Lietuvoje

2019.05.17 15:10

Ryšių su visuomene agentūrų asociacija: atsiribojame nuo žurnalistų papirkinėjimo ir nesąžiningo elgesio

LRT.lt2019.05.17 15:10

Ryšių su visuomene agentūrų organizacija penktadienį išplatino pranešimą, kuriame smerkia neatsakingą ryšių su visuomene įmonių elgesį.

Pateikiame visą pranešimo tekstą:

Šią savaitę viešojoje erdvėje pasirodė žinios apie ryšių su visuomene agentūrų veiklą, prieštaraujančią skaidrumo ir etikos reikalavimams.

Vilniaus miesto apylinkės teismas pripažino, kad Visagino atominė elektrinė be konkurso ir be papildomos viešinimo sutarties pirko paslaugas iš agentūros „Viešųjų ryšių partneriai“ (dabar „Fabula ir partneriai“). Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pranešė, kad tokiu būdu sumokėjus daugiau kaip 905 tūkst. eurų, valstybei padaryta didelė žala.

Be to, teisėsaugai pateikta 15min.lt redakcijos informacija ištirti, ar agentūros „VIP communications“ užsakymu galimai nebuvo neteisėtu būdu renkama informacija apie privačius asmenis ir įmones. Be to, į šį informacijos rinkimo procesą buvo įtrauktas ir žiniasklaidoje dirbantis žurnalistas.

RSVA, remdamasi tarptautine ryšių su visuomene praktika bei įprastais etikos standartais, nepritaria tokiai ydingai praktikai ir atsiriboja nuo galimai nesąžiningo elgesio viešuosiuose pirkimuose bei galimo žurnalistų papirkinėjimo.

Kartu RSVA atkreipia dėmesį, kad komunikacijos agentūroms visame pasaulyje keliami aukšti veiklos skaidrumo standartai, vengiant interesų konflikto ir bet kokių įtarimų dėl neteisėtos veiklos ar galimų korupcinių santykių.

Lietuvos ryšių su visuomene agentūrų asociacija yra įdiegusi ryšių su visuomene veiklos standartą, pagal kurį savo narių reikalauja viešai skelbti savo klientus, pajamas, deklaruoti interesus ir laikytis skaidrumo principų.

RSVA mano, kad šių reikalavimų nesilaikančios agentūros daro žalą visai ryšių su visuomene rinkai, jos reputacijai, profesionalumui, klientų, ypač užsienio kapitalo įmonių, pasitikėjimui.

Į viešumą iškylančios tokios istorijos nesuderinamos su tarptautinių korporacijų taikomais standartais. RSVA atkreipia užsienio kapitalo įmonių dėmesį renkantis komunikacijos partnerius kruopščiai įvertinti jų reputaciją, atitikimą samdomiems tiekėjams taikomiems etikos standartams.

LRT.lt primena, kad praėjusią savaitę buvo atleistas 15min.lt žurnlaistas Šarūnas Černiauskas. Jis trečiadienį viešai pripažino, kad rengė analizes ryšių su visuomene įmonei apie viešus asmenis ar verslo įmones. Ši įmonė, kaip paaiškėjo, buvo„Dariaus Gudelio kontora“. D. Gudelis yra „VIP Viešosios informacijos partneriai“ („vipcommunications“) valdybos pirmininkas. 

„VIP Viešosios informacijos partnerių“ vadovas Giedrius Galdikas trečiadienį BNS teigė, kad Š. Černiausko paslaugas koordinavo buvęs įmonės darbuotojas Tomas Bagdonas.

„Šioje vietoje mums prireikė analitinių gabumų turinčio žmogaus ir mūsų buvęs kolega Tomas Bagdonas rekomendavo būtent Š. Černiauską kaip gerą specialistą. Jis pats tiesiogiai laikė visą tą ryšį“, – BNS sakė G. Galdikas.

„Iš kontoros niekas daugiau su Š. Černiausku nebendravo, išskyrus T. Bagdoną“, – pridūrė jis.

G. Galdikas teigė, kad Š. Černiauskas įmonei atliko „keletą analizių“, tačiau jų turinio nekomentavo.

Naujienų portalas 15min.lt trečiadienį pranešė, kad teisėsaugai perdavė informaciją apie Š. Černiausko privačią veiklą renkant informaciją.

Anot portalo direktoriaus Ramūno Šaučikovo, vidaus tyrimo metu išaiškėjo, kad Š. Černiausko veikla galėjo būti „nesuderinama ne tik su žurnalisto etika, bet ir įstatymais“.

Šiuo metu komunikacijos specialistu valstybės įmonėje Turto banke dirbantis Tomas Bagdonas teigia, kad Š. Černiausko atliktų analizių turinio, taip pat analizuotų įmonių ar asmenų negali atskleisti dėl konfidencialumo sutarties su buvusia darboviete „VIP Viešosios informacijos partneriai“.

„Matote, aš turiu konfidencialumo sutartį ir negaliu komentuoti savo buvusio darbo. Nežinau, kodėl darbas komentuoja. Turinio negaliu komentuoti“, – BNS sakė T. Bagdonas.

Jis teigė, kad įmonėje projektų vadovu dirbo apie pusantrų metų, o paslaugų iš Š. Černiausko pasiprašė dėl to, kad jį pažinojo ir žinojo, kad teikia tokias paslaugas.

„Dėl to, kad jį pažinojau. Aš daugiau nežinojau, iš ko galėčiau įsigyti tokias paslaugas. Nežinojau, kad kažkas kitas teikia tokias paslaugas. Pažįstu daug žmonių, bet tas dalykas, kad tu žinai, ką žmogus daro ar nežinai“, – teigė komunikacijos specialistas.

T. Bagdonas tvirtina, kad Š. Černiauskas žinojo, kokiai įmonei teiks paslaugas, jai rašė sąskaitas ir įmonė sumokėjo už atliktas paslaugas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.