Lietuvoje

2019.05.15 18:23

Kelionių organizatoriai iš Amerikos: šis darbas gražus tik nuotraukose

Darbas su kelionėmis tik atrodo patrauklus – tai reikalauja daug ištvermės, taip LRT RADIJUI sako Čikagoje gyvenantys kelionių agentūros įkūrėjai Diana Aleknaitė ir Žilvinas Usonis. Pašnekovų pasakojimu, meilė kelionėms gimė po 18 mėnesių išvykos dviračiais.

Ž. Usonis teigia į Ameriką atvykęs prieš 25 metus. Anot jo, keltis už Atlanto buvo didelis išbandymas.

„Aš gimiau Kretingoje, bet visą vaikystę praleidau Palangoje. Tuometinė ekonominė situacija ir noras pažinti pasaulį lėmė, kad atvažiavome čia. Pradėjome kabintis į gyvenimą ir kažkaip užsilikome“, – pasakoja keliautojas.

D. Aleknaitė pritaria, kad tuo metu tai buvo pats tinkamiausias laikas išbandyti ką nors naujo. „Visas procesas vyko natūraliai: susitvarkėme dokumentus ir čia įklimpome“, – dalijasi prisiminimais pašnekovė.

Paklausus, kaip šeimos gyvenime atsirado kelionės, D. Aleknaitė sako, kad viskas prasidėjo nuo to, kai Žilvinas pasiryžo vienas leistis į kelionę dviračiu. „Grįžęs jis sako: „Žinai ką, Diana, važiuojame aplink pasaulį.“ Nu tai kaip nevažiuosi? Kai įsižiebia meilė kelionėms, ji neužgęsta“, – sako Diana.

Keliautojų pasakojimu, pirmoji jų išvyka dviračiais truko net 18 mėnesių ir taip gimė meilė keliavimui. Anot pašnekovų, pirmiausia buvo planuota vykti iki pat Afrikos.

„Prasidėjo visas ruošimasis, prasidėjo didžioji mūsų kelionė. Iš pradžių buvo planuota dviračiais apkeliauti visą pasaulį, tačiau po 18 mėnesių Amerikoje mes užbaigėme savo kelionę Argentinoje, nes sužinojome, kad laukiamės vaikelio. Kažkodėl vėl grįžome į Ameriką ir dar dabar savęs to klausiame. Matyt, kad tas lizdo instinktas sugrąžino mus ten, kur buvo pirmieji mūsų namai“, – teigia D. Aleknaitė.

Ž. Usonio teigimu, pagrindinis dalykas, traukiantis į Čikagą, yra draugiška lietuvių bendruomenė. „Nežinau tokios bendruomenės, kuri būtų tokia stipri, turėtų tokias patalpas, taip glaudžiai bendrautų, kaip lietuviai Čikagoje. Labai šia bendruomene didžiuojamės ir negalime paleisti“, – tvirtina pašnekovas.

Gali atostogauti vos dvi savaites

Pasak D. Aleknaitės, pagrindiniai jų, kaip kelionių organizatorių, klientai – lietuviai. Jos aiškinimu, lengviausia dirbti su klientais, kurių kultūrą ir papročius išmanai.

„Mes daugiau laiko praleidžiame Pasaulio lietuvių centre. Pirmieji klientai buvo draugai, šeima, vėliau draugų draugai atėjo. Esame turėję kelis klientus amerikiečius, kas nebuvo lengva, nes vis tiek didžioji dalis keliaujančiųjų yra lietuviai, tai reikia subalansuoti kalbos vartojimą ir pan.“, – LRT RADIJUI sako pašnekovė.

Keliautojų teigimu, griežtoje Amerikos darbo kultūroje turėti produktyvias ir vertingas atostogas – sudėtinga. Kadangi Amerikos gyventojai gali sau leisti vos dvi savaites atostogų per metus, kelionių organizatoriai sako prašantys savo klientų išsiprašyti papildomos savaitės dėl kokybiškesnių atostogų.

„Dažniausiai tos kelionės ir trunka dvi savaites, tačiau yra labai sunku sudėti visą tai, ką mes norime parodyti žmonėms į dvi savaites. Dėl to kartais primygtinai raginame klientus paaukoti dar vieną savaitę ir pamatyti tam tikrą kraštą iki galo“, – teigia D. Aleknaitė.

Anot Ž. Usonio, darbas su kelionėmis tik atrodo patrauklus – tai reikalauja daug ištvermės: „Būna, kad mėnesį laiko keliaujame vien dėl darbo. Tokia veikla gali atrodyti kaip atostogos, tačiau tai yra sunkus darbas. Kelionių darbas atrodo labai gražiai tik nuotraukose ir atvirukuose.“

D. Aleknaitė pritaria, kad šeima šiam darbui jaučia didelę aistrą, tačiau po trijų savaičių kitoje šalyje pavargsta ir nori namo.

Ž. Usonio teigimu, poros organizuojamos kelionės kai kam tampa pavyzdžiu. Jo aiškinimu, po šeimos organizuojamų kelionių vėliau dauguma klientų ryžtasi keliauti ilgesniam laikui. Pašnekovo manymu, žmonės turėtų keliauti daugiau, o ne tik skirti savo gyvenimą darbui.

„Kai žmogus nuvažiuoja į kokį užkampį ir pamato, kaip kitos valstybės tautietis nuo ryto iki vakaro gano kiaules, supranta, kad pinigai negali atsverti to, ką tu pamatai ir išgyveni bendraudamas su kitais“, – pabrėžia keliautojas.

Kaip teigia pašnekovas, jų organizuojamos kelionės skiriasi nuo tų, į kurias įpratę vykti dauguma lietuvių.

„Jeigu mes vystytume standartinį verslą, turėtume viską daryti kitaip: parduoti keliones kruiziniais laivais ar su viskuo įskaičiuota ir dirbti už procentus. Kadangi mes į keliones labiau žiūrime kaip į saviugdos formą, kad jos turėtų kokią nors gilesnę prasmę, mūsų uždarbis nėra toks didėlis. Vėlgi, šioje veikloje pinigai pagrindinio vaidmens neatlieka – kai tų tą darai iš širdies, finansinis aspektas nueina į antrą planą“, – akcentuoja Ž. Usonis.

Čikagoje lankėsi LRT RADIJO žurnalistai Rūta Kupetytė ir Edvardas Kubilius. Jų kelionė yra dalis projekto „Keturi milijonai“, kuris skirtas Pasaulio lietuvių metams.

Išsamiau – interviu su Diana Aleknaite ir Žilvinu Usoniu įraše.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.