Lietuvoje

2019.05.16 21:49

Nerimą keliantys rodikliai: kas dešimtas moksleivis turi problemų dėl svorio ir rūkymo

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.16 21:49

Naujausi duomenys rodo, kad kas dešimtas moksleivis turi problemų dėl svorio ir rūko. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad jei situacija nesikeis, ateityje gali kilti krizė. Moksleiviai vis mažiau juda, yra linkę laiką leisti virtualiame pasaulyje, rūkyti elektronines cigaretes. Sveikatos apsaugos ministras sako, kad ieškoma naujų priemonių, kaip keisti jaunimo įpročius.

Sostinės Jono Basanavičiaus progimnazijoje – kūno kultūros pamoka. Aštuntokai sportuoja atnaujintoje sporto salėje. Būtent sporto salių būklė yra labai svarbi priežastis, lemianti, ar vaikai turi noro sportuoti. Pasaulio sveikatos organizacijos kas 4-erius metus atliekamas Tarptautinis mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos ir sveikatos tyrimas atskleidžia, kad Lietuvoje kas dešimtas moksleivis turi bėdų dėl svorio, o sporto salės – toli gražu ne visus vilioja judėti.

„Nedžiugina tie rodikliai – tai sumažėja, tai vėl padidėja. Pastaruoju metu šie rodikliai turi aiškią tendenciją blogėti“, – sako LSMU Sveikatos tyrimų instituto mokslininkas Kastytis Šmigelskas.

Ugdymo specialistai pastebi, kad moksleiviai linkę gerokai daugiau laiko leisti virtualiame pasaulyje. Dėl šios priežasties sutrinka ne tik socialiniai, bet ir fiziniai įgūdžiai. Švietimo ir  mokslo viceministrė neatmeta, kad jeigu per artimiausius metus situacija nesitaisys, gali tekti imtis radikalesnių sprendimų. 

„Akivaizdu, kad reikia pasižiūrėti dabar priimtus sprendimus, kaip jie įgyvendinami. Tada tikrai po metų galima jau imtis galbūt ir radikalesnių priemonių“, – teigia Kornelija Tiesnesytė, švietimo, mokslo ir sporto viceministrė.

Tyrimas atskleidžia, kad daugiausia nerimo kelia moksleivių žalingi įpročiai. Pastaruoju metu vėl šoktelėjo rūkymo rodikliai. Nemažai vaikų traukia elektroninių cigarečių dūmus.

„Lietuvoje mergaitės, pagal rūkymo įprotį, pasivijo berniukus. Taip, kaip daugelyje Europos šalių. Pavyzdžiui, Vokietijoje mergaitės rūko dažniau nei berniukai. Ir Lietuva darosi panaši“, – sako K. Šmigelskas.

Tyrėjai pastebi, kad jaunimui atsisakyti alkoholio ar cigarečių padeda didinamas akcizas. Visgi naujausi duomenys rodo, kad 1 iš 6 Lietuvos moksleivių reguliariai vartoja alkoholinius gėrimus. Sveikatos apsaugos ministras sako, kad akcizas ir toliau augs.

„Šita grupė į kainą reaguoja greičiausiai. Ir alkoholio akcizo didinimas parodė, kad efektas visgi yra. Biudžetas papildomų pajamų gauna, vartojimas mažėja, mažiau mirčių turime, mažiau susirgimų. Šalys turi ir toliau tą daryti. Ir Lietuva turės tą daryti“, – tikina ministras Aurelijus Veryga.

Taip pat analizuota moksleivių savijauta mokykloje. 3 iš 5 vaikų nurodė, kad mokymosi krūvis jiems per didelis, tik trečdaliui vaikų mokykla apskritai patinka. Tokia pat dalis moksleivių skundžiasi irzlumu, nuotaikų svyravimais, galvos, pilvo, nugaros skausmais.

Plačiau – reportaže (nuo 11.09 min.).

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt