kelti nežada.

„Sutarta, kad mes už poros savaičių susirinksime vėl, šnekėsimės apie tai, ar geri rinkimai buvo, ar negeri, ar gerai dirbo partijos valdyba, ar gerai dirbo pirmininkas, ar negerai“, – patikino R. Karbauskis.

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.