Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.15 18:08

Pasaulio lietuviai tikisi, kad kito referendumo dėl pilietybės išsaugojimo metu galės balsuoti internetu

Generalinė repeticija – taip pasaulio lietuviai vadina referendumą dėl pilietybės išsaugojimo, kuris nors ir įvyko, tačiau pritrūkus balsų, klausimas liko neišspręstas. Visų pirma išvykėliai norėtų galimybės balsuoti internetu, o tada esą būtų ir didesnė tikimybė surinkti reikalingus balsus jau kitame referendume.

Nors referendumas įvyko, balsų palaiminti pilietybės išsaugojimą nepakako dėl aukštos kartelės, kuri taikoma tokiems pakeitimams. Kova, kad kai kurie iš Lietuvos po 1990 metų išvykę žmonės, kurie turi ir kitos šalies pilietybę, išlaikytų ir Lietuvos, prasideda iš naujo.

Pasaulio lietuviai deda viltis į būsimą naują prezidentą ir tikisi, kad su juo pavyks sutarti kuo greičiau imtis pokyčių.

„Galbūt yra sprendimų, kuriuos galėtume padaryti gana greitai – įrašant į pilietybės įstatyme atvejį, kuris atsakytų į lūkestį tų, kurie labiausiai jaučia poreikį – ypač Jungtinėje Karalystėje. Ten dėl „Brexito“ pasekmių labai nerimauja, kas atsitiks su šeimomis ir verslais“, – sako Seimo ir Pasualio lietuvių komisijos pirmininkas Rimvydas Baltaduonis.

Pasaulio lietuvių bendruomenės valdybos pirmininkė Dalia Henke pažymėjo, kad ne užsienyje ne visi balsai pasiekė balsadėžes, todėl reiktų svarstyti apie kitus balsavimo būdus.

„Užsienyje ne visi balsai pasiekė balsadėžes. Tai seka kiti sprendimai – ar nereikėtų pagalvoti, kad užsienyje gyvenantiems lietuviams būtų suteikta elektroninio balsavimo galimybė, kur neveikia paštas“, – pažymi D. Henke.

Ar pavyks rasti kitą kelią, nei antras referendumas, abejojama. Dabar dalis rinkėjų tiesiog neėmė referendumo biuletenio. Vieniems klausimo formuluotė pasirodė per sudėtinga, kiti teigė gerai nesuprantantys, kokie pokyčiai realiai įvyktų, jei būtų sutarta keisti konstituciją. Pasak pasaulio lietuvių ir Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio, klaidas reikia ištaisyti ir bandyti iš naujo.

„Mes neturime kito kelio, Konstitucinis Teismas atsakė į visus klausimus, dabar tas kelias natūralus. Turėtume išspręsti, tik gal trūko informacijos, gal per vėlai pradėta (informacinė kampanija – LRT.lt) – dabar  galime startuotą pradėti nuo kitų rinkimų“, – teigia V. Pranckietis. 

D. Henke tikina, kad šis referendumas dėl pilietybės išsaugojimo buvo kaip generalinė repeticija.

Kitas referendumas, pasak pasaulio lietuvių, siekiant didesnio aktyvumo, vėlgi turėtų būti derinamas prie prezidento rinkimų, taigi greičiausiai įvyks po penkerių metų.

Žinios. „Sotbio“ aukcione Niujorke parduotas prancūzų impresionizmo meistro Klodo Monė paveikslas

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi