Lietuvoje

2019.05.16 19:38

Džiuginanti prognozė savaitgaliui: oras kai kur įkais net iki 27 laipsnių

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.05.16 19:38

Savaitgalis bus vasariškas – lepins 20–25 laipsnių šiluma, tačiau kai kur gali ir palynoti, taip LRT RADIJUI sako sinoptikė Izolda Marcinonienė. Jos teigimu, centriniuose rajonuose, kur gaisrų miškingumas yra didžiausias, dangus lietaus dar vis šykštės.

– Gegužė įpusėjo. Kodėl nejaučiama, kad po poros savaičių prasidės kalendorinė vasara?

– Jau labai greitai pajusime. Prieš kelias dienas turėjome vos 8–9 laipsnius šilumos, o rytojaus naktį jau bus 9–13 laipsnių. Iš pietų atplaukę debesys veršis į Lietuvą ir galimai pasieks centrinius rajonus, greičiausiai lietaus nesulauks tik šiaurės rytų regionas. Daugelyje rajonų numatoma perkūnija. Temperatūra bus panaši, kaip ir šiandien, bet vietomis ji gali pakilti ir virš 22 laipsnių šilumos.

Savaitgalis bus vasariškas ir dar gražesnis. Kurį laiką oro temperatūra dieną nukrisdavo žemiau vidutinės klimato normos, o dabar ji viršys normą. Šeštadienį bus 20–25 laipsniai šilumos, naktį daugelyje rajonų palynos, vietomis ir dieną, bet tai nereiškia, kad atkeliauja šaltis – iš Rusijos pusės ateina didelis šilumos gūsis.

Sekmadienio naktį vietomis taip pat galimai palis, dieną lietaus greičiausiai visai nesulauksime, nors jo ir trūksta centriniuose rajonuose, kur miškų gaisringumas šiuo metu yra ypač didelis. Temperatūra centriniuose rajonuose pakils iki 27 laipsnių šilumos.

– Kokio kiekio lietaus reikia, kad situacija pasitaisytų?

– Tam reikėtų ne liūties, bet nuolatinio lietaus, kuris į dirvožemį skverbtųsi pamažu. Liūtys tik sumala žemę ir nežinia kur nuteka.

Prieš kelias dienas beveik kasdien lynojo šiaurės rytiniuose rajonuose, kai pietrytinę ir centrinę Lietuvos dalį lietus tikrai menkai tepasiekė. Orai Lietuvoje labai svyruoja.

Panašu, kad tose vietose, kuriose miškų gaisringumo klasė yra aukščiausia, reikėtų didesnio nei vidutinio smarkumo lietaus – apie 10 mm.

Šiąnakt lietus numatomas pietiniuose rajonuose, tačiau centrinėje ir šiaurinėje Lietuvos dalyje greičiausiai nelis.

Antradienį ir trečiadienį lietus turėtų būti sodresnis, tačiau gegužės pabaiga pasižymės sausais orais. Prognozuojama, kad birželis taip pat bus sausesnis ir šiltesnis už normą.

– Regis, kad apie pavasarinę sausrą kalbame jau kelerius metus iš eilės?

– Tikrai taip. Pernai pavasaris buvo dėkingesnis dėl to, kad balandis buvo ne tik šiltas, bet ir drėgnas. Gegužė taip pat buvo labai šilta ir sausa, netgi kaitri. Šiemet sausas pavasaris tapo tikra problema. 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.